|
کدخبر: 162862

ادامه ریزش دلار در بازار

شرایط اقتصادی در اقتصادهای بزرگ به نسبت ماه‌های قبل رو به بهبود رفته است تا جایی که تا پایان ماه فوریه متوسط نرخ بیکاری در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا به ۴.۵ درصد رسید.

اقتصاد ادامه ریزش دلار در بازار

طی این مدت شمار افراد بیکار آلمانی با ۴۸ هزار نفر کاهش نسبت به ماه قبل دو میلیون و ۱۰ هزار نفر رسیده و جمعیت شاغلان نیز در آلمان در این ماه با ۰.۶ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴۲ میلیون و ۱۶۰ هزار نفر رسیده است. در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، شمار بیکاران آلمانی ۰.۱۵ درصد بیشتر شده است.

اقبال بانک‌ های مرکزی جهان به دلار رو به کاهش است و ارزهای امن‌تر نظیر ین ژاپن و فرانک سوئیس و همچنین یوان چین در حال گرفتن جای اسکناس سبز هستند. آن‌طور که داده‌های جدید صندوق بین‌المللی نشان می‌دهد، سهم دلار از ذخایر ارزی جهان در پایان سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ به ۵۹ درصد رسیده است تا بدین ترتیب بیشترین کاهش فصلی سهم دلار در ۲۵ سال اخیر به ثبت برسد. از سوی دیگر روند افزایش سهم یوان چین از ذخایر ارزی جهان کماکان ادامه دارد و این ارز حدود ۲.۳ درصد کل ذخایر را تشکیل می‌دهد که ۰.۱ درصد بیشتر از رقم ثبت شده در فصل قبل است.

در حالی که مشکلات مالی کشورهای مختلف در نتیجه مقابله با کرونا تشدید شده است، به نظر می‌رسد امریکا به دلیل در اختیار داشتن قدرت چاپ دلار دست بازتری در مقایسه با بسیاری از رقبا برای مدیریت بحران فعلی داشته باشد. در ژاپن که سطح تولیدات ناخالص داخلی هنوز فاصله زیادی از زمان قبل از آغاز بحران کرونا دارد، دولت این کشور اعلام کرد سیاست‌های پولی و مالی فعلی را دست کم تا پایان امسال ادامه خواهد داد و این مسئله باعث تضعیف موقعیت ین شده است. در بین دیگر رقبای دلار نیز فرانک به دلیل فاصله صادارات سوییس تا قبل بحران کرونا، در موضع ضعیف تری قرار دارد.

افزایش سنگین مخارج دولت‌ها احتمال ایجاد یک بحران بدهی فراگیر را در سطح جهان تقویت کرده است. آنتونی گوترش- دبیر کل سازمان ملل- با اشاره به ریسک‌های بر سر راه توسعه پایدار جهان گفت: چشم‌انداز رشد پایدار خیلی محتمل نیست. به گفته گوترش سال قبل تنها شش کشور جهان حجم بدهی‌های خود را کاهش دادند. کشورهای با درآمد پایین و متوسط رو به پایین در نتیجه کرونا استقراض بیشتری کرده‌اند و اکنون در توانایی آنها برای بازپرداخت بدهی‌ها به کشورهای ثروتمند شبهه جدی وجود دارد. این مسئله می‌تواند به موجب خود یک بحران بدهی جدید را در سطح جهان ایجاد کند.

نگرانی از توزیع نامتوازن واکسن کرونا در نقاط مختلف به ویژه کشورهای با درآمد کمتر باعث افزایش مجدد تقاضا برای دارایی‌های امن تر شده است. صندوق بین‌المللی پول در همین رابطه هشدار داده است که اختلاف قابل توجهی در پیشرفت واکسیناسیون در نقاط مختلف جهان وجود دارد و این مسئله رشد اقتصادی جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. طبق برآورد این نهاد، خسارت ناشی از شیوع کرونا برای اقتصاد جهانی تا سال ۲۰۲۵ چیزی در حدود ۲۲ تریلیون دلار خواهد بود اما انتظار می‌رود رشد اقتصادی امسال و سال آینده در بسیاری از کشورها مثبت باشد.

روابط چین با کشورهای غربی بار دیگر دچار تنش‌های جدیدی شده است. پس از اعمال تحریم‌های متقابل چین و اتحادیه اروپا علیه یکدیگر بر سر مسائل حقوق بشری، چین ۹ فرد و چهار نهاد انگلیسی را تحریم کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که انگلیس شماری از اشخاص چینی را به دلیل نقض حقوق بشر در منظقه سین کیانگ تحریم کرد. چین بزرگ‌ترین شریک تجاری امریکا و اتحادیه اروپا است و افزایش تنش‌های بین طرفین می‌تواند به مانند دوره ترامپ بر مراودات تجاری و حجم سرمایه گذاری‌های متقابل دو طرف تاثیر منفی بگذارد.

سخنان جدید ژانت یلن- وزیر خزانه داری امریکا- نشان می‌دهد که دولت بایدن تصمیم گرفته است تا درامدهای خود را حتی به بهای کندتر شدن رشد اقتصادی افزایش دهد تا کمی از سرعت نگران‌کننده روند افزایشی کسری بودجه دولت بکاهد. یلن با بیان اینکه اقتصاد امریکا حتی پس از پایان همه گیری کرونا نیز تا مدتی درگیر پیامدهای آن خواهد بود، افزود که وی کاملا از توسعه برنامه‌های افزایش مالیاتی در آینده دفاع می‌کند. دموکرات‌ها پیش از این هم با برنامه‌های کاهش مالیاتی که در دولت ترامپ به اوج خود رسید و مورد حمایت جمهوری خواهان بود، مخالفت کرده بودند.

مشاهده جهش‌های اخیر این ویروس در نقاط مختلف و همچنین افزایش مبتلایان نشان می‌دهد که باید مدت زمان بیشتری را برای پایان کار کرونا با اقتصاد جهانی در نظر گرفت. بانک جهانی هشدار داده است که تا پایان امسال بین ۵۵ تا ۶۳ میلیون نفر در سراسر جهان تحت تاثیر کرونا دچار وضعیت فقر مطلق خواهند شد. در برنامه این بانک با هدف کاستن از تبعات اقتصادی کرونا که از آوریل سال قبل شروع شده و تا ماه ژوئن ادامه خواهد داشت ۵۵ میلیارد دلار اعتبار تخصیص داده شده است که به ۱۳۰ کشور وام پرداخت می‌شود.

جروم پاول - رئیس بانک مرکزی امریکا - در سخنانی با ابراز امیدواری نسبت به احیای بخش قابل توجهی از اقتصاد امریکا تا پایان امسال، گفته است در نتیجه وادار شدن دولت و بانک مرکزی به افزایش مخارج خود و تزریق نقدینگی، افزایش نرخ تورم تا پایان سال اجتناب ناپذیر خواهد بود اما مدیریت تقاضا مسئله مهمی است که پس از عادی شدن شرایط باید به آن توجه کرد تا از اوج گیری بیشتر تورم جلوگیری شود. پاول بار دیگر به سرمایه‌گذاران اطمینان خاطر داد که ابزارهای لازم برای مدیریت تورم در اختیار بانک مرکزی این کشور است.

تاکنون بیش از ۱۲۹ میلیون و ۹۸۷ هزار و ۲۵۹ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۸۳۴ هزار و ۴۳۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به امریکا با ۵۶۶ هزار و ۲۵ نفر، برزیل با ۳۲۱ هزار و ۸۸۶ نفر، مکزیک با ۲۰۳ هزار و ۲۱۰ نفر، هند با ۱۶۳ هزار و ۴۲۸ نفر و انگلیس با ۱۲۶ هزار و ۷۶۴ نفر بوده است.

سیمون هاروی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه مونکس یوروپ - گفت: بازارها هنوز به قطعیت در خصوص مسیر آینده نرسیده اند، چرا که اطلاعات دریافتی معمولا کم و متناقض است. تا وقتی که تصویر روشنی از اقتصاد و تصمیمات آتی فدرال رزرو نداشته باشیم حدس این که چه مسیری پیش روی دلار خواهد بود کار اسانی نیست. اگر بانک مرکزی امریکا در عمل نشان دهد که تمایل دارد فضای مطلوب مالی برای فعالیت‌های اقتصادی را حفظ کند شاهد صعود دلار به قله‌های بالاتر خواهیم بود.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۳۶ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۹۳۶ واحد بسته شد.

نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۶۱ دلار اعلام شد. (نرخ‌های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۳۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۸۳ دلار مبادله شد. یورو ۰.۴۰ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۷ به ۱.۱۷۶ دلار رسید.

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۲۱ درصد کاهش به ۱۱۰.۶۰۹ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۳۱۲ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۶۵ یوان چین اعلام شد

 

منبع: ایران آنلاین
 • مجید ارسالی در

  شک نکنید دلار فروردین زیر ۲۰ تومن هست
  بابا شما پارسال ایموقع را در نظر بگیری
  یک قلدری مثل ترامپ هر کشوری که به ایران سلام میکرد گوششو میبرید
  یک بشکه نفت نمتوانستیم صادر کنیم
  کشتی نفتکش ایران را با قلدری بردند
  دهها مشکل دیگر
  امروز فقط یک قلم داریم روز انه ۱ ملیون بشکه فقط به چین نفت میفروشیم
  دلالهاای دلار نفس های آخرو میکشند
  باورکنید دلار اردیبهشت زیر ۱۷ تومن هست

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...