|
کدخبر: 158315

چند سهم شستا به بازنشستگان می‌رسد؟

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در بیان آخرین اخبار در مورد واگذاری سهام به بازنشستگان، اعلام کرد که مذاکرات در این زمینه با معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری ادامه دارد و اگر منع حقوقی نداشته باشد، ۲ درصد از سهام شستا به بازنشستگان تعلق خواهد گرفت. مصطفی سالاری همچنین اعلام کرد تا چند روز آینده احکام جدید همسان سازی حقوق بازنشستگان تا چند روز آتی صادر خواهد شد.

اقتصاد چند سهم شستا به بازنشستگان می‌رسد؟

در مردادماه جاری به پشتوانه ۳۲ هزار میلیارد تومان وصول مطالبات از دولت متناسب‌سازی را اجرا و احکام جدید صادر شدند و پرداختی‌ها صورت گرفت. افزایش ما نسبت به اسفند ۹۸ حدود ۴۹ درصد بود. البته در مهرماه صندوق‌های بازنشستگی دیگر افزایش دوباره حقوق داشتند که اعتراضاتی را به دنبال داشت و فاصله ایجاد کرد و نیاز بود دوباره پیگیری کنیم تا متناسب سازی مرحله دوم را انجام دهیم.

نتیجه مذاکرات با مجلس این بود که با نظر مثبت دولت و مجلس ۹۰ هزار میلیارد تومان در قالب بند واو تبصره ۲ بودجه ۱۴۰۰ پرداخت شود که در صحن هم رای گرفته که بابت رد دیون دولت به ماست. محاسبات مرحله دوم و تدوین فرمول ها در کانون بازنشستگی در جریان است تا طی چندروز آینده اعمال و مرحله دوم را اجرا کنیم.

پرداخت علی الحساب همسان سازی حقوق‌ها در اسفندماه

اگر مقدمات طی چندروز آینده زمان ببرد، حتما علی‌الحساب پرداختی در اسفند بابت مرحله دوم داریم تا کارهای نرم افزاری و سایر اقدامات انجام شود و همه اینها ظرف چند روز انجام می‌شود.

تاریخ اجرا و احکام اول اسفند خواهد بود منتها علی‌الحساب خواهد بود و ظرف چندروز آینده صدور احکام را انجام می دهیم.

طبق فرمول، برای مرحله اول چون در سال ۹۹ بودیم، کسانی که تا آخر سال ۹۸ بازنشسته می‌شدند را شامل می‌شد اما در سال ۱۴۰۰ بازنشستگان ۹۹ هم برای مرحله دوم متناسب‌سازی شامل می‌شوند و دغدغه نداشته باشند.

۹۰ هزار میلیارد تومان بابت رد دیون و پرداخت بدهی دولت به تأمین اجتماعی به تصویب رسیده و از لحاظ مالی این امکان را فراهم می‌کند که بتوانیم بخشی از این اعتبار را برای همسان سازی حقوق بازنشستگان هزینه کنیم.

واگذاری سهام شستا به بازنشستگان چه شد؟

واگذاری ۲ درصد سهام شستا اعلام شده بود و مصوبه هیئت امنا را هم اخذ کردند و به معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارجاع شده تا نظر بدهند زیرا مباحث حقوقی درباره آن مطرح است. این امر مراحلش را در وزارتخانه طی کرده و اگر منع حقوقی نداشته باشد وزیر تمایل دارد این کار انجام شود.

میزان بدهی هپکو به بانک‌ها چقدر است؟

بیش از ۵۰ درصد سهام هپکو بابت رد دیون به تامین اجتماعی داده شد ولی هپکو به بانک‌ها ۱۱۰۰ میلیارد تومان بدهکار است. مزیت واگذاری هپکو به ما این بود که ۱۱۰۰ میلیارد بدهی با طلب تامین اجتماعی از دولت تهاتر شود که این رابطه مالی را بین خودمان حل کنیم که باعث می‌شود املاک و دارایی هپکو آزاد شود و بتواند فعالیت مالی انجام دهد. این اقدام یک گشایش اساسی است که هپکو به جای بدهی‌های متعدد به بانک‌ها یک بدهی به تامین اجتماعی داشته باشد که این هم با راهکارهایی فی مابین حل و تا آخر سال نهایی خواهد شد. امید است هپکو بتواند به تولیدی که خواست همه مردم است برسد.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...