|
کدخبر: 150967

آغاز تست انسانی واکسن ایرانی کرونا تا ۳ هفته آینده

وزیر بهداشت با اشاره به نتایج خوب آزمایش واکسن ایرانی کرونا بر روی حیوان از آغاز تست انسانی واکسن ایرانی کرونا تا ۳ هفته آینده خبر داد.

اجتماعی آغاز تست انسانی واکسن ایرانی کرونا تا ۳ هفته آینده

سعید نمکی در حاشیه برگزاری مجازی شصت و هفتمین اجلاس منطقه‌ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، با اشاره به اینکه طی ۲ تا ۳ هفته آینده کار آزمایش واکسن بر نمونه انسانی آغاز خواهد شد، اظهار کرد: تمام اقدامات انجام شده در این زمینه منطبق بر استاندارد‌های بین المللی و پروتکل‌های سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذا و دارو است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه گزارش این اقدامات از امروز به سازمان جهانی بهداشت ارائه می‌شود، به ابهامات موجود در زمینه واکسن کرونا اشاره کرد و گفت: گام‌های موثری برای دسترسی به واکسن بر می‌داریم، اما همچنان ابهاماتی درباره میزان ماندگاری، اثرگذاری و... در مورد واکسن کرونا وجود دارد و روی آن نیز کار می‌شود.

وی تصریح کرد: باوجود تمام تحریم‌های ظالمانه در زمینه ساخت دارو‌هایی که حتی تاثیر کمی در درمان کرونا داشتند، همانند داروی فاویپیراویر و رمدسیویر فعال بودیم و در حال حاضر نیز تولیدات خود را مصرف می‌کنیم.

نمکی افزود: در رابطه با واکسن و تولید آن نیز چنین اقداماتی انجام می‌شود و از این رو امروز بعد از ظهر در جلسه دوم ، نتایج تحقیقات خود را اعلام می‌کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: در رابطه با واکسن، پلتفرم‌های متعددی دنبال شد و در حدود ۷ گروه تحقیقاتی نیز بر تولید واکسن کار می‌کنند.

وی با بیان اینکه، از روز اول بر فرایند‌های انجام شده در خصوص واکسن نظارت داشتم، به واکسن آنفلوآنزا نیز اشاره کرد و گفت: به دلیل مشکلات تحریم‌ها و آگاهی که از میزان تولید واکسن داشتم، کار مذاکره برای تهیه واکسن را از اسفندماه سال قبل آغاز کردم.

نمکی ادامه داد: در سال قبل ۴۰۰ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا در جهان تولید شده بود و امسال با توجه به افزایش تقاضا‌ها این عدد به ۷۰۰ میلیون دوز رسید.

وزیر بهداشت تصریح کرد: با اقدامات زودهنگام برای تهیه واکسن آنفلوآنزا، قول تهیه ۱۶ میلیون دوز واکسن را از شرکت‌های سازنده گرفتم که تاکنون بخشی از آن نیز فراهم شده است.

وی با بیان اینکه، امسال به دلیل تحریم‌ها سخت‌ترین سال ارزی کشور است، اظهار کرد:، اما با این وجود و با تلاش دوستان بالاخره ارز خرید واکسن آنفلوآنزا از ۱۵ شهریور ماه فراهم شد.

نمکی افزود: در این بین بدقولی شرکت‌های سازنده واکسن، افزایش قیمت واکسن و تحریم‌های آمریکا در مقابل ما قرار داشت.

وزیر بهداشت ظهار کرد: تاکنون حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار دوز واکسن به کشورمان رسیده است که در خانه‌های بهداشت به گروه‌های پرخطر تزریق می‌شود.

وی با بیان اینکه نوبت بعدی دریافت واکسن هم در راه است، ادامه داد: گرچه می‌خواستیم واکسن برای ۱۵ شهریور در دسترس باشد، اما امروز می‌بینیم که سایر کشور‌ها نیز تزریق واکسن را از ۱۵ اکتبر آغاز کرده‌اند.

نمکی گفت: در حال حاضر با استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی شیوع آنفلوآنزا کاهش یافته است و باید این آگاهی وجود داشته باشد که واکسن ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد نخواهد کرد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه حداکثر محافظت علیه آنفلوآنزا ۳۰ تا ۳۵ درصد است، تاکید کرد:، اما با این وجود ما در تلاش هستیم تا واکسن برای گروه‌های پرخطر تامین شود.

وی ادامه داد: خودمان واکسن را با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین کردیم و به داروخانه‌ها هم اجازه خواهیم داد با ارز نیمایی واکسن تهیه کرده، اما بر فرایند قیمت‌گذاری نظارت خواهیم کرد.

وزیر بهداشت در ادامه تاکید کرد: موج جدید کرونا سنگین‌تر از امواج قبلی بود و به محض خنثی شدن یک موج بیماری میزان رعایت نکات بهداشتی کاهش می‌یابد و همین موضوع سبب می‌شود تا شاهد روند تصاعدی بیماری باشیم.

نمکی ادامه داد: ابهاماتی در زمینه داشتن تخت خالی در بیمارستان‌ها وجود دارد، اما نکته مهم آن است که مردم نباید به دلیل خالی بودن تخت‌ها خود را به بیماری مبتلا کنند.

وی با بیان اینکه جلسه‌ای روز‌های قبل در تهران برگزار شد و خوشبختانه در این استان آمادگی کامل وجود دارد، تصریح کرد: با دستور رهبر معظم انقلاب تخت‌های بیمارستان‌های نیرو‌های مسلح در اختیارمان قرار گرفت و با دستور وزیر رفاه تخت‌های بیمارستان‌های تامین اجتماعی نیز قرار است در صورت نیاز در اختیارمان قرار گیرد.

وزیر بهداشت با بیان این که ممکن است بخش‌های کرونا در بیمارستان‌ها پر شده باشد که با خالی کردن سایر بخش‌ها، تخت به بیماران اختصاص می‌دهیم، گفت: مردم بدانند در حال استفاده از ذخایر استراتژیک هستیم.

وی ادامه داد: بیماران الکتیو که در نوبت انجام اعمال جراحی بودند نیز در نوبت مانده‌اند و این در حالی است که در آمد بیمارستان‌ها نیز کاهش یافته است.

 

منبع: میزان

ارسال نظر