|
کدخبر: 172702

بازگشت تجارت به سوی صمت

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به سیاست‌های جدید وزارت صمت در بخش تجارت بین‌المللی و تاثیر آنها در صادرات و همچنین نقش تولید در رونق صادرات، پیشنهاداتی در راستای تسهیل تامین مواد اولیه تولید در کشور ارائه داد.

معدن بازگشت تجارت به سوی صمت

محمد لاهوتی در جلسه هم‌اندیشی برنامه‌های توسعه صادرات کشور که سه‌شنبه گذشته (۲۱ اردیبهشت) با حضور وزیر صمت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیران دولتی و روسا و نمایندگان تشکل‌ها و بخش‌های خصوصی برگزار شد، ضمن تشکر از وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت به تغییرات اخیر داخلی در سیاست‌های حوزه تجارت بین‌المللی اشاره کرد و گفت: برنامه‌ها و سیاست‌های حوزه تجارت خارجی در دو بخش برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدت قابل ارزیابی و بررسی هستند اما در کنار آن لازم است به مشکلات و مسائل روزمره بخش صادرات اهمیت و توجه بیشتر داده شود چرا که رفع چالش‌های روزمره تجارت بین‌المللی، به حل سایر مشکلات این بخش کمک موثری خواهد بود.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به برگشت تجارت بر ریل اصلی آن، تصریح کرد: برگشت تجارت به متولی اصلی آن یعنی وزارت صمت، یکی از مهم‌ترین اتفاقات اخیر بود و در کنار آن، مشخص شدن وضعیت صادرکنندگان درخصوص شرایط برگشت ارز نیز اقدام مهمی بود که گرچه با تاخیر اما سرانجام عملیاتی شد.

لاهوتی با بیان اینکه بخش خصوصی به دلیل حضور در میدان، مشکلات را بهتر لمس می‌کند از رویکرد جدید وزارت صمت در مشارکت دادن بخش خصوصی قدردانی کرد و خواستار بازنگری در بخش‌هایی از ابلاغیه مصوبه ۲۱۴ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت شد.

وی همچنین خواستار اِعمال معافیت مالیاتی و ایجاد انگیزه و مشوق برای صادرکنندگان شد و بیان کرد: با توجه به اهمیت تولید در تجارت بین‌المللی، توجه به تامین و واردات مواد اولیه ضروری است، موارد بسیاری وجود دارد که بخشی از مواد اولیه واحد‌های تولیدی در لیست اقلام اعلام شده از سوی وزارت صمت وجود ندارد که نتیجه این امر توقف و تاخیر در تولید آن محصول است، بنابراین پیشنهاد می‌شود به‌جای ردیف کالا، گروه کالایی تعریف شود.

لاهوتی در پایان صحبت‌های خود در این نشست، در زمینه عوارض و تولید ارزش افزوده، سهم بخش صنعت از عوارض گمرک را کم و خواستار توجه بیشتر به این موضوع شد.

منبع: شاتا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...