|
کدخبر: 126355

خبر بد برای صرافی ها

‌در بازار آزاد ارز میانگین قیمت دلار ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان، یورو ۳۵هزار تومان و درهم امارات ۸ هزار و ۱۵۰ تومان اعلام شده است.

در بازار آزاد ارز میانگین قیمت دلار ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان، یورو ۳۵هزار تومان و درهم امارات ۸ هزار و ۱۵۰ تومان اعلام شده است. اما خبرهای رسانه‌های مختلف از عصر پنج شنبه حکایت از نوسان قیمت دلار تا ۳۰ هزار تومان داشته است.

همچنین قیمت فروش دلار در صرافی‌ها با افزایش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل ۲۸ هزار و ۸۵۰ تومان و قیمت خرید دلار نیز ۲۸ هزار و ۷۵۰ تومان درج شده است.ضمن اینکه قیمت فروش یورو نیز با افزایش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل معادل ۳۳ هزار و ۹۰۰ تومان و قیمت خرید یورو ۳۳ هزار و ۸۰۰ تومان تعیین شده است.نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند.

میانگین قیمت دلار در سامانه سنا در تاریخ ۹ مهر ۹۹ به ۲۸۵۰۵ تومان و در سامانه نیما نرخ حواله دلار به ۲۳۵۹۵ تومان رسیده است. براین اساس علاوه بر اینکه نرخ دلار نیما وارد کانال ۲۳ هزار تومان شده و روی واردات بسیاری از کالاهای مورد نیاز اثر گذار خواهد بود، از سوی دیگر فاصله دلار نیما و آزاد به ۶ هزار تومان و فاصله دلار نیما و سنا و صرافی‌ها به ۵ هزار تومان رسیده است.  در بازار طلا نیز با اعلام قیمت دلار ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان و اونس طلا به نرخ ۱۸۹۸ دلار، قیمت طلا و سکه افزایش یافت. قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک‌میلیون و ۳۳۹ هزار تومان، مظنه هر مثقال طلای آبشده یا ۷ عیار ۵ میلیون و ۷۷۵ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، قیمت سکه طرح قدیم ۱۳میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۷ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی ۵ میلیون و ۵۰ هزار تومان و سکه گرمی۲ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان معامله شده است.

    قیمت سکه ۱۵ میلیون را رد کرد

در ساعات عصر پنجشنبه نیز قیمت دلار و به دنبال آن طلا افزایش یافت. بررسی جدیدترین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار نشان می‌دهد که قیمت سکه تمام بهار طرح جدید در ساعات عصر پنجشنبه، افزایش ۹۰۰ هزار تومانی داشت و نرخ فروش دلار و یورو با افزایش قیمت مواجه شد. براین اساس با افزایش قیمت دلار به ۳۰ هزار تومان، سکه طرح جدید به ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۳۴۸هزار تومان قیمت دارد. همچنین سکه طرح قدیم با قیمتی معادل ۱۴ میلیون تومان داد و ستد می‌شود که افزایش ۴۰۰ هزار تومانی نسبت به روز قبل را تجربه کرد. این در حالی است که قیمت نیم‌سکه ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی، ربع سکه ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان با افزایش ۳۵۰ هزار تومانی همراه بود . سکه گرمی نیز ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. صرافی‌ها، هر دلار امریکا را به قیمت ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان می‌خرند و معادل ۲۸ هزار و ۹۰۰ تومان می‌فروشند که نرخ خرید و فروش دلار در مقایسه با دیروز با افزایش قیمت مواجه شده است.

فعالان بازار، علت اصلی افزایش قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر را افزایش چشم‌گیر قیمت ارز می‌دانند و می‌گویند: از روزهای گذشته تقاضا برای خرید طلای خام و سکه در بازار افزایش یافته و همین امر موجب افزایش حباب سکه شده است. در بازار جهانی، قیمت هر اونس طلا با ۰.۶۵ درصد افزایش به ۱۸۹۸ دلار و ۳ سنت رسید. قیمت طلا در معاملات آتی دیروز و برای تحویل در ماه دسامبر با ۰.۴۱ درصد افزایش به ۱۹۰۳ دلار و ۲۰ سنت رسید. قیمت طلا پس از به ثبت رساندن بدترین عملکرد ماهانه از اواخر سال ۲۰۱۶ در ماه سپتامبر، ماه جدید را با رشد آغاز کرد. ادوارد مویا تحلیلگر بازار طلا در موسسه اوآندا در نیویورک گفت: «کاهش نسبی ارزش دلار تا حدودی موجب آسودگی خاطر سرمایه‌گذاران در بازار طلا شده و آنها اکنون عمده تمرکز خود را معطوف ریسک‌های پیش روی ترمیم اقتصاد جهانی کرده‌اند.»

شاخص ارزش دلار در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی دیروز شاهد ۰.۲ درصد کاهش بودو موجب ارزان‌تر شدن طلا برای خریدارانی شد که از ارزهای غیردلاری استفاده می‌کنند. استیون منوچین وزیر خزانه‌داری امریکا روز چهارشنبه گفت، مداکرات با نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان امریکا بر سر بسته محرک مالی مقابله با کرونا پیشرفت زیادی داشته است.دولت‌ها و بانک‌های مرکزی جهان طی ماه‌های اخیر مجموعه‌ای از اقدامات محرک مالی گسترده را برای احیای اقتصادهای بحران زده خود به اجرا گذاشته‌اند که نتیجه آن رشد بیش از ۲۰ درصدی قیمت طلا تا اینجای سال بوده است.

فعالان بازار اکنون منتظر آمارهای اولیه در مورد ادعاهای بیکاری در امریکا و گزارش بازار کار این کشور هستند تا سرنخ‌هایی در مورد روند ترمیم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان به دست بیاورند. گفتنی است، تشدید نوسانات ارزی موجب شد تا بازارساز تصمیم جدی برای مدیریت عرضه و تقاضا بگیرد و برهمین اساس علاوه بر افزایش عرضه در بازار با برداشتن سقف فروش در سامانه نیما، از سرگیری فروش ارز سهمیه‌ای و کاهش اختلاف دلار در بازار رسمی و آزاد و البته آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی‌ها در صرافی‌های مجاز مقدمات کاهش نوسانات قیمتی را در بازار ارز فراهم کرد.ولی ظاهرا بازار از سیاست‌های بازارساز استقبال نکرد و همین امر سبب شد تا قیمت ارز در روزهای اخیر مدام رکوردهای جدیدی را به ثبت برساند؛ در صرافی‌های بانکی نیز قیمت ارز به دنبال بازار آزاد درحال رکوردزنی است.

واسطه‌گری در صرافی‌ها ممنوع

از سوی دیگر، رییس کانون صرافان ایرانیان طی اطلاعیه‌ای از لزوم انجام معاملات در حسابی به نام صرافی‌ها خبر داد و گفت: هرگونه واسطه‌گری در معاملات غیررسمی ممنوع است. کامران سلطانی‌زاده رییس کانون صرافان در اطلاعیه‌ای خطاب به صرافی‌ها اعلام کرد: با توجه به اینکه مدیران شرکت‌های صرافی همواره قوانین و بخشنامه‌های بانک مرکزی را رعایت نموده و در باب اجرای قوانین مبارزه با پولشویی دقت داشته‌اند و با توجه به تاکید بانک مرکزی در جلسات با این کانون به اهمیت موضوع خواهشمند است، کما فی السابق به رعایت و اجرای قوانین دقت نظر داشته و استناد ماده ۳۴ دستورالعمل ناظر بر عملیات صرافی در خصوص استفاده از حساب‌های شخصی به هر عنوان در امور شرکت‌های صرافی بدین وسیله ابلاغ می‌گردد، کلیه دریافت‌ها و پرداخت‌ها صرفاً باید در حسابی به نام صرافی نگهداری شود.

واریز و یا پرداخت وجوه متعلق به صرافی در حساب‌های شخصی و همچنان هرگونه واسطه‌گری در معاملات غیررسمی ممنوع بوده و مدیران شرکت‌های صرافی موظف به رعایت این موضوع می‌باشند.لذا عواقب و تبعات عدم رعایت ۳۴ دستورالعمل ناظر بر عملیات صرافی به عهده مدیران صرافی است.

    ۳  عامل اصلی افزایش قیمت طلا و سکه

از سوی دیگر، کشتی آرای نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه افزایش تقاضا در بازار طلا و سکه موجب افزایش حباب سکه شده است از حباب یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی سکه طرح جدید خبر داد. محمد کشتی آرای درباره وضعیت بازار طلا و سکه اظهار داشت: قیمت هر اونس طلای جهانی با ۹ دلار افزایش به ۱۸۹۵ دلار رسید ضمن اینکه قیمت طلا و سکه در بازار داخلی باتوجه به افزایش قیمت ارز و افزایش چشمگیر تقاضا با حباب زیادی همراه شده است.

وی با اشاره به حباب بالای یک میلیون تومان نیم سکه و ربع سکه بهارآزادی افزود: افزایش تقاضا در بازار و عدم عرضه مناسب موجب شده تا حباب سکه به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برسد این درحالی‌است که روز چهارشنبه حباب سکه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود.روز پنجشنبه با توجه به قیمت اونس جهانی و قیمت دلار در بازار آزاد، قیمت سکه بهار آزادی طرح قدیم ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، سکه بهار آزادی طرح جدید ۱۵ میلیون تومان، نیم سکه بهارآزادی ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، ربع سکه بهارآزادی ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز ۲ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان است.

قیمت هر مثقال طلای آبشده ۵ میلیون و ۸۳۵ هزار تومان، هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۳۴۶ هزار تومان و هر گرم طلای ۲۴ عیار نیز یک میلیون و ۷۹۳ هزار تومان است. وی تصریح کرد که افزایش قیمت اونس جهانی طلا، افزایش قیمت ارز و افزایش تقاضا سه عامل مهمی هستند که باعث افزایش قیمت طلا و سکه در بازار داخلی شده اند.  

 • کاوه ارسالی در

  روحانی داری چه غلطی می کنی تو این مملکت بابا چرا این رو بعنوان خائن اعدام نمی کنند ؟؟؟؟؟

 • ناشناس ارسالی در

  دزدی= اختلاس

 • سعید ارسالی در

  هشدار : مسئولین محترم جمهوری اسلامی بهتر می دانند و می بییندکه حداکثر 2 دهک بالای جامعه مشغول دلار بازی وسکه بازی هستندو 8 دهک دیگر با این مسایل کاری ندارند ونمی توانند داشته باشند ولی فراز وفرود های ارز وسکه و... در زندگی آن ها تاثیر انکار ناپذیر دارد.افزایش قیمت دلار وسکه ارزش پول ملی را به سختی کاهش داده و میزان در آمد 80 درصد مردم که پول باد آورده ندارند ، روز به روز بعد اقتصادی زندگی مردم سخت تر می شود. برخی به شدت عصبانی شده اند .برخی از مردم عادی امید به زندگی را از دست داده اند .و... در هر صورت اگر به زودی به این وضعیت خاتمه داده نشود. بحران امنیتی شدیدی جامعه را تهدید می کند. مسئولین محترم باید خیلی مواظب باشند و اجازه ندهند که نظم جامعه به هم بریزد. اگر سیستم سیاسی اجتماعی واقتصادی تعادل خود را در این مرحله از دست بدهد ، رسیدن به باز تعادل چندان امید وار کننده نمی باشد.

 • ناصر ارسالی در

  بورس ایران به ترامپ ربطی نداره.بورس براساس اطلاعات غلط رشد کرد.شرکت های ورشکسته با دادن اطلاعات غلط مثل بالا بودن سودشون،نداشتن بدهی،ارزش بالای اموالشون،گرفتن سفارش های خوب ،..... ارزش سهامشون رو بردن بالا.
  همه ی اینا دروغ بود طوری که ارزش سهام ایرانخودرو از رنوی فرانسه بالاتر رفت.

ارسال نظر