|
کدخبر: 174626

پیوند دانشگاه‌ها با مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی در سال ۹۹

مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران اعلام کرد: این مرکز ۵ پروژه پژوهشی کاربردی را طبق موافقت نامه‌ها و قراردادهای انجام شده با دانشگاه‌ها و نهادها برای اجرا، در سال ۹۹ به اتمام رساند.

معدن پیوند دانشگاه‌ها با مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی در سال ۹۹

مجید وفایی فرد با بیان این مطلب اظهارکرد: مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در سال ۹۹ پروژه‌های پژوهشی مشتمل بر مطالعه فرآوری به منظور کاهش گوگرد و خاکستر و تولید آسفالت ویژه و دوره آموزشی تکنسین فرآوری در محل مرکز را در قالب قرارداد به طور کامل اجرایی کرد.

وی افزود: شناسایی و امکانسنجی استحصال تیتانیوم و عناصر نادر خاکی از گِل قرمز کارخانه بوکسیت جاجرم در مقیاس آزمایشگاهی، امکان سنجی شناسایی و حذف گوگرد با هدف افزایش بازیابی و کاهش خاکستر محصول نهایی زغال سنگ پروده طبس و امکان سنجی فرآوری اقتصادی غبارهای FTP حاصل از سیستم‌های Bag house شرکت فولاد مبارکه، از دیگر قراردادهای خاتمه یافته یا در مرحله اتمام است.

انعقاد ۱۰ تفاهمنامه با نهادها، مراکز تحقیقاتی، آموزشی و تشکل‌های بخش معدن و صنایع معدنی

مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با اشاره به انعقاد ۹ تفاهمنامه میان این مرکز و نهادها، مراکز تحقیقاتی، آموزشی و تشکل‌های بخش معدن و صنایع معدنی طی سال‌های ۹۸ و ۹۹، اظهارکرد: از جمله اینها، انعقاد تفاهمنامه با انجمن فولاد و اجرای ۴ قرارداد در حوزه صنایع معدنی و فولادی است.

وی ادامه داد: این پروژه‌ها شامل «امکان سنجی استحصال وانادیم از سرباره‌های فولادسازی شرکت فولاد در مقیاس آزمایشگاهی و نیمه صنعتی» و «امکان سنجی فرآوری غبارهای اف تی پی فولادسازی در مقیاس آزمایشگاهی» و «اندازه گیری عوامل زیان آور محیط کار شرکت فولاد مبارکه» و نیز مطالعات فراوری در این حوزه بوده که طبق برنامه زمان بندی در حال انجام است.

وفایی فرد با اشاره به انعقاد تفاهمنامه میان این مرکز و پژوهشکده فرآوری مواد معدنی جهاد دانشگاهی گفت: این تفاهمنامه با هدف عارضه یابی و اصلاح فرآیندهای کارخانجات فرآوری در کشور و انتقال دانش فنی با همکاری جهاد دانشگاهی انجام شد و درحال‌حاضر نیز یک دوره اموزشی مجازی با کمک اساتید بین‌المللی با همکاری جهاد در حال انجام است.

از دیگر تفاهمنامه ها، انعقاد تفاهمنامه با خانه معدن و سازمان نظام مهندسی با هدف فراهم کردن بستر همکاری در زمینه‌های مختلف پژوهشی و ارائه خدمات مختلف آزمایشگاهی بود.

مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران درباره تفاهمنامه انجام شده میان مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان البرز توضیح داد: این تفاهمنامه به منظور فراهم کردن زمینه مشارکت‌های آموزشی و پژوهشی در استان البرز برای شناسایی نیازهای مهارتی، ارتقای مهارت و تربیت نیروهای انسانی ماهر و متخصص امضا شد.

وی افزود: تفاهمنامه مذکور به قرارداد تبدیل و با برگزاری نخستین دوره تکنسینی فراوری برای نخستین بار در کشور به آموزش تخصصی حدود ۵۷۶۰ نفر ساعت منجر و برای ۲۸۸۰ نفر ساعت دیگر نیز در سال ۹۹ اقدام شد.

مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران اظهارکرد: در برنامه ۱۴۰۰ قرار است دوره دوم آموزش تکنسین فرآوری نیز در کشور با همکاری ایمیدرو، فنی حرفه‌ای و شرکت تهیه و تولید با محوریت مرکز و با استفاده از ظرفیت نهادهایی همچون سازمان نظام مهندسی و خانه معدن -که با مرکز نیز تفاهمنامه دارند- اجرا شود.

وی ادامه داد: فراخوان و اطلاع رسانی لازم برای این دوره آموزشی، به موقع انجام خواهد شد.

وفایی فرد با اشاره به دیگر تفاهمنامه‌های منعقد شده میان این مرکز با دیگر بخش‌ها تصریح کرد: انعقاد تفاهمنامه با مجتمع معادن سنگ آهن سیرجان با هدف مشاوره در تجهیز، راه‌اندازی، پشتیبانی و نظارت بر فرآیند آزمایشگاه مجتمع مذکور، شرکت سهند آهن و فولاد خاورمیانه، به منظور استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی و پایلوت‌های موجود در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران از جمله این تفاهمنامه هاست.

وی ادامه داد: امضای تفاهمنامه با پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران با هدف همکاری‌های بین آزمایشگاهی، تفاهمنامه همکاری و ایجاد ارتباط آزمایشگاهی مراکز تحقیقاتی وزارت صنعت، معدن و تجارت و امضای تفاهمنامه با دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج با هدف ایجاد همکاری‌های مشترک پژوهشی و فناوری با موضوع فلزات کمیاب و گرانبها در راستای پایش طرح دانشگاه مذکور، از دیگر تفاهمنامه‌های منعقده است.

ایجاد کارگروهی برای ارتقای توان آزمایشگاهی و تحقیقاتی معدنی

مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران خاطر نشان کرد: در راستای افرایش ظرفیت اکتشاف منابع معدنی و ارتقای زیرساخت‌های لازم برای بالا بردن توان آزمایشگاهی، تحقیقاتی و آنالیزی نمونه‌های اکتشافی در کشور از سوی ایمیدرو، کارگروهی تشکیل می‌شود.

وی افزود: براساس جلسه اولیه تشکیل شده، مقرر شد با توجه به تجربه ۱۵ساله مرکز مذکور، کارگروهی در این زمینه با محوریت مرکز و دیگر آزمایشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و دیگر بازیگران فعال در این حوزه با هدف بستر‌سازی ایجاد شبکه و توسعه و توانمندسازی بخش تشکیل شود.

 

منبع: ایمیدرو

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...