|
کدخبر: 122825

سیگنالی مثبت برای سهام فلزی بورس

هفته‌های اخیر قیمت مس به حدود قبل از جنگ تجاری با چین بازگشت. طبق آخرین پیش‌بینی سایت فیچ سولوشنز قیمت هر تن مس ۲۰۰ دلار نسبت به پیش‌بینی قبلی برای سال ۲۰۲۱ افزایش یافت.

اقتصاد سیگنالی مثبت برای سهام فلزی بورس

در حالی که منابع رسمی از کاهش ۵۰ درصدی واردات قراضه مس از سوی چین در سال ۲۰۲۰ خبر می‌دهند و بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس جهان این روزها از راه خرید کاتد و کنسانتره در حال ذخیره‌سازی هر چه بیشتر فلز سرخ است، موسسه «فیچ سولوشنز» در پیش‌بینی جدید خود اقدام به تعدیل مثبت قیمت این فلز کرد.

فیچ در پیش‌بینی قبلی، میانگین قیمت ۵۹۰۰ دلار در هر تن را برای فلز سرخ در سال ۲۰۲۰ برآورد کرده بود که در پیش‌بینی اخیر، این رقم به ۶۰۰۰ دلار افزایش یافته است. این موسسه انتظار دارد که تقاضای مس با توجه به بهبود اقتصاد جهان و افزایش محرک‌های اقتصادی چین مورد حمایت واقع شود.

افزایش میانگین قیمت مس در سال آینده؟

فیچ در گزارش قبلی که در مارس امسال منتشر شد، میانگین قیمت ۵۹۰۰ دلاری مس را به دلیل بازیابی اقتصاد چین و افزایش محرک‌ها در سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی کرده بود. به نظر می‌رسد، این دیدگاه با توجه به تحولات بازار در هفته‌های اخیر و افزایش ۲۴ درصدی مصرف مس چین تا ژوئیه ۲۰۲۰ تا حدود زیادی درست بوده و قیمت به سطوح قبل از جنگ تجاری امریکا و چین نزدیک شده است. قیمت نقدی مس در بورس فلزات لندن دوشنبه ۱۴ سپتامبر ۶۷۸۸ دلار در تن بسته شد و موجودی مس این بورس دیروز به رقم کم سابقه ۷۵ هزار تن تنزل یافت.

فیچ با نگاه به زمان باقی مانده از سال ۲۰۲۰ و در حالی که شاهد بهبود اقتصاد جهان هستیم، انتظار دارد که تقاضای چین مناسب باقی بماند. همچنین این موسسه در پیش‌بینی جدید خود، میانگین قیمت مس در سال آینده را از ۶۱۰۰ به ۶۳۰۰ دلار در تن افزایش داد و از آنجا که بهبود تولید معادن می‌تواند کارخانه‌های ذوب و تصفیه را تغذیه کند، بنابراین در سال آینده احتمالا قیمت از سطوح کنونی کمتر شود.

فیچ همچنان انتظار دارد که سرمایه‌گذاران نسبت به انتشار شاخص‌های اقتصادی، اخبار مربوط به کووید-۱۹ و نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا در نوامبر واکنش نشان دهند. این موسسه برای دراز مدت، پیش‌بینی می‌کند که قیمت‌ها به دلیل کسری مداوم بازار مس ناشی از افزایش تقاضای صنایع برق، ساختمان و خودرو، افزایش یابد. بهبود اقتصاد جهانی، می‌تواند سبب تقویت تقاضای مس در سال ۲۰۲۱ و همچنین حفظ محیط حمایت از گرایش صعودی در بازار شود.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر