|
کدخبر: 121053

حمایت رهبری و رئیس‌جمهوری از صنعت گوهرسنگ‌ها

رئیس هیات عامل ایمیدرو ضمن اشاره به اینکه توسعه صنعت گوهرسنگ‌ها مورد حمایت مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری است، گفت: اقدامات ایمیدرو در ۹ کمیته تخصصی این صنعت، متمرکز بر هم اندیشی با انجمن‌های بخش خصوصی است و شاهد یک همگرایی ملی در سطوح مختلف کشور هستیم.

معدن حمایت رهبری و رئیس‌جمهوری از صنعت گوهرسنگ‌ها

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور در جلسه "برنامه‌ریزی و تصمیم‌سازی شورای سیاست‌گذاری توسعه صنعت گوهرسنگ ها" افزود: مقام معظم رهبری عنایت ویژه به توسعه صنعت گوهرسنگ‌ها دارند و تاکید ایشان متمرکز بر جلوگیری از خام فروشی است.

وی افزود: از سوی دیگر رئیس‌جمهوری نیز در این زمینه دستوراتی را مبنی بر همگرایی سازمان‌ها و ارگان‌ها با راهبری ایمیدرو ودر راستای سند ملی توسعه گوهراعلام داشتند که تحقق برنامه‌های این حوزه تسریع شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص اقدامات انجام شده در این حوزه گفت: تدوین الزامات و اصلاحات مورد نیاز جهت اجرایی کردن برنامه‌های عملیاتی برای توسعه صنعت گوهرسنگ‌ها و دستیابی به اهداف در سال‌های ۱۴۰۵ و ۱۴۱۰ انجام و برای رئیس‌جمهوری ارسال شد.

وی گفت: راه‌اندازی بازارچه خرید و فروش سنگ‌های قیمتی، تراش خورده و جواهرات در استان‌های مختلف، راه‌اندازی پایانه گوهرسنگ‌ها در مرز تایباد، غربالگری اطلاعات اکتشافی ۱۶ استان کشور و تدوین فرآیندهای واگذاری محدوده‌های مورد نظر به فعالان بخش خصوصی، آموزش ارزیابان گمرک، فعالان بخش خصوصی و تدوین فرآیندهای آموزشی از مهم‌ترین برنامه‌های ما در امسال است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: ستاد صنعت گوهرسنگ‌ها با ۹ کمیته در ایمیدرو تشکیل شده است و تاکنون نخستین بازارچه تخصصی گوهرسنگ‌ها راه‌اندازی و ایجاد بازارچه مشهد در دست اقدام است.

غریب پور با قدردانی از اقدامات استانداری‌های اصفهان و خراسان رضوی و انجمن‌های تخصصی، گفت: استراتژی توسعه گوهر سنگ‌ها با کمک تشکل‌ها و مراکز علمی تهیه و نهایی شده و نکته حائز اهمیت آن سند، این است که تمام امور در اجرا با مشارکت بخش خصوصی صورت خواهد گرفت.

وی افزود: به طور حتم ایمیدرو در توسعه این صنعت سرانجام نیکویی را نصیب کشور خواهد کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: خرسندیم که روز به روز شاهد رشد صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی هستیم و فعالیت‌های ما در این حوزه با کمک بخش خصوصی در حال تحقق است.

تهیه الزامات گوهر سنگ‌ها و ارسال به ریاست جمهوری

در ادامه معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو گفت: الزامات توسعه صنعت گوهرسنگ‌ها در ستاد بهینه‌سازی گوهرسنگ‌ها تهیه و برای دفتر ریاست جمهوری و سازمان‌های ذیربط ارسال شده است.

محمد آقاجانلو افزود: همچنین به منظور پیشبرد اهداف، مکاتبه با سازمان برنامه و بودجه به منظور اختصاص ردیف بودجه نیز در دست بررسی است.

از سوی دیگر مدیر زیرساخت ایمیدرو در هشتمین جلسه برنامه‌ریزی و تصمیم‌سازی شورای سیاست‌گذاری توسعه صنعت گوهرسنگ‌ها طی سخنانی گفت: الزامات اصلاحات نسخه توسعه این حوزه تهیه و برنامه‌ها به اجرا در خواهد آمد.

عباس رنجبر افزود: در برنامه‌های عملیاتی، اهداف سال ۱۴۱۰ گوهرسنگ‌ها تهیه و موارد اصلاحی آن برای ریاست جمهوری ارسال شده است.

وی عنوان کرد: طبق سند توسعه‌ای تهیه شده در ایمیدرو، تا سال ۱۴۱۰ سهم ایران در تجارت جهانی جواهر ۱۰ میلیارد دلار و گوهرسنگ‌ها یک میلیارد دلار برآورد شده است.

این گزارش می‌افزاید، در این جلسه نمایندگان استانداری‌های خراسان رضوی و اصفهان، بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی، توسعه و تجارت ایران و... به‌صورت ویدئو کنفرانسی حضور داشته نقطه نظرات خود را ارائه نمودند

منبع: ایمیدرو

ارسال نظر