|
کدخبر: 148626

اثر ریزش شدید دلار روی قیمت سکه

بازار سکه در برابر سقوط به دنبال مقاومت است. امید به برگشت نرخ دلار و بالا بردن قیمت سکه در معاملات پشت خطی جریان مقاومت بازار در برابر سقوط قیمت سکه هستند.

اقتصاد اثر ریزش شدید دلار روی قیمت سکه

اگر امروز سکه امامی زیر مرز ۱۰میلیون تومانی تثبیت شود، رفتن به سوی حمایت ۹ میلیون و ۴۰۰هزار تومانی مورد انتظار است. معامله گران سکه در روزهای اخیر تا حدی در برابر نزول قیمت‌ها مقاومت کرده اند، ولی شدت ریزش دلار به اندازه‌ای بوده است که سکه بازان نیز از کانال ۱۰ میلیون تومانی دست کشیدند.

روز شنبه ارزش ذاتی فلز گران بهای داخلی به نزدیکی ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. این موضوع به آن معنا بود که سکه هنوز ظرفیت افت قیمت بیشتری را دارد، خصوصا اگر امروز خبری از بازگشت قیمت دلار نباشد. اسکناس امریکایی دیروز بیش از ۷ درصد افت کرد، ولی سکه تنها درحد ۵ درصد به این افت واکنش نشان داد، امری که تا حدی بیانگر مقاومت سکه در برابر نزول قیمت بود. در بازار جهانی نیز قیمت طلا منتظر شهادت جانت یلن وزیر جدید خزانه داری امریکا است. نگاه او به سیاست‌های مالی و آینده دلار می‌تواند جهت بازارها را تا حدودی ترسیم کند. بنابراین قیمت طلا نیز گرچه در سقوط از مرز ۱۸۰۰ دلار مقاومت کرده اما فعلا راه همواری برای صعود ندارد.

تحلیل گران فنی باور دارند، سکه برای اینکه از مسیر نزولی خارج شود، نیاز دارد که مرز ۱۰ میلیون تومانی را به‌دست بیاورد و به بالای محدوده ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان برود. کف‌های حمایتی بعدی نیز ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هستند.

حباب سکه به بالای ۶ درصد رفت

فاصله ارزش ذاتی سکه با قیمت بازاری آن افزایش یافت و به نزدیکی ۶۰۰ هزار تومان رسید. روز شنبه این فاصله در حدود ۵۰۰هزار تومان بود. افزایش حباب در شرایط نزولی تا حدی بیانگر مقاومت معامله گران در برابر افت بیشتر است. با این حال نباید از این نکته غافل ماند که ظرفیت کاهش بیشتر در بازار وجود دارد و تنها کافی است که دلار کانال ۲۱ هزار تومانی را از دست بدهد تا فلز گران بهای داخلی با قدرت بیشتری نزولی شود. اگر مسیر قیمتی دلار تغییر کند، بعید نیست که سکه به راحتی مرز ۱۰ میلیونی را به چنگ آورد.

فشار در معاملات پشت خطی

در معاملات پشت خطی سیگنالی که معامله گران برای امروز دادند افزایشی بود. آنها قیمت معاملاتی را بالاتر از قیمت بسته شده نقدی بازار در روز گذشته تعیین کردند.روز گذشته بازار نقدی با قیمت ۹ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان به کار خود خاتمه داد اما در معاملات بازار پشت خطی که از عصر روز قبل تا بامداد امروز جریان داشت قیمت به بالای ۹ میلیون و ۹۲۰ هزار برگشت. این برگشت نشان می‌دهد معامله گران کاغذی تصور می‌کنند در بازار نقدی روند می‌تواند تغییر کند.

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر