|
کدخبر: 123003

سرمایه گذاران بورس مراقب باشند کلاه سرشان نرود

یک کارشناس فعال در حوزه بورس، گفت: برخی افراد با عنوان سبدگردان به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کنند و بسیاری از افراد نیز بدون آگاهی به این سودجویان اعتماد می‌کنند، در حالی که سبدگردانی باید توسط شرکت‌های رسمی انجام شود.

اقتصاد سرمایه گذاران بورس مراقب باشند کلاه سرشان نرود

علی اروجلو در این خصوص، اظهار کرد: در راستای سبدگردانی بورسی برخی شرکت‌ها به صورت رسمی و برخی به صورت غیررسمی فعالیت می‌کنند که شرکت‌های رسمی در شهرستان‌ها به عنوان نمایندگی دفتر مرکزی فعالیت می‌کنند و با توجه به توافق موجود در قرارداد فی مابین شرکت و شخص، سبدگردانی را در بازه زمانی مشخص و با یک مبلغ پایه انجام می‌دهند.

وی افزود: بر اساس بندی که در قرارداد گنجانده شده، درصدی از سود حاصله متعلق به شرکت سبدگردان است که این قیمت‌ها در شرکت‌های مختلف یکسان نیست و طبق توافق دوطرفه انجام می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: کارگزاری هایی نیز در سطح شهر فعال هستند که سبدگردانی را با مجوز انجام می‌دهند.

اوروجلو با بیان اینکه افرادی نیز هستند که به صورت غیرقانونی و بدون مجوز، سبدگردانی را انجام می‌دهند، اضافه کرد: برخی از این افراد به صورت غیررسمی و غیرقانونی و بدون داشتن مجوز از سازمان بورس، سبدگردانی بورسی انجام می‌دهند که نمونه تبلیغات این افراد در آگهی‌های مختلف و همچنین سایت دیوار و شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مجوز سبدگردانی به شخص داده نمی‌شود و تنها به شرکت یا همان مجموعه دارای عنوان حقوقی ارائه می‌شود، ادامه داد: برخی افراد سودجو با انجام سبدگردانی به صورت غیرمجاز، تقاضای دریافت سود بالا نیز دارند و از طرفی با ترفندهای خاص گاها یا خود را در ضرر احتمالی شریک نمی‌کنند یا درصد کمی از ضرر را تقبل می‌کنند. گاهی نیز ممکن است قراردادهای دست نویس بین دو طرف منعقد شود که البته جنبه قانونی ندارد و مردم به سبب ناآگاهی در دام این افراد گرفتار می‌شوند.

این کارشناس بازار سرمایه، تصریح کرد: حفظ و صیانت از نام کاربری و رمز عبور هر شخص بر عهده خود اوست و نباید این اطلاعات در اختیار شخص ثالث قرار گیرد چرا که در اختیار قرار دادن این اطلاعات به غیر، قطعا عواقبی هم دارد.

اوروجلو ادامه داد: در مواردی متاسفانه اشخاص سرمایه خود را در اختیار این سودجوها قرار می‌دهند و سودجویان ماهیانه مبالغی به عنوان سود به سرمایه‌گذار می‌دهند که تمامی این اقدامات اشتباه و غیرقانونی است.

منبع: ايسنا
 • سعید ارسالی در

  لطفا بفرمایید تعریف شما از قانون چیه؟ وقتی هر سازمانی و یا هر نهادی برای خودش قانون گذار شده و نظارت و اجرا و برخورد هم به عهده خودش هست یا به اصطلاح خودش حاکم خودش مجری خودش قاضی

 • حمیدرضا ارسالی در

  اشک تمساح میریزید اداره بورس که ونیرو را 30 درصد منفی می کند یک عده می فروشند بعد از چند ثانیه دوباره منفی را بر می دارد وقتی مطمئن شد یک عده فروختند شما مدیر بورس واقعا فکر می کنی انسان هستی یا تا ابد زنده می مانی نمی‌دانم شاید ظاهر انسان داشته باشی اما به خدا از هر موجود غیر انسانی شرور تر و شریر تری می دانم پخش نمی شود و می دانم مدیر و نیرو وجدان ندارد اما بد نیست این پیام را ببنید و می دانم هیچ واهمه‌ای از خدا ندارد

 • ناشناس ارسالی در

  سهام خودروی اندازه تخم مرغ غرضها
  نداشت خاکت توسر مسئولانش

ارسال نظر