|
کدخبر: 151907

چرا عیدی ۳۰۰ هزار تومان زیاد شد؟

بر اساس تصمیم هیات دولت رقم عیدی کارکنان و بازنشسته‌ها یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است، این رشد ۳۰۰ هزار تومانی نسبت به پیش‌بینی بودجه به اعمال فوق العاده ۵۰ درصدی بر می‌گردد.

اقتصاد چرا عیدی ۳۰۰ هزار تومان زیاد شد؟

بر اساس ماده(۷۵) قانون مدیریت خدمات کشوری امتیاز میزان عیدی پایان سال کارمندان و بازنشستگان معادل ۵۰۰۰ است. این امتیاز در ضریب سالانه حقوق در نهایت تعیین‌کننده میزان عیدی کارکنان است.

بر این اساس، در بودجه ۱۳۹۹ عیدی کارکنان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده بود و میزان افزایش حقوق ۱۵ درصد بود؛ به طوری که حداقل دریافتی برای کارکنان و بازنشسته‌ها ۲.۸ میلیون تومان مصوب و اجرایی شد.

در حالی رقم نهایی عیدی در هیات دولت مصوبه می‌شود و احتمال تغییر آن وجود دارد که با تصمیم امروز (چهارشنبه) دولت مبلغ عیدی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شد.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد که دلیل این افزایش به اعمال فوق العاده ۵۰ درصدی امتیاز قانونی برای حقوق کارکنان در پایان سال گذشته بر می‌گردد که در نتیجه بر تغییر ضریب و محاسبات عیدی موثر بوده است.

این در حالی است که اعمال ۵۰ درصدی فوق العاده، بعد از تصویب قانون بودجه بود و طبیعتا در آن زمان در محاسبه عیدی گنجانده نشده بود.

اما این که ماجرای این ۵۰ درصد چیست و بر چه مبنایی دولت نسبت به آن اقدام کرد موضوعی است که به تاکید قانون برنامه برنامه ششم توسعه برای کاهش اختلاف حقوق کارکنان و یک مجوز در سال‌های گذشته در قانون برنامه پنجم توسعه بر می‌گردد؛ به طوری که در مفاد(۶۵)، (۶۶) و (۶۸) فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری امتیازاتی برای تعیین حقوق کارکنان مشخص شده و بر همین اساس در قانون برنامه پنجم توسعه تاکید شده که دستگاه‌ها می‌توانند این امتیاز را تا ۵۰ درصد افزایش دهند.

مانع اصلی برای اجرای این مجوز قانونی و اعمال آن در حقوق کارکنان به تامین مالی آن بر می‌گشت، اما در نهایت در پایان سال گذشته سازمان برنامه و بودجه بخشنامه‌ای صادر و طی آن اعلام کرد که مجوز لازم برای استفازه از این امتیاز برای دستگاه‌ها فراهم شده و از اول اسفند ماه تمامی دستگاه‌هایی که تا پیش از این از مزایای ۵۰ درصد برخوردار نبودند می‌توانند از آن استفاده کنند.

منبع: ايسنا
 • ناشناس ارسالی در

  واقعا مردم از این دولت ،ومجلس نا امیدند، وکسی نه به دولت ونه با این مجلس امیدی نب ستند،واصلا نه به خودشان ونه به عملکردشان فکر نمی کنند،چون انتظار خیری از آنها نم ی رود.

 • منفرد ارسالی در

  ممنون از دولت عزیز جای تشکر دارد.
  ماکه سواد سیاست نداریم ولی اگر به جای ا ضافه کردن حقوقها که هیچ برکت ندارد، اجنا س را نگذارند گران شود،
  شما ببینید چقدر قشنگ اجناس درعرض 3الی یک هفته تمام محصولات اعم از پوشاک خوراک، لوازمهای به داشتی آرایشی بعداز اعلام کردن اضافه شدن حقوقها ،، چقدر عالی، انگار از قبل برنا مه قیمت گذاری اجناس انجام شده بود.
  دلیل این همه گرونیاز کجا شروع شده،
  اگه دلار؟ من میگم نه، میدونید چرا؟ چ ون حتی سبزی خوردن ومحصولات داخل ایرانمون ، اینها هم یباره سر کشید به فلک
  ح الا عزیزان خدارو شکر کنیم که کشورمون وا قعا نعمت وبرکت وجود داره وباید شکرخدا ب ه جای آورد
  ولی خواهش میکنم سالی ی کبار دل مستمری بگیرها رو هم شاد کنید، تب عیض بخاطر اینکه فکرمیکنید، مستمری بگیره ا نباید بودجه صرفشون کرد؟، همه حقوقها اض افه شد جز. مستمری بگیرها
  عیدی زیاد شد تاحدودی،، ولی مستمربگیرها از مازاد ب قیه اگه مـوند شاید دلشون سوخت ، تازه دو ملیون بلا عوض معلوم نشد، مستمری بگیرها مورد لطف قرار میگیرند یا سرشون رو بزارن ب م ی ر ن

ارسال نظر