|
کدخبر: 167379

گام بلند فولاد مبارکه در بومی‌سازی فرآیندهای صنعت فولاد

مهندس مهدی تولاییان، مدیرعامل شرکت مهندسی فولاد مبارکه اظهارکرد: فولاد مبارکه از مرحله بومی‌سازی قطعات و تجهیزات صنعت فولاد عبور کرده و با تسلط کامل بر دانش و فناوری، گام‌های بزرگی در زمینه بومی‌سازی فرآیندهای صنعت فولاد برداشته است.

معدن گام بلند فولاد مبارکه در بومی‌سازی فرآیندهای صنعت فولاد

ما به راحتی می‌توانیم مشابه خطوط فعلی را بسازیم و با تسلط کامل بر فناوری و تجهیزات در حال حرکت به این سمت هستیم که خطوط تولید را بهینه و پیشرفته‌تر کنیم.

مهندس مهدی تولاییان، مدیرعامل شرکت مهندسی فولاد مبارکه اظهارکرد: فولاد مبارکه از مرحله بومی‌سازی قطعات و تجهیزات صنعت فولاد عبور کرده و با تسلط کامل بر دانش و فناوری، گام‌های بزرگی در زمینه بومی‌سازی فرآیندهای صنعت فولاد برداشته است. ما به راحتی می‌توانیم مشابه خطوط فعلی را بسازیم و با تسلط کامل بر فناوری و تجهیزات در حال حرکت به این سمت هستیم که خطوط تولید را بهینه و پیشرفته‌تر کنیم.

تولاییان، ضمن معرفی شرکت مهندسی فولاد مبارکه گفت: شرکت مهندسی فولاد مبارکه با بنیادی مهندسی و دانش‌محور با پشتوانه تجارب و دانشی که از دوران ساخت تا بهره‌برداری و توسعه شرکت فولاد مبارکه به‌دست آمده، با ماموریت بومی‌سازی، پشتیبانی و توسعه فناوری صنعت فولاد کشور در سال ۱۳۸۸ تاسیس شد.

این شرکت دستاوردهای بزرگی در زمینه بومی‌سازی داشته و به گفته مهندس تولاییان بر بومی‌سازی فناوری و فرآیندها تمرکز کرده است.

دو بخش بومی‌سازی در صنعت فولاد

مدیرعامل شرکت مهندسی فولاد مبارکه در مورد انواع بومی‌سازی گفت: بومی‌سازی خصوصاً در صنعت فولاد، متشکل از دو بخش است. بخش اول، بومی‌سازی تجهیزات و قطعات و بخش دوم، بومی‌سازی فناوری و فرآیندها است.

وی افزود: شرکت مهندسی فولاد مبارکه رقیب قطعه‌سازان و تجهیزسازان داخلی نیست و تمرکز ما بر بومی‌سازی فناوری و فرآیندها است. در کل، فولاد مبارکه کمتر در ساخت قطعات و تجهیزات دخالت می‌کند و اجازه می‌دهد تا شرکت‌های متعددی که در این زمینه فعال هستند و بسترها را آماده کرده‌اند، شکوفا شوند و توسعه یابند.

تولاییان گفت: ساخت قطعات، کار قطعه‌سازان و ساخت تجهیزات کار ماشین‌سازان و تجهیزسازانی است که ماشین‌آلات و تجهیزات صنعت فولاد را تولید می‌کنند. فولاد مبارکه با شرکت‌های داخلی توانمند در زمینه ساخت قطعات و تجهیزات همکاری می‌کند و تمرکز اصلی این شرکت در زمینه بومی‌سازی، بر داخلی‌سازی فناوری و فرآیندهای صنعت فولاد و خطوط تولید این صنعت است.

اهمیت بومی‌سازی فرآیندهای صنعت فولاد

مهندس تولاییان خاطرنشان ساخت: با اهمیتی که بومی‌سازی فرآیندها برای توسعه صنعت فولاد در کشور دارد، شرکت مهندسی فولاد مبارکه با توجه به وظایفی که فولاد مبارکه برای این شرکت تعریف کرده است، در مسیر بومی‌سازی فرآیندهای گندله‌سازی، فولادسازی و فرآیندهای نورد گرم و سرد حرکت کرده است. در این مسیر، موضوع اصلی این است که چگونه تجهیزاتی که در داخل ساخته می‌شود را در کنار هم بچینیم و فرآیندهای تولید را داخلی‌سازی کنیم. لازمه این امر، تسلط بر تمام تجهیزات و قطعات و شناخت عمیق فناوری‌هایی است که در خطوط تولید صنعت فولاد، به‌کار می‌روند.

مدیرعامل شرکت مهندسی فولاد مبارکه ادامه داد: کار ما در حوزه بومی‌سازی، مهندسی Basic و General است و مهندسی تجهیزات و قطعات را به تجهیزسازان و قطعه‌سازان واگذار کرده‌ایم.

وی گفت: در مهندسی فرآیندها اهمیت دارد که نسبت به نوع فرآیندها و فناوری اشراف داشته باشیم و تجهیزات را به‌خوبی بشناسیم تا بتوانیم با متصل کردن تجهیزات، خطوط تولیدی صنعت فولاد را طراحی و راه‌اندازی کنیم و به نتایج مطلوب که از ابتدا برای آنها برنامه‌ریزی صورت گرفته است، دست یابیم.

مدرن‌سازی فناوری خطوط تولید صنعت فولاد

تولاییان در ادامه توضیح داد: به‌عنوان یک مثال از دستاوردها، ما در شرکت مهندسی فولاد مبارکه، مدل‌سازی گندله‌سازی موجود در فولاد مبارکه را انجام داده‌ایم، تمام تجهیزات، قطعات، فرآیندها و فناوری‌ها و تمام اطلاعات فنی و فرمالاسیون‌ها را شناسایی کرده‌ایم. با تسلط کاملی که بر قطعات، تجهیزات، فناوری و فرآیندهای خطوط تولید وجود دارد، ما می‌توانیم مشابه خطوط موجودِ تولید را با اتکاء کامل به توان داخلی بسازیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی فولاد مبارکه در پایان گفت: مأموریت نهایی بومی‌سازی فرآیندها، دستیابی به فناوری به‌روز و مدرن است. ما با ادامه مسیر بومی‌سازی به این سمت حرکت می‌کنیم که نیازهای فناوریک آینده خطوط تولید صنعت فولاد را تأمین کنیم و خطوط تولید پیشرفته‌تری بسازیم که پاسخگوی نیازها و اهداف ما درحال‌حاضر و آینده هستند.

منبع: چیلان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...