|
کدخبر: 136388

آخرین جزئیات درباره پرداخت وام جدید کرونا

محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری ۱۴ تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا برای حمایت از خانوارهای فاقد درآمد ثابت و کسب‌وکارها را تشریح کرد.

اقتصاد آخرین جزئیات درباره پرداخت وام جدید کرونا

۲ مورد از این ۱۴ تصمیم متوجه خانواده هایی است که درآمدشان تحت تاثیر قرار خواهد گرفت، ۹ مورد نیز برای عموم کسب و کارها و سه مورد برای کسب و کارهایی است که به‌طور شدید آسیب می‌بینند.

به گفته وی، خانواده هایی که با تعطیلی در شهرهای با وضعیت قرمز در گروه‌های مشاغل دو، سه و چهار و در شهرهای نارنجی در گروه شغلی سه و چهار قرار می‌گیرند، خانوارهایی محسوب می‌شوند که درآمد ثابت ندارند و بیشتر صدمه می‌بینند. این خانوارها شناسایی شده‌اند که جمعیت ۳۰ میلیون نفر از مجموع جامعه را شامل می‌شوند. دو اقدامی که برای این خانواده‌ها پیش‌بینی شده به این ترتیب است:

 پرداخت یک میلیون تومان تسهیلات به جامعه ۳۰ میلیونی یاد شده است که کارمزد آن را دولت تقبل خواهد کرد و اقساط آن، بدون نیاز به پرداخت از سوی خانوارها از محل حساب یارانه و یارانه معیشتی افراد برداشت خواهد شد.

 از آذرماه تا پایان امسال ماهانه به هر یک از اعضای خانوارها معادل ۱۰۰ هزار تومان به سرپرست خانوارها پرداخت می‌شود تا جبران بخشی از کاهش درآمدهایشان باشد.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری حمایت از کسب و کارها را به این ترتیب اعلام کرد:

 برای همه کسب و کارها مقرر شد عملیات اجرایی وصول مالیات مستقیم تا بهمن ماه متوقف شود،

 برای صدور یا تجدید پروانه‌های کسب و کار واحدهای اقتصادی اشخاص حقیقی، نیازی به اخذ گواهی پرداخت مالیاتی نخواهند داشت،

 اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده که هر سه ماه یک بار باید تسلیم شود، مقرر شد به مدت یک ماه برای سه ماهه سوم و چهارم امسال تمدید شود،

 درخصوص جرایم پرداخت نشده بدهی مالیاتی و عوارض که مهلتی برای آن در نظر گرفته شده بود، مقرر شد بخشودگی آن به شرط پرداخت همه آن تداوم یابد،

 مهلت قانونی برای اعتراض به مالیات‌های ابلاغی نیز به مدت یک ماه و نیم تمدید خواهد شد،

 درخصوص مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات عملکرد اشخاص حقوقی، اگر این مهلت برای آذر و دی‌ماه باشد، تا پایان بهمن ماه تمدید می‌شود،

 همچنین صورت‌های مالی حسابرسی شده شان تا پایان بهمن ماه تمدید می‌شود،

 همه مجوزهایی که لازم بوده دستگاه‌ها صادر کنند، اگر مهلت این مجوزها تا اول بهمن ماه به پایان می‌رسد، اتوماتیک وار تا پایان بهمن تمدید می‌شود،

 پرداخت عوارض کسب و پیشه شهرداری‌ها نیز تا ابتدای بهمن ماه تمدید می‌شود،

به گفته نهاوندیان برای ۱۴ رسته شغلی شناسایی شده نیز سه تصمیم گرفته شده است:

 برای این دسته از واحدها از آنجایی که ممکن است مشکلاتی در اقساط وام هایشان به وجود آید، اقساط تسهیلات با موعد آذرماه یک ماه تنفس خواهد داشت، همچنین قسط آذرماه به پایان دوره منتقل شده و مشمول جریمه تاخیر نخواهد شد.

 چنانچه در فاصله آذرماه و تعطیلی کسب و کارها، مشکلات مالی به نحوی شد که فرد یا افرادی با چک برگشتی روبه‌رو شدند و نتوانستند به موقع پرداختی داشته باشند، با مراجعه به بانک می‌توانند آثار مترتب بر چک برگشتی و تبعات آن را پاک کنند.

 در این واحدها، قبوض گاز که پرداخت گاز آنها از ابتدای آذرماه تا پایان دی ماه است به مدت دو ماه تمدید می‌شود.

رئیس‌جمهوری امروز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا از اقدام‌های جبرانی دولت به خانوارها در شرایط کرونایی خبر داد و گفت: تا پایان سال به نزدیک ۳۰ میلیون نفر ماهانه ۱۰۰ هزارتومان پرداخت می‌شود و ۱۰ میلیون خانوار هم وام یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند که بازپرداخت آن ۳۰ ماهه است.

 

منبع: بورسان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...