|
کدخبر: 120813

روند ریزشی بورس متوقف می شود؟

یک کارشناس بازار سرمایه، ثبات شرایط در بازار سهام را منوط به کنترل و به ثبات رسیدن مهم‌ترین نماگر اقتصاد یعنی تورم دانست.

اقتصاد روند ریزشی بورس متوقف می شود؟

ولی نادی قمی در این خصوص، اظهارکرد: ترکیب تورم و ناپایداری نماگرهای اقتصادی با فضای ترس حاکم بر بازار سهام شرایطی را به وجود آورد که سرمایه‌گذاران تمایل قبلی به ماندن در بازار سهام نداشتند و با بروز رفتار هیجانی به دارایی خود آسیب زدند.

وی با بیان اینکه این رفتار هیجانی طی ماه‌های قبل در سمت تقاضای خرید بود، افزود: سرمایه‌گذاران بدون توجه به قدرت سودآوری شرکت‌ها و صرفا بر مبنای ظرفیت رشد قیمت‌ها که عمدتا بر اساس شایعات رقم می‌خورد، اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کردند.

این کارشناس بازار سرمایه، ادامه داد: شایعات مربوط به تجدید ارزیابی دارایی‌ها باعث ایجاد صف‌های طولانی خرید برای شرکت هایی می‌شد که یا برنامه‌ای برای چنین اقدامی نداشتند یا تجدید ارزیابی دارایی‌ها هیچ تاثیری بر جریان‌های نقدی عملیاتی آنها نداشت.

وی تصریح کرد: اصولا برای پذیرش تجدید ارزیابی دارایی‌ها باید دو شرط گذاشته می‌شد، نخست اینکه تجدید ارزیابی صرفا برای شرکت‌های زیان‌ده قابل پذیرش است و دوم اینکه تجدید ارزیابی از محل دارایی‌های مالی امکان‌پذیر نیست. این موضوع می‌توانست توجه سرمایه‌گذاران را به عوامل بنیادی تعیین‌کننده قیمت سهام معطوف کند؛ عواملی که درحال‌حاضر نیز کمتر مورد توجه سهامداران هیجانی قرار دارد.

به گفته نادی قمی، با توجه به افزایش قیمت دلار نیمایی و آزاد و افزایش قیمت‌های جهانی کامودیتی‌ها و فلزات و نیز ثبات نسبی نرخ سود سپرده‌ها، شرکت هایی که متاثر از این عوامل هستند می‌توانند سود مناسبی عاید سهامداران خود کنند. البته در این اوضاع نابسامان، قیمت سهام شرکت‌های بنیادی نیز متاثر از احساسات و محرک‌های منفی است.

این کارشناس بازار سرمایه، اظهارکرد: درحال‌حاضر بیش‌واکنشی به اخبار منفی و تغییر مقررات و برداشت غلط از اخبار مثبت رایج شده است؛ همانطور که طی ماه‌های گذشته بیش‌واکنشی به اخبار مثبت رایج بود.

وی با بیان اینکه ثبات شرایط در بازار سهام منوط به کنترل و به ثبات رسیدن مهم‌ترین نماگر اقتصاد یعنی تورم است، خاطرنشان کرد: به هر حال، حمایت موثر مادی و معنوی دولت و حقوقی‌های بازار سهام در این شرایط می‌تواند مفید واقع شو

نادی قمی ادامه داد: البته بازارگردانی و حمایت از سهام در درجه اول باید همسو با منطق اقتصادی باشد و نباید به نحوی باشد که صرفا شرایط خروج منابع از بازار فراهم آمده و باعث ایجاد تلاطم در سایر بازارها شود. همچنین اولویت نه لزوما سهام شرکت‌های شاخص ساز بلکه شرکت‌های دارای بنیاد قوی (چه کوچک چه بزرگ) باشد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: باید در نظر داشت که دلیل اصلی رشد بازار طی ماه‌های قبل، سرازیر شدن پول حقیقی‌ها به بازار بوده است لذا با خروج پول از بازار یا عدم ورود پول جدید به بازار سهام شاهد تلاطم در بازارهای موازی خواهیم بود.

نادی قمی اطمینان داد: با توجه به تاکید بر کارآ شدن بازارگردانی سهام، افزایش ذینفعان بورس و توسعه این بازار و نیز چشم‌انداز حکمرانی مطلوب (Good Governance) و امکان تامین مالی کارآفرینان، عرضه شرکت‌های پروژه‌محور، تامین مالی شرکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ و توسعه بازار بدهی، فضای ریزشی بازار ادامه نخواهد داشت.

منبع: سنا

ارسال نظر