|
کدخبر: 130803

برنامه دلالان برای گران کردن آهن

رستگار، رئیس اتحادیه آهن با تاکید بر اینکه برخی شرکت‌های واسطه که نه توزیع‌کننده هستند و نه تولیدکننده کمبود کاذب آهن در بازار ایجاد می‌کنند گفت: مادامی که بازار آهن منتظر نوسانات نرخ دلار باشد بازار سالمی را شاهد نخواهیم بود.

اقتصاد برنامه دلالان برای گران کردن آهن

کمبود کالا این روزها با نوسانات نرخ دلار در تمام بازارهای وابسته به صنایع آهن و فولاد به خوبی قابل مشاهده است. قطعا این کمبود کالا به صنایع بزرگتری مثل صنعت ساختمان که وابستگی شدیدی به محصولات فولادی( آهن و میلگرد) دارد می‌تواند به مرور این بخش‌ها را دچار شوک به لحاظ رشد قیمت‌ها کند.

برخی از فعالان بخش مسکن و سازندگان عنوان می‌کنند که با مراجعه به بازار آهن مدتهاست که با کمبود کالا مواجه می‌شویم.

جو کاذب کمبود کالا در بازار آهن

حمید رضا رستگار رئیس اتحادیه آهن بر این موضوع تاکید دارد که این روزها برخی شرکت‌های واسطه‌ای با ایجاد یک جو کاذب کمبود کالا، سعی بر رشد قیمت آهن در بازار آهن دارند.

او در پاسخ به این پرسش که برخی فعالان صنعت ساختمان عنوان می‌کنند که بازار آهن با کمبود کالا مواجه شده است و فروشندگان آهن و میلگرد از کمبود اجناس در انبار گلایه کرده و عنوان می‌کنند که کارخانه‌ها از فروش کالا خودداری می‌کنند گفت: اینکه بازار آهن یک رویه سالم و یک رویه صحیحی طی نمی‌کند واقعیتی است که تحت تاثیر موضوعات مختلف از جمله نرخ دلار است. این موضوع آفتی برای بازار داخلی شده است.

 تا وقتی که بازار آهن منتظر بازار ارز بماند که قیمت آن چه می‌شود، نمی‌توان بازار سالم و آرامی از آن انتظار داشت

رستگار با اشاره به اینکه هیچ ارتباطی میان تولید فولاد و آهن با ارز و دلار نیست اما متاسفانه این روال در بازار رخ داده و هر نوسانی در دلار قیمت آهن آلات را تغییر می‌دهد؟ گفت: متاسفانه این روال در بازار رخ داده است و تا امروز نیز متولیان با قیمت‌گذاران برخورد نکرده و به نوعی با آنها مدارا می‌کنند. اگر قرار است روال صحیحی طی شود تولیدکننده ها، مصرف کننده‌ها مشخص هستند و تا وقتی که بازار آهن منتظر بازار ارز بماند که قیمت آن چه می‌شود، نمی‌توان بازار سالم و آرامی از آن انتظار داشت.

رئیس اتحادیه آهن ادامه داد: اتحادیه آهن به عنوان توزیع آهن هنوز نمی‌داند که قیمت‌گذاری آهن در کجا صورت می‌گیرد و مشخص نیست چرا علاقه‌ای برای سر و سامان یافتن بازار آهن نیست. وظیفه قانونی اتحادیه آهن این است که بر بازار نظارت کند اما ایجاد کاذب کمبود آهن در بازار توسط برخی شرکت‌ها باعث می‌شود تا علیرغم تمام ظرفیتهای خوب و مناسب تولید در کشور قیمتها مدام در نوسان باشد.

 کشور از لحاظ تولید آهن و فولاد وابستگی ندارد امام متاسفانه دچار یک سردرگمی شده است که آن هم نشات گرفته از برخی اقدامات نامناسب و جوسازی برخی شرکت‌ها که نه توزیع‌کننده هستند و نه تولید‌کننده صورت می‌گیرد

وی اضافه کرد: کشور از لحاظ تولید آهن و فولاد وابستگی ندارد امام متاسفانه دچار یک سردرگمی شده است که آن هم نشات گرفته از برخی اقدامات نامناسب و جوسازی برخی شرکت‌ها که نه توزیع‌کننده هستند و نه تولید‌کننده صورت می‌گیرد.

رستگار با بیان اینکه اتحادیه آهن چند هزار واحد صنفی دارد و آمادگی این را دارد که برای نجات بازار آهن دست به کار شود تصریح کرد: اتحادیه آهن از مراجع ذیصلاح می‌خواهد که در تصمیم گیری‌ها و قیمت گذاریها حضور داشته باشد. اما متاسفانه قیمت گذاریها در حالی صورت می‌گیرد که حتی یک نماینده از اتحادیه بازار آهن وجود ندارد.

رئیس اتحادیه آهن با انتقاد از اینکه چرا در سیاست‌گذاری‌ها برای بازار فولاد حضور تشکل‌ها و اتحادیه‌ها نادیده گرفته می‌شود، افزود: اتحادیه آهن به عنوان تشکل توزیع‌کننده آهن از سیاست گذاری‌ها خبر ندارد تا بتواند بازار را ساماندهی کند.

 افراد و یا شرکت‌هایی به عنوان واسطه میان توزیع‌کنندگان و تولیدکنندگان حضور دارند و باید مشخص شود که بر چه اساسی این شرکت‌ها به این اقدام دست می‌زنند و قیمت‌ها را دچار نوسان می‌کنند

وی گفت: افراد و یا شرکت‌هایی به عنوان واسطه میان توزیع‌کنندگان و تولیدکنندگان حضور دارند و باید مشخص شود که بر چه اساسی این شرکت‌ها به این اقدام دست می‌زنند و قیمت‌ها را دچار نوسان می‌کنند. این شرکت‌ها عمدتا رانت خوار هستند و جزء اعضای اتحادیه هم نیستند. پس اگر قرار است این شرکت‌ها اقدام به توزیع آهن آلات کنند ما باید آنها را بشناسیم.

رستگار خاطر نشان کرد: مسئولان بورس کالا، تولیدکننده‌ها و سازمان امور مالیاتی آماری در این خصوص که این قیمت گذاریها به چه شکلی صورت می‌گیرد ارائه نمی‌کنند و متاسفانه هزاران میلیارد تومان به کشور از این حیث صدمه وارد می‌شود و در جیب تولیدکننده‌ها نیز نمی‌رود.

وی با گلایه از اینکه زمزمه افزایش بیشتر قیمت‌ها باعث شده تا فضا برای حضور دلالان و سوداگران در بازار فراهم شود، ادامه داد: اتحادیه آهن به عنوان توزیع‌کننده، چندین بار مشکلات بازار را به مراجع مربوطه از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش داده‌ است اما در این رابطه اقدام موثری صورت نگرفته است. بی‌سامانی بازار آهن باعث شده تا دلالان در این بازار حضور داشته و مدام به خرید محصولات و احتکار آنها اقدام کنند.

امروز نیز روند رشد قیمت آهن در بازار ادامه داشت. هر شاخه تیرآهن ۱۸ (۱۲ متری) با وزن ۲۲۵ کیلو امروز ۳ میلیون تومان بود. هر شاخه تیر آهن ۲۰ نیز (۱۲ متری) با وزن ۲۷۶ کیلوگرم ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان بود که ۵۰ هزار تومان رشد داشته است.

هر شاخه تیرآهن ۲۲ (۱۲ متری) ۴ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان و هر شاخه تیرآهن ۲۴ (۱۲ متری) ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود.

اما در بازار میلگرد نیز علیرغم اینکه چند روزی است دلار روند کاهشی داشته است قیمت‌ها ثابت مانده‌اند. قیمت هر کیلو میلگرد ۱۰ (۱۲ متری) با وزن تقریبی ۷.۵ کیلوگرم ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان و قیمت هر کیلو میلگرد ۱۴ (۱۲ متری) با وزن تقریبی ۱۵ کیلوگرم ۱۲ هزار بود.

 

منبع: بازار

ارسال نظر