|

بخوانید :

کدخبر: 248357

یارانه نقدی جدید دولت رئیسی به این افراد | یارانه سه برابری نصیب این افراد

افزایش مبلغ وام ازدواج، در نظر گرفتن وام فرزندآوری تنها دو تصمیم از این جنس است. علاوه بر این افزایش یارانه سه برابری عده‌ای از مشمولان به اضافه افزایش حقوق سربازان نیز بار مالی جدیدی برای دولت دارد که نگرانی‌های تورم را بیشتر می‌کند.

اخبار یارانه نقدی جدید دولت رئیسی به این افراد | یارانه سه برابری نصیب این افراد

یارانه نقدی یکی از کمکهای دولت برای کمک سرپرستان خانوار است. یارانه نقدی برای کمک به خانواده هایی با درآمد پایین یا متوسط است.خانواده های پردرآمد به یارانه نقدی نیازی ندارند و باید این مساله مدیریت شود. مبلغ یارانه نقدی معمولا هرسال افزایشی می شود.مطالب بیشتر درباره یارانه نقدی را در ادامه می خوانید.

​در چهار دهک اول قرار داشته باشد، هیچ یک از والدین کارمند دولت نباشد و حداقل سه فرزند داشته باشند. گروهی از خانوارها با داشتن سه شرط یارانه فرزندانشان سه برابر می‌شود.یارانه نقدی که از آذر سال ۸۹ در قالب طرح هدفمندسازی‌ یارانه‌ها به خانوارهای ایرانی پرداخت می شود مبلغ آن 40 هزار و ۵۰۰ تومان بود. یارانه نقدی توسط احمدی نژاد رییس جمهور وقت ایران به مردم پرداخت شد و پس از گذشت حدود 11 سال همچنان، مبلغ یارانه نقدی تغییری نکرده است. این به آن معنی است که یارانه نقدی هم نمی‌توانست گرهی از مشکلات معیشتی مردم کم کند. دولت سیزدهم در صدد است که ارز 4200 تومانی را حذف کند و مبلغ یارانه نقدی را افزایش بدهد.

افزایش مبلغ وام ازدواج، در نظر گرفتن وام فرزندآوری تنها دو تصمیم از این جنس است. علاوه بر این افزایش یارانه سه برابری عده‌ای از مشمولان به اضافه افزایش حقوق سربازان نیز بار مالی جدیدی برای دولت دارد که نگرانی‌های تورم را بیشتر می‌کند.در روز گذشته نمایندگان مجلس دو تصمیم مرتبط با وام‌های بانکی گرفتند.

روز گذشته مجلس مبلغ وام ازدواج سال ۱۴۰۱ را مشخص کرد. بر اساس این مصوبه مبلغ وام ازدواج بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان تعیین شد.

بر اساس این مصوبه مبلغ وام ازدواج زوجین ۲۴۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان است. مبلغ وام ازدواج برای مردهای زیر ۲۵ سال و زنان زیر ۲۳ سال، ۱۵۰ میلیون تومان است.وام ازدواج سایر زوجین، ۱۲۰ میلیون تومان است که در مجموع به ۲۴۰ میلیون تومان می‌رسد.این وام به کلیه زوج‌هایی تعلق می‌گیرد که تاریخ ازدواج آنها از اول فروردین ماه سال ۱۳۹۷ به بعد باشد. یعنی زوج‌هایی که از سال ۹۷ به بعد ازدواج کرده‌اند یا افرادی که سال ۱۴۰۱ ازدواج کنند، مشمول وام ازدواج ۲۴۰ تا ۳۰۰ میلیون تومانی می‌شوند.

علاوه بر این، مجلس وام فرزندآوری سال ۱۴۰۱ را تصویب کرد. مصوبه‌ای که بر اساس آن، سال آینده به خانوارهای دارای فرزند وام ۲۰ تا ۱۰۰میلیون تومانی پرداخت می‌شود.براساس مصوبه مجلس، وام فرزندآوری در قالب وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود و احتمالا کارمزد وام فرزندآوری مانند دیگر وام‌های قرض‌الحسنه حدود ۴ درصد است.

اما دریافت وام فرزندآوری چه شرایطی دارد؟ بر اساس مصوبه مجلس، بانک‌ها موظف هستند اعتبار متقاضی دریافت وام فرزندآوری را بررسی کنند و در صورتی که اعتبار متقاضی تایید شد، بانک باید با اخذ یک سفته یا یک ضامن معتبر، وام فرزندآوری را به متقاضیان پرداخت کند

اما چهار دهک اول چه کسانی هستند که از افزایش سه برابری یارانه بهره‌مند شوند؟ دولت در بهمن ماه که خواست یارانه پرداخت کند، گفت که مشمولان یارانه ۲۲ بهمن مااه چهار دهک اول هستند. تعداد آن نیز حدود ۳۲ میلیون نفر اعلام شد.

بسیاری از کسانی که خود را از اعضای چهار دهک اول می‌دانستند، نسبت به عدم دریافت این یارانه اعتراض کردند. وزارت کار نیز اعتراف کرد که در شناسایی مشمولان خطایی رخ داده است.با این حال به نظر می‌رسد مشمولان افزایش سه برابری یارانه فرزندان نیز همان لیست مشمولان یارانه ۲۲ بهمن ماه باشد و احتمالا کمی این لیست اصلاحات داشته باشد.

در همین حال میزان حقوق سربازان نیز طبق مصوبه‌ای افزایش یافت که جزئیات آن به این شرح است: « در اجرای ماده(۴۹) قانون خدمت وظیفه عمومی، حقوق سربازان وظیفه مجرد مشغول در مناطق غیر عملیاتی حداقل شصت درصد(۶۰%)، حقوق سربازان وظیفه مجرد مشغول در مناطق عملیاتی حداقل هفتاد و پنج درصد(۷۵%) و حقوق سربازان متاهل نوددرصد(۹۰%) حداقل دریافتی کارکنان نیروهای مسلح مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود و دستورالعمل آن باتوجه به تحصیلات و درجات آنان توسط ستاد کل نیروهای مسلح تهیه می شود.»/ گسترش نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...