|
کدخبر: 135672

بازار سکه در فاز کاهشی / قیمت ها به کجا رسید؟

روند کاهشی در بازار سکه و طلا همچنان ادامه دارد. از سویی نرخ ارز کاهش یافته است و از طرف دیگر قیمت طلای جهانی با افت مواجه شده است. این دو عامل توانسته بازار سکه را در فاز کاهشی ببرد. اما خرین قیمت طلا و سکه چقدر تا پیش از امروز چقدر بود؟

اقتصاد بازار سکه در فاز کاهشی / قیمت ها به کجا رسید؟

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد دیروز سه‌شنبه ۲۷ آبان با ۱۰,۷۰۰ تومان کاهش، یک میلیون و ۱۶۰ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد.

اونس روز گذشته در بازار جهانی به فاز صعودی برگشت و با ۰۹/ ۰ درصد افزایش به رقم ۳/ ۱۸۸۸ رسید. حد بالا و پایین قیمت روزانه این فلز ارزشمند بین دو رقم ۷/ ۱۸۹۱ و ۱۸۸۶ دلار نوسان داشت، با این وصف که از ۱۸۸۶ دلار شروع و در ساعات میانی روز سقف ۱۸۹۲ دلار را لمس کرد. سپس به سرعت به همان نقطه حمایت روزانه ۱۸۸۶ برخورد کرد.

در نهایت نرخ اونس در واکنش به این نقطه حمایتی بالا آمد و تا ساعت۱۸ به وقت تهران به ۱۸۸۸ دلار رسید. طی ۳۰ روز گذشته اونس به میزان ۷/ ۱۰ دلار کاهش قیمت را تجربه کرده است که این موضوع بیش از هرچیزی به اخبار مثبت مربوط به آزمایش‌های موفقیت‎آمیز واکسن کرونا ارتباط دارد. تقاضای طلا در شرایط نااطمینانی که بزرگ‌ترین آن طی یک‌سال گذشته مربوط به شیوع بیماری کرونا بود، افزایش یافت و موجب شد بازدهی یک‌ساله اونس تا همین دیروز به ۶/ ۲۸ درصد برسد.

افت قیمت سکه

روند کاهشی در بازار سکه و طلا همچنان ادامه دارد. از سویی نرخ ارز کاهش یافته است و از طرف دیگر قیمت طلای جهانی با افت مواجه شده است. این دو عامل توانسته بازار سکه را در فاز کاهشی ببرد.

سکه بهار آزادی در روز گذشته ۲ درصد افت قیمت را تجربه کرد و به ۱۲ میلیون تومان رسید. نیم‌سکه نیز به ۶ میلیون و ۴۵۰هزار تومان رسید که نسبت به روز قبل، کاهش ۳۳/ ۲ درصدی داشته است. این روند در مورد ربع سکه نیز تکرار شده با کاهش ۱۲/ ۱ درصدی، به ۴میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسید.

فعالان این بازار معتقدند به دلیل آرامش در این بازار، تقاضا برای سکه کاهش یافته و همین موضوع موجب کاهش قیمت آن شده است. برخی دیگر اعلام غیر قانونی بودن معاملات فردایی و کاهش این معاملات را از دلایل کاهش نوسان در این بازار می‌دانند.

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر