|
کدخبر: 153160

افزایش پوشش‌های صادراتی صندوق ضمانت صادرات

حجم ۳.۰۶ میلیارد دلاری پوشش‌های صادراتی در دوره ۱۰ ماهه امسال بوده است که با احتساب دو ماهه باقیمانده امسال قطعاً این میزان از پوششها از ۴۳ درصد فراتر خواهد رفت.

اقتصاد افزایش پوشش‌های صادراتی صندوق ضمانت صادرات

صندوق ضمانت صادرات ایران از ابتدای امسال تاکنون معادل ۳.۰۶ میلیارد دلار پوششهای صادراتی ارائه کرده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال که ۲.۶ میلیارد دلار بوده رشد ۴۳ درصدی را نشان می‌دهد.

حجم ۳.۰۶ میلیارد دلاری پوشش‌های صادراتی در دوره ۱۰ ماهه امسال بوده است که با احتساب دو ماهه باقیمانده امسال قطعاً این میزان از پوششها از ۴۳ درصد فراتر خواهد رفت.

همچنین میزان صدور انواع بیمه نامه‌های اعتبار صادراتی این مؤسسه از ابتدای امسال تاکنون (۱۰ ماهه) به میزان ۲.۵۷۵ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵۱ درصدی را نشان می‌دهد.

ضمناً ضریب پوشش صادرات (سهم پوشش صندوق از صادرات غیر نفتی) در سال گذشته ۶.۴ درصد بوده که در امسال به ۱۰ درصد رسیده است و این درحالی است که متوسط این ضریب در مؤسسات همتای صندوق در کشورهای توسعه یافته ۲ درصد بوده و در کشور ترکیه به عنوان رقیب صادراتی ۷ درصد است.

میزان پوشش‌های صندوق در طول ماه‌های آذر تا بهمن ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد قابل قبولی را داشته و حجم کلی پوشش‌های صندوق از طریق صدور بیمه نامه و ضمانت نامه اعتباری ۳۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

صندوق ضمانت صادرات ایران به عنوان تنها مؤسسه بیمه اعتبار صادراتی در شرایطی که مشکلات عدیده‌ای روابط بانکی و بیمه‌ای ناشی از تحریم‌ها، فشار اقتصادی و بیماری کرونا تأثیر نامطلوبی بر روابط تجاری کشور با بازارهای خارجی ایجاد کرده با طراحی محصولات جایگزین تلاش کرده خلاء‌های بانک‌های ایرانی و تجارت خارجی را تاحدود قابل توجهی مرتفع نماید.

منبع: مهر

ارسال نظر