|
کدخبر: 122512

بورس بازان مشتاق عرضه اولیه بخوانند

مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس با اشاره به قرار گرفتن این هلدینگ در رتبه ۴۰ میان ۱۰۰ شرکت برتر پتروشیمی دنیا، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار است طی امسال سه شرکت دیگر هلدینگ وارد بازار سرمایه شوند.

اقتصاد بورس بازان مشتاق عرضه اولیه بخوانند

جعفر ربیعی مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس، با اشاره به گزارش موسسه icis و قرار گرفتن این هلدینگ در رتبه ۴۰ میان ۱۰۰ شرکت برتر پتروشیمی دنیا، اظهارکرد: این در حالی بود که بررسی گزارش عملکرد سال ۲۰۱۹ شرکت‌های پتروشیمی که در این فهرست قرار دارند نشان می‌دهد که میزان فروش صد شرکت برتر شیمیایی جهان تحت تأثیر افزایش رقابت در بازار و ظرفیت مازاد تولید در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال قبل از آن ۵ درصد کاهش داشته که میزان کاهش فروش ۳۴ شرکت بیش از ده درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه حاشیه سود این شرکت‌ها به شدت تحت تأثیر قرار گرفته، گفت: به گونه‌ای که سود عملیاتی صد شرکت برتر به طور متوسط ۱۷ درصد و سود خالص آنها ۴۶ درصد نسبت به سال ۲۰۱۸ کاهش یافته و این در حالی است که ده شرکت از صد شرکت برتر سال ۲۰۱۸ در سال ۲۰۱۹ زبان خالص شناسایی کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه عملکرد شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس به عنوان تنها شرکت ایرانی حاضر در این فهرست در مقایسه با متوسط عملکرد ۱۰۰ شرکت برتر، بسیار خوب بود، گفت: درصد کاهش سود فارس از متوسط لیست و همچنین رقیب منطقه‌ای آن شرکت سابیک به مراتب بهتر بوده است.

به گفته ربیعی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در شاخص هزینه‌های سرمایه‌گذاری برای دومین سال پیاپی در رتبه دوم لیست و بعد از شرکت BASF قرار گرفته که این موضوع نشان از سرمایه‌گذاری پیوسته به منظور حفظ و توسعه مزیت رقابتی این شرکت در بازارهای جهانی دارد. در زمینه درصد رشد هزینه‌های تحقیق و توسعه و همچنین درصد رشد دارایی، این شرکت طی سال ۲۰۱۹ جز ۱۵ برتر شرکت لیست قرار گرفته است که در سال‌های آتی منجر به افزایش تولید و فروش خواهد شد.

ربیعی با اشاره به اینکه هلدینگ خلیج‌فارس تنها شرکت ایرانی در میان این فهرست است، افزود: در شرایطی که غول‌های پتروشیمی دنیا در سال ۲۰۱۹ با کاهش حاشیه سود و یا زیان خالص مواجه شدند و در شرایطی که ما در تحریم شدید قرار داریم و با توجه به اینکه در سال ۲۰۱۹ کاهش شدید ارزش ریال را داشتیم بازهم حفظ مقام چهلم از لحاظ شاخص فروش در بین ۱۰۰ پتروشیمی بزرگ دنیا جایگاه بسیار خوبی است

مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس با تاکید بر اینکه در سال ۲۰۱۹ میلادی حتما باید افزایش تولید می‌داشتیم تا اثر کاهش فروش محصولات و کاهش ارزش پول ملی را جبران کنیم، تاکید کرد: این افزایش فروش رخ داد، از سویی دیگر بحث طرح‌های سرمایه‌گذاری در هلدینگ در حال اجرا شدن است که اتفاق خوبی است که به این رتبه‌بندی برای سال ۲۰۲۰ کمک می‌کند.

ربیعی با اشاره به اینکه فارس در میان ۱۰۰ شرکت بزرگ پتروشیمی دنیا از نظر شاخص حجم سرمایه‌گذاری در سال مقام دوم دنیا را بعد از غول آلمانی BASF به‌دست آورد، گفت: این نشان می‌دهد در شرایط تحریم و در شرایطی که همه چیز برضد ما بود، حجم بالایی طرح توسعه‌ای در هلدینگ خلیج‌فارس و پتروشیمی‌های کشور در دست اجرا بوده که این موضوع به مفهوم جهش در آینده نزدیک است.

وی با تاکید بر اینکه بهره‌برداری از این پروژه‌ها جهش بزرگی در تولید صنعت پتروشیمی است، افزود: نیمه دوم سال ۹۹ هم برای هلدینگ خلیج‌فارس با افزایش تولید نسبت به سال گذشته همراه خواهد بود.

وی با اشاره به طرح‌های توسعه‌ای فارس گفت: سه الی ۴ طرح پتروشیمی مهم و بزرگ امسال به بهره‌برداری خواهد رسید که تولید در دو پروژه‌ها آنها یعنی بید بلند خلیج‌فارس و پتروشیمی لردگان آغاز شده و در دو پروژه سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه و الغین پتروشیمی ایلام به زودی به بهره‌برداری می‌رسد، بر همین اساس از این جهت تولید هلدینگ خلیج‌فارس جهش قابل توجهی خواهد داشت.

ربیعی در خاتمه تاکید کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار است طی امسال سه شرکت دیگر هلدینگ خلیج‌فارس وارد بازار سرمایه شوند.

منبع: مشرق
  • ناشناس ارسالی در

    سلام متاسفانه عده ای کف بین و چشم بند در سازمان بورس کشور مسئول شده اند و چون میدانند عده ای سهامدار تازه وارد از همه جا بیخبر در این بورس قرار دارند مدل های سرمایه گذاری جدید رو بدون تفهیم به مردم مثل طعمه بر سر راه مردم می گذارند و جیب امثال بنده را خالی می کنند نمونه اش همین مدل هفارس و هصادرات که عده زیادی در این چاه عمیق افتاده اند و عرضه کننده با یک اطلاعیه خودش را از مسئولیت مبرا می داند. شما که سامانه مناسب ندارید و بدون هشدار برای خریدار مردم را به زحمت میاندازید باید پاسخگو باشید چطور برای خرید و فروشها پیام هشدار میاید ولی برای کسانی که سهم فارس ندارند پیامی مبنی بر عدم امکان خرید صادر نمی شود همین ادله برای کلاهبرداری شما کفایت می کند ناظر محترم لطفا پیگیری شود

ارسال نظر