کدخبر: 107505

زمان برداشت اقساط وام یک میلیونی اعلام شد

پس از پرداخت وام یک میلیونی کرونایی به حساب ۲۱میلیون خانوار، آنطور که اعلام شده بود فرآیند پرداخت اقساط آن از یارانه نقدی تیرماه خانوار آغاز خواهد شد.

اقتصاد زمان برداشت اقساط وام یک میلیونی اعلام شد

اواخر فروردین‌ماه بود که رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد همه خانواده‌هایی که یارانه نقدی دریافت می‌کنند در صورتی که بخواهند می‌توانند برای درخواست وام یک میلیون‌ تومانی کرونایی درخواست بدهند.

این وام به این دلیل پرداخت شد تا کمکی به خانوارهایی باشد که به دلیل شیوع کرونا درآمدشان با مشکل مواجه شد.

آنطور که اعلام شد متقاضیان وام ۱میلیونی یارانه می‌توانستند بدون مراجعه به بانک‌ها درخواست خود را ثبت کنند و یارانه نقدی این افراد به عنوان ضمانت توسط بانک‌ها پذیرفته خواهد شد و متقاضیان دریافت این وام باید تنها از طریق سیمکارتی سرپرست خانواری که یارانه نقدی به حساب وی واریز می‌شود این پیامکی را به یک شماره ارسال کنند تا وام به حسابشان واریز شود.

مشکلات زیادی برای این ثبت‌نام به وجود آمد زیرا بسیاری از سرپرستان خانوار سیمکارتی به نام خودشان نداشتند و مجبور شدند در روزهای اوج کرونا که کشور در قرنطینه قرار داشت برای خرید سیمکارت جدید به دفاتر پیشخوان مراجعه کرده و در صف‌های طولانی بایستند.

سود و اقساط وام ۱میلیونی یارانه به چه صورت خواهد بود؟

ابتدا قرار بود سود این وام ۱۲درصد باشد اما پس از اعتراض‌هایی که صورت گرفت قرار شد این وام به صورت قرض‌الحسنه پرداخت شود و سود ۱۲درصدی را دولت برعهده بگیرد.

در مجموع ۲۳هزارمیلیارد منابع برای پرداخت این وام در نظر گرفته شد و قرار شد پس از دوماه تنفس، یعنی از تیرماه چیزی حدود ۳۵هزار تومان به صورت ماهانه از حساب افراد برداشته شود.

وام کرونایی چه زمانی پرداخت شد؟

ابتدا در ۴اردیبهشت امسال وام کرونایی به حساب بیش از ۹۰درصد افرادی که تا ۳۱ فروردین‌ماه کدملی خود را به شماره اعلام شده توسط وزارت کار ارسال کرده بودند، واریز شد.

وام کسانی هم که ثبت نامشان را تا ۷اردیبهشت‌ماه انجام داده بودند ۱۱ام اردیبهشت واریز شد. طبق گفته بانک مرکزی ۳۴هزار فقره از این تسهیلات به دلایل مختلف مثل مسدودی حساب یا شماره حساب اشتباه واریز نشد.

با اینکه مهلت ارسال پیامک کد ملی برای سرپرستان خانوار ۱۸ اردیبهشت ماه اعلام شده بود اما براساس گفته شریعتمداری وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی مادامی که کرونا ادامه دارد و خانواری باشد که کمک را نگرفته باشد مسیر برایش باز است و می‌تواند این تسهیلات را دریافت کند. بنابراین فعلاً زمانی برای پایان ارسال کد ملی در نظر گرفته نشده است.

 

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر