|
کدخبر: 184536 نسیم حکم آبادی

اختصاصی گسترش نیوز:

در مجمع سیمان تامین چه گذشت؟

رضا جمارانیان مدیرعامل شرکت سیمان تامین در نشست با اصحاب رسانه اظهار داشت: صنعت سیمان در ایران قدمت بیش از ۷۰ سال دارد و مدت ها بود که قیمت این محصول تغییری به خود ندیده بود.

معدن در مجمع سیمان تامین چه گذشت؟

گفتنی است در تیر ماه ۱۳۹۹ با افزایش قیمت ۲۰ درصدی موافقت شد و در سال ۱۳۹۸ شاهد رشد ۳۷.۵ درصدی قیمت سیمان بودیم. همچنین در سال ۱۳۹۷ سیمان حدود ۱۲ درصد رشد و در سال ۱۳۹۶ نیز ۱۲ رشد قیمت را تجربه کرد. اگر بخواهیم این میزان رشد قیمت را با نرخ تورم در این سال‌ها مقایسه کنیم قطعا این نتیجه حاصل می‌شود که افزایش قیمت سیمان رقم چشمگیری نبوده است.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به میزان افزایش حقوق و دستمزد کارکنان که چیزی حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد و هزینه حمل و نقل که دو برابر افزایش داشته همچنان میزان رشد قیمت سیمان رقم بالایی به نظر نمی‌رسد.

گفتنی است که قیمت یک کیلوگرم سیمان در سال ۱۴۰۰ با افرایش قیمت ۳۸ هزار تومان براورد می‌شود و قیمت هر تن ۳۰۸ هزار تومان محاسبه می‌شود و در مقایسه با سایر افرایش قیمت‌ها رقم معقولی است.

تاثیر قیمت سیمان بر ساخت و ساز

جمارانیان ادامه داد: در رابطه با میزان تاثیر قیمت سیمان بر ساخت و ساز نیز باید گفت که اکنون اسکلت فلزی بیشترین کاربرد را در ساختمان‌سازی دارد و برای هر مترمربع چهار پاکت ۲۲  تا ۲۳ هزار تومانی نیاز است که با افزایش قیمت ها به۴۰ هزار تومان رسیده است، بنابراین در تهران هزینه ساخت هر متر مربع ۱۵ میلیون تومان ارزیابی می‌شود.قیمت ملک ظرف در دو سال اخیر به ازای هر متر ۴ برابر شده و سیمان نیز ۴۰ برابر شده با این احتساب چطور می‌توان گفت که افرایش قیمت سیمان موجب خارج شده فعالان مسکن از این صنعت شده و ساخت و ساز با رکود مواجه شده است؟

وی افزود: اگر بخواهیم قیمت‌گذاری را به دلار محاسبه کنیم باید گفت که حداقل قیمت سیمان در منطقه ۸۰ دلار است و قیمت سیمان ایران نیز  ۱۲ دلار تعیین شده است. درست است که این صنعت از برق یارانه‌ای استفاده می‌کند و حقوق دستمزد بر حسب دلاری محاسبه نمی‌شود، اما اگر یارانه برق خذف شود و سپس قیمت‌گذاری صورت گیرد قطعا قیمت سیمان فراتر از این ارقام خواهد رسید.

سال گذشته سیمان درب کارخونه با قیمت ۱۶ هزار تومان به ازای هر پاکت فروخته می‌شد و این در صورتی است که در بازار با قیمت ۶۰ هزار تومان مورد معامله قرار می‌گرفت. در این میان افرادی بودند که از این معاملات سود زیادی  چیزی حدود ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان عایدشان می‌شد در صورتی که سود صنعت سیمان این میزان نیست.

قیمت سیمان یک هفتم قیمت فولاد

در اعتراض به قیمت‌گذاری سیمان باید گفت که قیمت سیمان یک هفتم قیمت فولاد بود و با اوج‌گیری قیمت‌ها اکنون به یک به پنجاه فولاد رسیده است، بنابراین با این قیاس‌ها می‌توان نتیجه گرفت که افزایش قیمت مسکن فقط وابسته به سیمان نبوده و سایر مصالح نیز در این امر دخیل بودند. این در صورتی است که جهش قیمتی در سایر مصالح ساختمانی موجب شده که سیمان جایگزین سایر مصالح شود.

جهت شفافیت معاملات محصول خود را روانه تالار صنعتی بورس کالا کردیم و به جرات می‌توان گفت که یک گرم سیمان در بازار آزاد نمی‌فروشیم.

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...