|
کدخبر: 162743

سرنوشت استخراج گران بیت کوین بعد از تصمیم جدید

شرکت استخراج ماراتن دیجیتال هولدینگز (Marathon Digital Holdings) قصد دارد از اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) تمام قدرت هش خود را به استخر جدید استخراج بیت کوینی که تابع مقررات ضد پول‌شویی است، اختصاص دهد؛ یعنی این استخر فقط تراکنش‌هایی را تأیید می‌کند که در فهرست سیاه وزارت خزانه‌داری امریکا قرار نداشته باشند.

اقتصاد سرنوشت استخراج گران بیت کوین بعد از تصمیم جدید

 شرکت بزرگ استخراج ماراتن که پیشتر با نام ماراتن پتنت گروپ (Marathon Patent Group) فعالیت می‌کرد، راه‌اندازی نخستین استخر استخراج بیت کوین امریکای شمالی را اعلام کرد که به‌گفته آن، «کاملاً مطابق با مقررات ایالات متحده» است.

طبق اطلاعیه‌ای که روز گذشته منتشر شد، این استخر به دستورالعمل‌ها و مقررات ضدپولشویی امریکا که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC) تنظیم کرده، پایبند است.

صدور انحصاری مجوز

ماراتن با استفاده از یک فناوری خاص، اطمینان حاصل خواهد کرد که تراکنش‌های پردازش‌شدهٔ این استخر با استانداردهای نظارتی [امریکا] مطابقت دارد. مجوز این فناوری را به‌صورت انحصاری شرکت دی‌ام‌جی بلاک چین (DMG Blockchain) صادر و امکان فیلتر کردن انتقال‌ها را فراهم می‌کند.

این شرکت از اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت)، ۱۰۰ درصد از قدرت هش فعلی خود را به استخر جدید انتقال خواهد داد. استخر جدید ماراتن همچنین از اول ژوئن (۱۱ خرداد) پذیرش قدرت هش سایر استخراج‌کنندگان مستقر در ایالات متحده را آغاز خواهد کرد.

ماراتن انتظار دارد تا سال ۲۰۲۲ تعداد ۱۰۳،۱۲۰ ماینر را به کار گیرد تا قدرت هش این استخر به ۱۰.۳۷ اگزاهش در ثانیه برسد. این قدرت هش تقریباً معادل ۶.۴ درصد کل نرخ هش فعلی شبکه بیت کوین است.

تراکنش هایی که می شوند

ماراتن با خودداری از پذیرش تراکنش‌هایی که افراد موجود در فهرست سیاه وزارت خزانه‌داری امریکا انجام بدهند، مدعی است که عملکردش کاملاً مطابق با مقررات این کشور خواهد بود.

در این اطلاعیه مشخص نشده که فناوری دی‌ام‌جی چگونه مشخص می‌کند که تراکنش‌ها را افرادی انجام داده‌اند که در فهرست سیاه وزارت خزانه‌داری امریکا قرار دارند.

مریک اوکاموتو (Merrick Okamoto)، رئیس و مدیرعامل ماراتن، اظهارکرد که به‌رغم افزایش اخیر در پذیرش بیت کوین از سوی مؤسسات، نبود تضمین‌های مقرراتی باعث شده که بسیاری از شرکت‌ها از مشارکت در استخراج بیت کوین منصرف شوند.

اوکاماتو گفت:

 در حالی که علاقه نهادها به بیت کوین در حال سرعت گرفتن است، بسیاری از صندوق‌ها و شرکت‌های بزرگ در مورد خرید بیت کوینی که تبهکاران در آن دخیل بوده باشند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

او افزود: ما تمایل برخی از ماینرها را برای پردازش بدون تبعیض تراکنش‌ها تحسین می‌کنیم، اما اعتقاد ما این است که ما به‌عنوان یک شرکت سهامی عام فهرست‌شده در ایالات متحده که بر افزایش پذیرش نهادی بیت کوین تمرکز دارد، مسئولیت داریم که تابع مقررات ایالات متحده باشیم.

با وجود تمایل نداشتن آشکار مؤسسات به مشارکت در استخراج بیت کوین، تحلیلگران بر این باورند که برخی از سرمایه‌گذاران امریکایی با سهام شرکت‌های بزرگ استخراج، به‌عنوان راهی برای دسترسی قانونی به بازارهای بیت‌کوین به سوداگری مشغولند.

هفته گذشته، کوین تلگراف گزارش کرد که عملکرد سهام استخراج بیت کوین در ۱۲ ماه گذشته به‌طور متوسط ۴۵۵ درصد بهتر از بیت کوین (BTC) بوده است. یعنی در همان زمانی که بیت کوین ۹۰۰ درصد رشد را تجربه کرده، این سهام‌ها تقریباً ۵۰۰۰ درصد رشد داشته‌اند. لیور شیمرون (Leeor Shimron)، معاون راهبرد دارایی دیجیتال در شرکت فانداسترات (Fundstrat)، گفت:

 گمان می‌کنم تا زمانی که صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله بیت کوین تأیید نشود، سرمایه‌گذاران ممکن است شرکت‌های استخراج سهامی عام را به‌عنوان تنها راه سرمایه‌گذاری در بیت کوین در نظر بگیرند.

منبع: ارز دیجیتال

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...