|
کدخبر: 149132

رکورد تولید گاز شکست

رئیس جمهور گفت: امروز در دولت دوازدهم برای اولین بار در تاریخ ایران شاهد تولید روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز هستیم.

اقتصاد رکورد تولید گاز شکست

حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح پنجشنبه در آئین بهره‌برداری از طرح ملی و بزرگ پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج‌فارس وزارت نفت در استان خوزستان در چهل و دومین برنامه افتتاح جهش تولید که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: ایران از لحاظ منابع گاز در سطح جهان مقام اول را دارا است. بیش از ۳۱ هزار میلیارد متر مکعب کشور ما گاز در اختیار دارد که البته به‌دست آوردن و فرآوری آن خیلی مشکلات دارد که انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: مسئله گاز فلر بسیار مهم بود چرا که یک سرمایه ملی می‌سوخت و از بین می‌رفت. در این که گازهای فلر را جمع کنیم از روزهای اولیه دولت یازدهم در سفری که با آقای زنگنه به منطقه بوشهر و عسلویه داشتیم در هواپیما مفصل در این زمینه با او صحبت کردم و قول دادند در این دولت این گازها جمع می‌شود که خبر خوشحال‌کننده بود. و آن چیزی که ما سالانه دنبال می‌کردیم امروز شاهد افتتاح آن هستیم.

رئیس‌جمهوری افزود: امروز در دولت دوازدهم برای نخستین بار در تاریخ ایران شاهد تولید روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز هستیم. با این همه گازی که تولید می‌کنیم و در اختیار مردم می‌گذاریم بازهم در زمستان مشکل داریم باید مقداری تلاش فرهنگی کنیم و کارهای دیگری انجام دهیم که مردم به خصوص در شرایط زمستانی در مصرف مراقبت کنند که این همه گاز مصرف نشود.

اقدامات دولت در حوزه محیط زیست

روحانی با بیان این که در نفت و گاز جایگاه ویژه‌ای داریم و این قدرت کشور است گفت: دنیا نیازمند به نفت و گاز ایران است. شما امروز را نبینید که چند سال ما را در فشار و تحریم گذاشتند، بالاخره جهان و منطقه به نفت و گاز ایران آن هم با جایگاهی که ایران دارد نیازمند است.

وی گفت: این پروژه عظیم و بزرگ که یکی از بزرگترین پروژه‌ها در سطح منطقه و خاورمیانه است امروز به‌دست فرزندان این مرز بوم به افتتاح رسید. این طرح در سال ۹۴ و ۹۵ که شرایطی بود که دست و بال ما در سایه برجام باز شده بود و توانستیم نفت را صادر کنیم و بخش بزرگی از پول نفت به صندوق وارد شود.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: یکی از کارهای بزرگی که در این دولت انجام گرفته کارهای محیط زیستی است. در واقع گازهای فلر و مشعل‌ها که فضا را آلوده می‌کردند گازهای آنها جمع می‌شود و به این پالایشگاه می‌آید و بعد در پتروشیمی‌ها یا آنهایی که گاز شیرین است به خط سراسری ملحق می‌شود و این کار بزرگ امروز به انجام رسید که من از همه دست اندرکاران و کارگران و مهندسان و مدیران تشکر می‌کنم.

 ۳۸ درصد نرخ نفت به صندوق واریز می‌شود

روحانی با اشاره به تحولات آمریکا ادامه داد: کارهای روزهای پایانی عمر منحوس آنها برای همه جهان و ملت خود امریکا روشن شد که از آنها آغازگر ضد دموکراسی و پارلمان هستند. همانطوری که مجلس شورای ملی آن زمان را مستبدین به توپ بستند آنها هم آخر عمر خود کنگره را با اوباشی که به سمت کنگره فرستادند به توپ بستند. آنها از آغاز کار خود به همین صورت بودند منتها در پایان برای همه آشکار شد که این تروریست‌ها چه جنایتی بر مردم امریکا و جهان روا داشتند.

وی عنوان کرد: نفتی که می‌فروشیم ۳۸ درصد نرخ نفت به صندوق واریز می‌شود بنابراین نفتی که به فروش می‌رسد همه آن در اختیار دولت قرار نمی‌گیرد. ۱۴.۵ درصد در اختیار خود شرکت ملی نفت برای توسعه و اداره آن است. آنچه در اختیار دولت قرار می‌گیرد مقدار کمی است.

رئیس‌جمهوری تاکید کرد: هر چقدر شرایط ما مناسب شود و درآمد ما اضافه شود، این درآمد نفت بخش بزرگ آن در اختیار صندوق توسعه ملی برای تحول در تولید و بخش صنعت قرار می‌گیرد و امیدواریم سال آینده همانطور که پیش‌بینی کردیم بتوانیم ۲ میلیون و ۳۰۰ بشکه نفت بفروشیم. این سهم نفت در اختیار صندوق برای توسعه کشور قرار می‌گیرد.

 

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...