|
کدخبر: 165865

سکه گران شد

در ماه رمضان معمولا بازارها دچار رکود می‌شوند اما قیمت سکه با صعود روبه‌رو شده است.

سکه در رمضان سال ۹۹ بیش از ۱۶ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد. باورش دشوار است، چرا که بازار سکه یک بازار سنتی است که بسیاری از معامله گران در این ماه فعالیت نمی‌کنند و بخشی از بازار نیز تعطیل می‌شود. در چنین شرایطی، افزایش قیمت سکه عجیب به نظر می‌رسد.

با این حال، افزایش قیمت فلز گران بهای داخلی را می‌توان از کانال‌های موازی تحلیل کرد. به عنوان مثال، در رمضان سال ۹۹، دلار در مسیر افزایشی قرار داشت و قیمت سکه را تحریک می‌کرد. به گفته فعالان، زمانی که قیمت دلار بالا می‌رود، تقاضا در بازار سکه افزایش پیدا می‌کند. از آن جایی که بخشی از عرضه در ماه رمضان متوقف می‌شود، تقاضا اثرگذاری بیشتری پیدا می‌کند و رشد ۱۰ درصدی دلار، افزایش ۱۶ درصدی سکه را در پی دارد.

قیمت سکه در ماه رمضان

رمضان سال ۹۷، سکه بیش از ۲۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد. سال ۹۶ نیز در این ماه، سکه ۶ دهم درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند. تنها در سال ۹۸ بود که فلز گران بهای داخلی در ماه رمضان افت قیمت را به ثبت رساند و بیش از ۱۱ درصد از ارزش خود را از دست داد. در مجموع می‌توان گفت که روند سکه در ماه‌های رمضان صعودی بوده است.

فلز گران بهای داخلی در رمضان ۱۴۰۰ نیز کار خود را صعودی آغاز کرده است و به بالای محدوده ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزارتومانی رفته است. حتی در نخستین روز ماه رمضان، سکه صدر جدول بازدهی بازارها را تصرف کرد. با این حال، در ساعات انتهایی روز چهارشنبه، قیمت سکه در معاملات پشت خطی مقداری نزولی شده بود که ممکن است روند این فلز گران بها در روز جاری را تحت تاثیر قرار دهد.

 

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...