|
کدخبر: 163150

آخرین تغییرات قیمت بیت‌کوین / اتریوم رکورد شکست

امروز قیمت اتریم دربازارهای جهانی رکوردشکنی کرد، قیمت بیت‌کوین نیز با اینکه در خیز امروز خود برای رسیدن به رکورد ۶۰ هزار دلاری ناکام ماند، اما روندی صعودی را تجربه کرد.

اقتصاد آخرین تغییرات قیمت بیت‌کوین / اتریوم رکورد شکست

طلای جهانی که در پایان هفته گذشته، افت ابتدای هفته را جبران و در قیمت ۱۷۳۰ دلار، کار خود را به پایان رسانده بود، در انتظار نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در روز چهارشنبه است. علاوه بر این جروم اچ پاول رئیس فدرال رزرو، روز پنج‌شنبه در سمینار مجازی صندوق بین المللی پول سخنرانی‌خواهد کرد.

بازار کار آمریکا

اطلاعات بازار کار آمریکا نیز در پایان هفته گذشته منتشر شد. آمارها حاکی از ایجاد ۹۱۶ هزار شغل جدید در ماه مارس بود. این رقم از ماه سپتامبر ۲۰۲۰(شهریور ومهر) بی‌سابقه بوده است. این در حالی است که پیش‌بینی‌ها از ایجاد ۶۵۲ هزار شغل در ماه مذکورحکایت داشت. علاوه بر این نرخ بیکاری ایالات‌متحده نیز در ماه مارس به ۶ درصد کاهش پیدا کرد. به نظر می‌رسد بازسازی اقتصادی با سرعتی بیش از انتظار تحلیل‌گران در حال انجام است و این آمار می‌تواند موید این ادعا باشد. حال این پرسش قابل طرح است که آیا این امر بر بازار طلا و ارزهای دیجیتال تاثیر خواهد داشت؟

بازسازی اقتصادی و ارزهای دیجیتال

قیمت بیت‌کوین در روز شنبه حوالی ۵۹ هزار دلار نوسان داشت. بیشترین قیمت این ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۵۹ هزار و ۷۱۳ دلار و کمترین قیمت آن ۵۸ هزار و ۴۷۸ دلار بوده است. بیت‌کوین در سیزدهم مارس ۲۰۲۱، مصادف با ۲۳ اسفند ماه از مرز ۶۰ هزار دلار عبور کرد. این ارز دیجیتال در چهاردهمین روز مارس به بیشترین قیمتی که تا کنون داشته، بسیار نزدیک شد. بیت کوین به رفتار نوسانی خود ادامه داده و این روزها در نزدیکی ۶۰ هزار دلار نوسان می‌کند.

در حالی که بیت کوین سعی در شکستن مرز ۶۰ هزار دلار دارد، دومین ارز دیجیتال محبوب دنیا، یعنی اتریوم رکورد قیمتی خود را افزایش داد و بیشترین قیمت ۲۱۲۵ دلار را در ۲۴ ساعت گذشته به ثبت رساند.

برخی از تحلیل‌گران معتقدند با شیوع بیماری کرونا بسیاری از زیرساخت‌های اقتصادی جهان تخریب شدند. رفته رفته انتظار می‌رود که زیرساخت‌های اقتصادی دوباره شکل گیرند و ممکن است، تغییرات اساسی در این بازسازی صورت گیرد. رئیس جمهور آمریکا سعی در گنجاندن برنامه‌های هوای پاک در این بازسازی دارد و پول‌های دیجیتال نیز سعی دارند راه خود را به اقتصاد جدید باز کنند. بر این اساس به نظر می‌رسد یکی از اهرم‌هایی که به رشد بیت کوین و ارزهای دیجیتال در این روزها کمک می‌کند، همین بازسازی و تجدید ساختار اقتصادی است.

شروع ضعیف قیمت طلا در سال ۲۰۲۱

تحلیل‌گران معتقدند طلا در سال ۲۰۲۱ بدترین شروع ۴ دهه اخیر را داشته است. عملکرد فلز زرد رنگ در سه ماهه اول سال نیز بسیار ضعیف و در ۴ سال اخیر بی‌سابقه بود. طلا در هفته گذشته افت نسبتا شدید قیمتی را تجربه و به حوالی ۱۶۸۰ دلار رسید، اما در روزهای پایانی هفته به خوبی توانست، افت قیمت را جبران و هفته را با قیمت ۱۷۳۰ دلار به پایان برساند. این امر بازگشت امیدها به بازار طلا را قدری افزایش داد. یکی از عواملی که به بازگشت طلا در هفته گذشته کمک کرده بود، افت شاخص دلار عنوان می‌شود. آیا این محرک باز هم به کمک طلا می‌آید؟

محرک افزایش قیمت طلا

تحلیل‌گرانی که نسبت به عملکرد طلا در سال ۲۰۲۱ بسیار خوشبین بوده و صعود آن به ۱۹۰۰ دلار تا پایان سال ۲۰۲۱ را پیش‌بینی می‌کردند، تحقق این امر را نیازمند محرک‌هایی قوی می‌دانستند. یکی از این محرک‌ها تضعیف دلار است. علاوه بر این عده‌ای امیدوارند که نرخ بازدهی اوراق خرانه‌داری در سه ماه پیش رو افت کرده و به صعود طلا کمک کند.

پیشرفت واکسیناسیون در آمریکا و یکه‌تازی دلار

تحلیل‌گران معتقدند که موفقیت نسبی آمریکا در واکسیناسیون باعث شده که دلار به بازیگر اصلی تبدیل شود و تا زمانی که اروپا وارد عمل نشود، این امر تغییر نخواهد کرد. واکسیناسیون در آمریکا احتمالا تا ماه می (اردیبهشت و خرداد) به صورت کامل انجام می‌شود. با کامل شدن واکسیناسیون، نااطمینانی مردم کاهش پیدا کرده و رفته رفته شروع به خرج کردن بسته‌های حمایتی بایدن می‌کنند. بخشی از این بسته به منظور فعالیت‌های تفریحی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و مشاغلی که با ورود بیماری کرونا، تعطیل شدند با سرعت زیادی دوباره شکل می‌گیرند. در نتیجه به نظر می‌رسد بازسازی اقتصادی با سرعت زیادی در آمریکا در حال انجام است. این امر دلار را تقویت کرده و شرایط را برای طلا قدری دشوار می‌کند.

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...