|
کدخبر: 141184

احتمال بازگشت قیمت طلا و سکه به مدار نزولی

قیمت‌ طلا از هفته گذشته وارد مدار صعودی شده که همه فعالان این بازار معتقدند رشد ارزش دو پارامتر اصلی تاثیرگذار، یعنی اونس جهانی و قیمت ارز منجر به افزایش قیمت طلا و سکه شده است؛ در این میان اعضای اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره آینده قیمت‌ها تا شب یلدا اظهار نظر‌هایی دارند.

اقتصاد احتمال بازگشت قیمت طلا و سکه به مدار نزولی

قیمت طلا و سکه در دوران تعطیلات بازار اصلی طلا ناشی از محدودیت‌های کرونایی، متاثر از افت قیمت ارز و طلای جهانی با ریزش قابل توجهی رو‌به‌رو شد به طوریکه طلا در آستانه یک میلیون و سکه در مرز ۱۰میلیون تومان قرار گرفت؛ بر این اساس پیش‌بینی می‌شد که بعد از بازگشایی بازار هم این روند نزولی ادامه‌دار باشد.

اما از هفته گذشته با شروع کار بازار طلا، قیمت‌ها برخلاف انتظار افزایش یافت که به گفته فعالان صنف طلا رشد قیمت‌ها صرفا متاثر از تغییر جهت قیمت ارز و اونس جهانی بوده و عامل تقاضا هیچ تاثیری در این روند نداشته است.

همچنین گفته شده که حجم تقاضا برای خرید طلا و سکه طی هفته گذشته نسبت به قبل از تعطیلات هم به شدت پایین‌تر آمده و در مقایسه با ابتدای سال حدود ۹۰درصد کاهش یافته که عمده‌ترین دلیل آن افزایش بیش از حد قیمت‌ها و افت توانایی خرید مردم بوده است.

حالا با توجه به اینکه در آستانه شب یلدا قرار داریم و همه ساله در این روز‌ها بازار طلا با افزایش تقاضا همراه بوده، در این گزارش به بررسی وضعیت بازار طلای امسال خواهیم پرداخت.

رئیس اتحادیه طلا؛ یلدا تاثیری بر تقاضا نخواهد گذاشت

در این میان ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران معتقد است که با توجه به افزایش شدید قیمت‌ها و افت توانایی خرید مردم، و همچنین وجود بیماری کرونا امسال با تقاضای چندانی برای خرید طلا و سکه به مناسبت شب یلدا مواجه نخواهیم شد.

محمدولی گفت: با توجه به رشد قیمت ارز و اونس جهانی، پیش‌بینی می‌شود که در هفته پایانی آذر ماه قیمت طلا و سکه هم با اندکی افزایش همراه باشد.

نایب رئیس اتحادیه طلا؛ احتمال ثبات قیمت‌ها در هفته پایانی آذر

مسعود یزدانی، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران هم درباره وضعیت تقاضا و قیمت طلا در هفته پایانی آذر ماه اظهار کرد: از اواخر هفته گذشته تقاضا برای خرید طلا و سکه اندکی افزایش یافته، حالا اگر طی هفته جاری قیمت ارز و اونس جهانی تغییر نکند، قیمت طلا و سکه هم ثبات خواهد داشت و احتمال رشد جزیی تقاضا هم وجود دارد.

نایب رئیس دوم اتحادیه طلا؛ قیمت دلار کاهش یابد طلا هم ارزان خواهد شد

در همین رابطه محمد کشتی آرای، نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره روند بازار طلا در آخرین هفته آذر ماه بیان کرد: درحال‌حاضر روند اونس جهانی و قیمت ارز صعودی است و با این شرایط نمی‌توان انتظار کاهش قیمت طلا و سکه را داشت.

او اصافه کرد: از طرفی تقاضا برای خرید مصنوعات طلا به شدت افت کرده و سکه هم خریدار چندانی ندارد؛ بنابراین بعید به نظر می‌رسد که امسال برای شب یلدا بازاری همچون سال‌های قبل داشته باشیم.

کشتی‌آرای تاکید کرد: همانطور که قبلا گفته‌ایم، اگر دوباره روند بازار ارز نزولی شود و ارزش اونس جهانی همچون دو هفته پیش کاهش یابد، طلا و سکه هم ارزان خواهد شد.

دبیر اتحادیه طلا؛ با قیمت‌های فعلی کسی به فکر خرید طلا برای یلدا نیست

در این راستا نادر بذرافشان، دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران نیز تصریح کرد: قیمت‌‌ها نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر افزایش یافته و به همین دلیل کسی قادر به خرید طلا و سکه به عنوان کادوی شب یلدا نیست.

او خاطرنشان کرد: البته با توجه به کاهش قیمت‌ها طی دو هفته گذشته، باز هم می‌توان به بازگشت بازار به مدار نزولی امیدوار بود، اگر بازار ارز روند با ثباتی را طی کند و اونس جهانی نیز اندکی عقب‌نشینی کند، قیمت طلا و سکه نی ارزان خواهد شد؛ در این صورت احتمال رشد جزیی تقاضا هم وجود دارد.

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر