|
کدخبر: 109030

اعتراف تلخ رئیس‌جمهور درباره مسکن

رئیس‌جمهور گفت: اعتراف می‌کنم در بخش مسکن دولت دچار عقب‌ماندگی شد.

اقتصاد اعتراف تلخ رئیس‌جمهور درباره مسکن

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در جلسه هیات دولت طی سخنانی اظهارکرد: از وحدت بین شیعه و سنی در سیستان و بلوچستان که توسط مردم و نیروهای مسلح و طوایف ایجاد شده است، بسیار خوشحال هستم.

وی افزود: در هفته جاری تصمیمات خوبی نسبت به مسکن، بورس و ارز اتخاذ کردیم. نسبت به مسکن اعتراف می‌کنم که عقب‌ماندگی در دولت یازدهم داشتیم چرا که برخی طرح‌های ما اجرایی و عملیاتی نشد. تلاش کردیم مسکن‌های ناتوان و بدون خدمات را به جایی برسانیم و دچار عقب‌ماندگی شدیم و در دولت دوازدهم با تلاش فراوان باید این عقب‌ماندگی را جبران کنیم.

رئیس‌جمهور در این جلسه گفت: یکی از اهداف دولت یازدهم و دوازدهم توسعه استان‌های محروم و به ویژه استان سیستان و بلوچستان بود. طرح‌هایی که برا این استان طراحی شد، رساندن گاز به این استان بود که این استان از تعمن گاز محروم بود و وقتی مشعل گاز در زاهدان در دولت یازدهم روشن شد، روز تاریخی برای سیستان و بلوچستان بود. بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور با اقداماتی که در دولت یازدهم و دوازدهم انجام شد، ظرفیت این بندر از ۲.۵ میلیون تن به ۸.۵ میلیون تن رسید و این تحولِ بزرگ نه‌تنها فقط برای سیستان و بلوچستان و ایران بلکه برای خط ترانزیتی جنوب و شمال بود و در افتتاح آن نیز مقامات و مسئولان از شرکت‌های مختلف از کشورهای مختلف این منطقه حضور داشتند.

وی افزود: یکی از اقدامات مهم مسئله راه‌آهن چابهار و اتصال آن به راه‌آهن سراسری کشور و ایجاد خط راه آهن به طول ۷۳۰ کیلومتر از چابهار تا زاهدان بود. این‌کار در طول این چند سال تلاش شده و بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای آن تاکنون هزینه شده و دیروز برای نخستین‌بار ریل‌گذاری در راه اهن از زاهدان آغاز شد. در ماه‌های آینده نیز از سمت چابهار آغاز خواهد شد و امیدواریم طبق قول وزارت راه، تا پایان امسال این راه آهن از جنوب به ایرانشهر و از زاهدان به خاش برسد و مابقی آن نیز تا پایان دولت دوازدهم به اتمام برسد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: این یکی از کارهای بسیار مهم در دولت یازدهم و دوازدهم است و این کار بحث استانی نبوده و بلکه ملی و بین‌المللی است. این راه آهن از اقیانوس هند آغاز شده و به راه آهن‌های آسیای مرکزی و چین و روسیه و اروپا متصل می‌شود و به مردم بسیار عزیز سیستان و بلوچستان تبریک عرض می‌کنم. طرح مهم دیگر برای این استان تجهیز ۴۶ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی به آبیاری مدرن بود و بخشی از آن انجام شده و بخش دیگر نیز تا پایان سال به پایان خواهد رسید.

روحانی درباره تمهیدات و برنامه‌های دولت درخصوص مسئله مسکن تصریح کرد: نخستین اقدام ما این بود که ۲۵۰ هزار هکتار زمین اطراف شهرها و روستاها به وزارت مسکن تخصیص یافت. از وزارت کشاورزی و منابع طبیعی که همکاری خوبی در این زمینه داشتند تشکر می‌کنم. این رقم اولیه است و این میزان به زودی به یک میلیون هکتار می‌رسد. برای آنچه مورد نیاز برای مسکن مردم است، زمین مورد نیاز را در اختیار وزارت مسکن قرار دادیم تا شهرک‌ها را طراحی کرده و بافت فرسوده را ترمیم نماید و در روستاها فعال شود.

وی اضافه کرد: اولویت اول ما که در این هفته تصویب شد، تامین مسکن برای کسانی که پول خود را به عنوان مسکن‌یکم در بانک گذاشتند که حدود ۳۰۰ هزارنفر هستند. نکته بعدی مستاجرینی در کشور که شرایط اقتصادی‌شان با سختی می‌گذرد و طالب مسکن هستند که در اولویت ما قرار دارند تا مسکن آنها تامین شود. وزارت مسکن سامانه را باز کرده و و کسانی که مسکن داشتند و یا قبلا زمین گرفته بودند، غربال شدند و کسی که نیازمند مسکن است مشخص شده‌است.

رئیس‌جمهور بیان کرد: در هفته‌های اخیر فشار زیادی بر مستأجرین در زمینه مسکن وجود داشت و تصمیمی که در ستاد ملی مقابله با کرونا برای محدودیت افزایش مال‌الاجاره از سال گذشته با امسال اتخاذ کردیم تاثیرگذار بود که حداثکر افزایش‌ها در تهران ۲۵ درصد، شهرهای بزرگ ۲۰ و سایر مناطق نیز ۱۵ درصد است.

روحانی اظهارکرد: روز دوشنبه در جلسه مسکن تصمیمات دیگری اتخاذ کردیم ولی برخی تصمیمات به علت اینکه نیاز به هماهنگی بین بانک‌ها و وزارت مسکن دارد، تا دو هفته دیگر در همین جلسه نهایی و اعلام خواهیم کرد که این هم کمک خوبی برای مستأجرین خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: مردم در طول امسال و ماه‌های اولیه سال آینده و تا پایان دولت شاهد تحول خوب مثبتی در زمینه مسکن خواهند بود.

رئیس‌جمهور گفت: مسئله دوم که اهمیت دارد موضوع بورس است و جلسه دیروز ما این‌باره بود. بورس باید راه خود را با استحکام ادامه دهد. مردمی که وارد بورس شدند به دولت، وزارت اقتصاد و شورای بورس اعتماد کردند و ما مسئول هستیم که از اموال مردم حراست کنیم. برای اینکه بورس بتواند در حرکت به سمت افزایشی خود، راهش را مطئمن طی کند و باید عرضه اولیه را افزایش دهیم.

روحانی ادامه داد: روز گذشته به سازمان بورس اعلام کردیم که خودشان سهم شناور را عرضه کنند و این دستوری است که به بورس صادر شده است. وزارخانه‌هایی که معین شده‌اند باید سهام لازم را عرضه کنند و این بحث در دولت هم مطرح شده است. بحث درباره هلدینگ سیمان انجام گرفته و عرضه آن باید ادامه یابد و عرضه شستا نیز باید ادامه داشته باشد. شرکتی از وزارت نیرو که به زودی عرضه می‌شود ۶ هزار میلیارد ارزش دارد. ما بورس را موظف کردیم که از بررسی‌ درباره شرکت‌ها که طی هفته انجام می‌دهد را افزایش دهد. با اقداماتی که وزرای محترم انجام خواهند داد شاهد استحکام بورس خواهیم بود.

وی به مسئله سهام عدالت پرداخت و با بیان اینکه سهام عدالت در شرایط فعلی برای مردم خوب و نشاط‌آور بود، تصریح کرد: ۳۰ درصداز سهام عدالت که قبلا آزاد شده بود و ۳۰ درصد دیگر آن برای عید غدیر و ۳۰ درصد نیز برای ۲۲ بهمن آزاد خواهد شد. ما نسبت به شرکت‌های استانی نیز مقررات لازم را تدوین کردیم و چارچوب کانونی که بنا بوده در تهران فعال شود را مصوب کردیم و کار خود را زود را انجام می‌دهد و شاهد مسیر مثبتی در این زمینه خواهیم بود.

رئیس‌جمهور با اشاره به مسئله ارز گفت: همانطور که بارها گفته‌ام کسی که صادرکننده کالا و یا خدماتی به خارج است نباید فکر کند که این مال اوست و می‌تواند آن را به هر شکل بیاورد؛ هر کس کالایی را به خارج صادر می‌کند باید تا سه ماه پولش را برگرداند و اگر این کار را انجام داد، به سامانه نیما رفته و ارز خود را می‌فروشد. اگر در سامانه نیما عرضه نکرد و به تأخیر افتاد، ارز او به نرخ پایان مهلت خریداری می‌شود و حق ندارد به بازار نیما بیاورد. بعد از سه ماه، همان روز و به همان نرخ توسط بانک مرکزی خریداری می‌شود. متأسفانه برخی از صادرکنندگان «این پا و اون پا» کرده و ارز خود را نمی‌آورند، به فکر اینکه ارز باید بالا برود و خودشان هم در جامعه می‌دمند تا نرخ ارز بالا برود و با نرخ بالا بفروشند. این کار خیانت به ملت ایران و اقتصاد کشور است. باید کالایی که در این کشور به‌صورت یارانه‌ای در اختیار صادرکننده قرار می‌گیرد را صادر کرده و سود خود را هم ببرد ولی تا سه ماه باید ارز آن را بیاورد و در سامانه نیما عرضه کند. ولی اگر خواست تخلف کند و به مردم فشار بیاورد و از لحاظ اقتصادی به ملت ایران فشار وارد نماید، این برای ما قابل تحمل نیست و از این به بعد، این اقدام انجام می‌شود و من از روسای قوه‌های قضاییه و مقننه تشکر می‌کنم که از این مسیر رسما حمایت کردند که کسی که ارز خود را برنگرداند با او برخورد قضایی می‌شود. این یکی از نمودهای هماهنگی سه قوه بود که در روزهای اخیر شاهد آن بودیم و این ارزشمند است.

روحانی ادامه داد: نظر واحدی درباره این مسئله در کشور وجود دارد و کل دولت و قوای سه‌گانه نظر واحدی دارند. ارزها باید در شرایط که امریکایی‌ها علیه ما توطئه می‌کنند و ما موظفه به مقابله با آن هستیم، به کشور بازگردد.

وی در ادامه با بیان اینکه ۲۳ تیرماه، روز تعامل سازنده با جهان و از روزهای تاریخ ما بود، تصریح کرد: از ملت ایران به‌خاطر حمایت‌هایشان در سیاست خارجی دولت و از مقام معظم رهبری بخاطر هدایت‌ها و حمایت‌هایشان در سیاست خارجی و از شورای‌عالی امنیت ملی که در این زمینه کمک کرده و مخصوصا از وزارت خارجه تشکر می‌کنم. در کشوری که دارای قدرت‌های ملی است و قدرت‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دارد، یک نماد وجود دارد و نماد قدرت سیاسی ما وزارت خارجه است و نماد وزارت خارجه شخص وزیر خارجه است. امام خمینی(ره) در دوران رهبری‌شان برای این مسئله اهمیت قائل بودند که وزیر خارجه مورد احترام باشد و مقام معظم رهبری نیز همیشه ما هرکجا که بودیم شاهد حمایت ایشان از دولت و وزیر خارجه بودیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در مدت این ۷ سال گذشته کارهای بزرگی انجام شده و این‌کار آن‌قدر عظمت دارد که دشمنان ناچار به پذیرفتن و قبول کردن آن هستند. در این مدت قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل کنار گذاشته شد، قطعنامه‌های فصل هفتم. در تاریخ ایران یافته نمی‌شود که شش قطعنامه علیه ایران در فصل هفت تصویب شود و بدون اینکه اجرایی شود، همه آنها در یک روز لغو شود و این قطعنامه‌ها در تیرماه سال ۹۴ لغو شد. این کار تحت هیچ چیزی قرار نمی‌گیرد و پیرزوی سیاسی دائمی در تاریخ ایران است. ایران پرونده «PMD »را بست، پرونده‌ای که امریکا و رژیم صهیونیستی آرزو داستند این پرونده را برای ایران ادامه دهند و این کار بزرگ انجام گرفت.

روحانی تصریح کرد: «FATF» بعد از اینکه سال‌ها در دولت دهم حاضر نشدند ایران را بپذیرند، دولت یازدهم کاری کرد که ما از تحریم آن و از لیست سیاه آن خارجش شدیم و کار بزرگی بود که وزیر خارجه و وزیر اقتصاد ما انجام داد. البته الان هم مشکلی داریم و باید تلاش کنیم در یک مقطعی از آن خارج شویم.

وی افزود: مسئله کنوانسیون دریای خزر انجام شد و توافق با عراق برای لایروبی اروند در بغداد صورت گرفت و اینها مهم است. حضور ما در اتحادیه اوراسیا نیز اهمیت داد. ما از روز اول برای روابط خارجی‌مان نگاه استراتژیک داشته و داریم و نگاه ما تعامل خوب و سازنده با کشورهای منطقه و همسایگان‌مان که با بسیاری‌شان روابط خوبی داریم و البته به جز دو کشوری که خودشان نخواستند. روابط خوب با کشورهای مهم آسیایی و اروپایی مد نظر ما بوده و رابطه خوب با چین، هند، روسیه و حتی اروپا مد نظر ما قرار داشته است. خود اروپایی‌ها در مقطعی درست عمل کردند و در مقطعی تحت فشار امریکا درست عمل نکردند. همیشه به‌دنبال روابط خوب با امریکای لاتین و افریقا نیز بوده‌ایم. این روابط به خوبی ادامه دارد و کار وزیر خارجه را شاهد هستم و حتی امروز و در این لحظه که در جلسه دولت بود، به خاطر انجام کاری توافق کردم که سریع به‌دنبال آن برود و رفت.

رئیس‌جمهور بیان کرد: نکته اساسی‌تر این است که هدف اصلی دشمنان ما و در راس آنها امریکا و رژیم صهیونیستی از فشارها، تفرقه‌افکنی و جدایی بین ملت و نظام است و آنها می‌خواهند مردم از نظام جدا کنند و هدف دوم‌شان نیز اختلاف بین مسئولان و قوای کشور است. نباید به امریکا و رژیم صهیونیستی اجازه دهمیم و دولت همیشه خواهان روابط صمیمی و برادرانه در چارچوب قانون اساسی با دو قوه دیگر است. امروز هم تصمیم ما همین است و این راه را ادامه می‌دهیم و تصمیم دو قوه دیگر نیز همین باشد. خواست ملت این است که هر سه قوه در کنار هم باشیم و مشکلات کشور را حل کنیم. الان نه شرایط تنش است و نه شرایط «بگو مگو»؛ کشور در شرایط تحریم و فشار و کروناست و ما باز هم دست صمیمانه و برادرانه به سمت مجلس و قوه قضاییه و نیروهای مسلح دراز می‌کنیم و می‌خواهیم در کنار یکدیگر و تحت هدایت‌های مقام معظم رهبری کار کنیم.

روحانی گفت: ما می‌خواهیم در فرصت باقیمانده از دولت همه طرح‌های نیمه‌کاره را تکمیل کرده و وعده‌هایی که به مردم داده‌ایم را اجرا کنیم و نگذاریم توطئه دشمن به هدف خود برسد.

وی خاطر نشان کرد: مردم هم افتتاح‌ها را می‌بینند و همین هفته هم افتتاح‌های مهمی داریم که یکی از آنها درباره ۳.۵ میلیون تن آهن اسفنجی است و افتتاح دیگر نیز پروژه بافت بلوچ سیستان و بلوچستان است که برای مردم این سزمین مهم است.

رئیس‌جمهور اظهارکرد: ما چند تصمیم گرفتیم و اجرای این تصمیمات برای ما مهم است؛ ما در ماه اسفندماه و فروردین در موج اول کرونا بودیم و توانستیم با همکاری یکدیگر و مردم، همه قوا به میدان آمدیم و از آن موج عبور کردیم. وقتی به اردیبهشت‌ماه رسیدیم، آرامش در کشور وجود داشت ولی در نیمه خردادماه دوباره با موج جدیدی در استان‌های دیگر و نه استان‌هایی که موج اول را داشتیم، روبه‌رو شدیم و با همکاری از این موج هم عبور خواهیم کرد.

روحانی تصریح کرد: تصمیماتی که برای عبور از این موج گرفتیم این بود که به استان‌هایی که شرایط قرمز دارند اختیار دادیم تا ستاد در استانی‌شان بتوانند برای محدودیت‌های موقت تصمیم بگیرند و با تایید کمیته بهداشتی و اجتماعی ما، محدویت‌هایی که می‌خواهند را اجرایی کنند.

وی افزود: در مناطق پرجمعیت به وزارت بهداشت این اختیار را دادیم که اماکنی که دستورالعمل‌ها را مراعات نمی‌کنند، تعطیل شود و اجتماعات مجلس شادی و عزا تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ما تصمیم گرفتیم استفاده از ماسک در مکان‌های شلوغ و محل اجتماع مردم مانند مترو و اتوبوس و برخی بازارچه‌ها الزامی شود و در ادارات دولتی نیز افراد باید با ماسک حضور یابند و به کسی که بدون ماسک حضور یافته، خدمت ارائه نشود.

روحانی در پایان گفت: امیدواریم با همکاریِ یکدیگر و اجرای این برنامه‌ها وارد مرداد آرام‌تری شویم و امیدواریم در فصل پاییز گرفتاری آنفولانزا نباشد و سلامت، معیشت و امنیت مردم حفاظت بشود.

 

منبع: تسنیم
  • علی اصغر سهرابفر ارسالی در

    بنام خداوند يكتا
    با احترام،‌جناب روحاني باستحضار مي رسانم خاك بر سر افرادي كه به بيسوادي و كليد تو راي دادن تا سرنوشت شوم اقتصاد ايران توسط تو بيسواد نوشته شود!

ارسال نظر