|
کدخبر: 163813

تحقق بیش از 90 درصدی بودجه سال 99

شهردار تهران گفت: بر اساس آمار قطعی تا اوایل اسفند حدود ۷۷ درصد بودجه نقد و غیر نقد محقق شد ولی در روزهای اخر سال هم به جهت منابع مالیات ارزش افزوده و اتفاقاتی که در تحقق بودجه غیر نقد افتاد، تحقق بودجه را بالای ۹۰ درصد نشان می دهد.

اقتصاد  تحقق بیش از 90 درصدی بودجه سال 99

پیروز حناچی در دویست و هشتاد و چهارمین جلسه شورا ضمن تبریک سال نو و وورد به سال ۱۴۰۰ به تشریح اقدامات شهرداری تهران در سال ۹۹ پرداخت و گفت: ورود به سال ۱۴۰۰ قطعا نقطه عطفی در تاریخ معاصر تهران خواهد بود و همانطوری که امروز به وقایع سال ۱۳۰۰ مراجعه می کنیم در آینده هم نسبت به این روزها به همین شکل نگاه خواهد شد.

شهردار تهران در ادامه افزود: اگر مروری کوتاه بر سال ۹۹ داشته باشیم و ببینیم چه اقداماتی انجام دادیم باید بگوییم به طور قطع سال ۹۹ یکی از سخت ترین سال های نظام مدیریت شهری بعد از انقلاب اسلامی بود که پشت سر گذاشتیم. تورم شدید که تاثیر خود را بر افزایش بهای خدمات در شهر گذاشته بود و همراهی آن با کاهش درامد ها و شرایط کرونایی از جمله شرایطی بود که بر مدیریت شهری مستولی بود.

حناچی افزود: در کنار اینها رعایت انضباط مالی و فیزیکی در شهر شرایطی بود که انتخاب کردیم به جهت قول هایی که به مردم دادیم و امسال که سال انتخابات و تغییر است باید تلاش کنیم این نگاه ادامه پیدا کند فارغ از اینکه چه کسی مدیر شهر انتخاب می شود. امیدواریم هر کسی که مدیر شهر می شود این نگاه را تعقیب کند چرا که این ریل که گذاشته شده است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم اشاره ای کوتاه به اقدامات سال ۹۹ داشته باشیم می توان از تحقق بیش از ۹۰ درصدی بودجه سال ۹۹ سخن گفت که البته بخشی از درآمد به ویژه درآمد های غیر نقد هنوز در سامانه ننشسته که در اینصورت این آمار بیشتر هم می شد.

شهردار تهران گفت: بر اساس آمار قطعی تا اوایل اسفند حدود ۷۷ درصد بودجه نقد و غیر نقد محقق شد ولی در روزهای اخر سال هم به جهت منابع مالیات ارزش افزوده و اتفاقاتی که در تحقق بودجه غیر نقد افتاد، تحقق بودجه را بالای ۹۰ درصد نشان می دهد. همچنین در روزهای آخر مسئله سال اوراق مشارکت سال ۹۹ با عاملیت بانک شهر حل کردیم و در جلسه ای که با آقای جهانگیری و مسئولان بانک مرکزی برگزار شد موضوع عاملیت بانک شهر پذیرفته شد.

حناچی ادامه داد: طبق قولی که دادیم بورسی شدن موسسه همشهری و شرکت شهروند را دنبال کردیم که البته شرکت شهروند مشکلات کمتر برای ورود به بورس دارد ولی همشهری به دلیل زیان انباشته ای که از قبل داشته مشکلات بیشتری دارد.

شهردار تهران گفت: یکی از تحولات سال گذشته در حوزه حمل و نقل بوده به طوریکه میزان افتتاح تعداد ایستگاه های مترو و بهره برداری از خطوط در خور توجه است. بهره برذداری از ۳۹ کیلومتر خط مترو و ۲۶ ایستگاه جدید، بهره برداری از ۷.۵ کیلومتر از خط ۶ و افتتاح ایستگاه های جدید شهید ستاری، تربیت مدرس، یادگار امام(ره)، اشرفی اصفهانی در خط ۶، امیر کبیر، برج میلاد، ۴۰ تن دولاب، قیام و آهنگ در خط ۷ در سال ۹۹ به نتیجه رسید. طبق قولی که داده بودیم هیچ کدام از ایستگاه ها را بدون مناسب سازی افتتاح نکردیم، لذا در سال ۹۹ ما ۱۰۴ دستگاه پله برقی و ۵۷ آسانسور با این هدف که فضاها مناسب سازی شده باشد به بهره برداری رساندیم.

حناچی در ادامه افزود: بهره برداری از ۲۴ رام قطار که ۱۶۸ واگن یک طبقه را شامل می شود، ۳ رام قطار در سال ۹۹ و یک رام قطار ۳ واگنه ملی که رونمایی آن روز پنج شنبه با حضور آقای رییس جمهور رسما پرده برداری خواهد شد، انتشار اوراق مشارکت به میزان ۳۷۵۰ میلیارد تومان در سال ۹۹ و ۳هزار میلیارد اوراق مشارکت بابت اورهال کردن ناوگان مترو در سال ۹۹ نیز از دیگر اقدامات بوده است.

وی افزود: اضافه شدن ۱۲۰ دستگاه اتوبوس و ۱۲۰ دستگاه می نی بوس به ناوگان اتوبوسرانی تهران، بازسازی ۵۵۵ دستگاه اتوبوس دو کابین به طوری که در سال ۹۹ ، ۷۴ دستگاه اتوبوس دو کابین بازسازی شد، نوسازی ۴۳۳۲ دستگاه تاکسی و همچنین توسعه سامانه های هوشومند حمل و نقل در دستور کار بوده داست.

شهردار تهران در ادامه افزود: اگر بخواهیم اشاره ای به طرح های عمرانی هم داشته باشیم می توانیم به اجرای بیش از ۷۰۰ هزار تن آسفالت که توسط کارخانجات خودمان صورت گرفت و ۵۰ درصدی نسبت به بخش خصوصی ارزان تر بود اشاره کنیم هر چند در این زمینه ما با بحران قیر مواجهیم و قیمت آن رو افزایش است.

حناچی ادامه داد: در سال ۹۹ ،۳۰۰ کیلومتر مسیر پیاده و دوچرخه توسعه پیدا کرده موضوعی who هم بر آن تاکید می کند چرا که در شرایط کرونایی یکی از راهکارهایی که خیلی از شهر های جهان تقیب می کنند همین است.

وی ادامه داد: بهره برداری از بزرگراه شهید رستگار بخش آخر آن به طول ۷ کیلومتر ، ادامه خیابان استاد معین رکه تبدیل به خیابان اجتماعی شده و اقدامات اجتماعی خوبی برای جلب نظر شهروندان محله ای و منطقه ای انجام گرفته ، افتتاح بال غربی زیر گذر گلوبندک که تا خرداد ماه بال شرقی آن را نیز به افتتاح می رسانیم و نیز بخش عمده ای از پروژه های هیدرولیکی شهر که به چشم نمی ایند و نتیجه آن عدم آب گرفتگی در بارندگی های شدید است.

به عنوان مثال ما در میدان آزادی آب گرفتگی شدید نداریم در حالیکه قبلا در دور میدان آزادی به ویژه شمال میدان اب گرفتگی شدید در هنگام بارندگی ها داشتیم. پیگیری محور قطار تهران تبریز به طول ۹ کیلیومتر ، باغ نیایش در خیابان علامه ، پل باغ خیالستان زندگی در محله سبلان در منطقه ۸ نیز از دیگر اقدامات در حوزه عمرانی بوده است.

شهردار تهران در ادامه گفتکو در حوزه شهر سازی نیز اقدامات خوبی صورت گرفته از جمله به نتیجه رسیدن پروژه فداییان اسلام بعد از سالیان طولانی، افزوده شدن بافت های فرسوده که هم در کمیسیون ماده ۵ و هم در شورای عالی شهر سازی به تصویب رسید و بخش هایی از محدوده محلات که شرایط اضافه شدن به بافت فرسوده را داشتند امکان استفاده از تسهیلات دولت را برای نوسازی این بافت ها پیدا کردند. ساماندهی نفر آباد شهر ری با نگاه معماری ایرانی اسلامی ، محله کن و فرحزداد نیز به تصویب رسید و همینطور نگاه جدید به میدانگاه های شهری و بهره برداری از آن که امیدواریم با شدت بیشتری تعقیب شود.

منبع: اقتصادنیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...