کدخبر: 107687

سهم ناچیز ایران در استفاده از ذخایر معدنی

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران بر ضرورت توجه بیشتر به حوزه معدن و صنایع معدنی در کشور تاکید کرد.

معدن سهم ناچیز ایران در استفاده از ذخایر معدنی

بهرام شکوری افزود: حوزه معدن حوزه پر ظرفیتی در کشور است.

وی اظهارکرد: یک درصد از ذخایر معدنی دنیا متعلق به ایران است که باید از این ظرفیت در راستای اشتغال افزایی، پویایی تولید، رشد اقتصادی، توسعه صادرات و غیره به بهترین وجه ممکن استفاده کرد.

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: تمامی معادنی که اکنون در حال اکتشاف است نوعاً سطحی هستند و به عبارتی در اعماق اکتشافی صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: بودجه‌ای که سالانه به سازمان زمین شناسی اختصاص پیدا می‌کند بی‌تردید اتفاق خاصی در این حوزه نخواهد افتاد از این رو باید بخش خصوصی و کنسرسیوم‌های اکتشافی وارد عمل شوند که خوشبختانه ایمیدور، شرکت‌های بزرگ و در نهایت بخش خصوصی درگیر اکتشاف شده‌اند تا ذخایر معدنی کشور را افزایش دهند.

شکوری بیان کرد: مشکل بعدی اینکه از همین ذخایر موجود به درستی استفاده نمی‌شود در دنیا نرم اینکه بین سه تا پنج درصد از ذخایر شان را استخراج می‌کنند که سهم ایران در این زمینه زیر نیم درصد است.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم تولید بیشتری با توجه به نرم‌های جهانی از حداقل منابعی که وجود دارد استفاده کنیم ضمن ایجاد اشتغال بیشتر می‌تواند هدف‌گذاری که برای ۱۴۰۴ در این حوزه شده را هم تغییر داد.

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: برای مثال طرح ریزی شده تولید مس تا سال ۱۴۰۴ باید به ۸۰۰ هزار تن برسد.

وی افزود: شرکت ملی صنایع مس ایران با اجرای طرح‌های توسعه ایی در حال تغییر دادن این هدف‌گذاری است یعنی مجموعه مس می‌تواند بالای یک میلیون تن کاتد مس تولید کند.

شکوری بیان کرد: اگر در این شرایط به بخش معدن و صنایع معدنی توجه بیشتری شود می‌تواند چندین برابر درآمدهای نفتی را محقق کند.

وی اضافه کرد: هم اکنون ۳۳ درصد صادرات غیر نفتی کشور را بخش معدن و صنایع معدنی تشکیل می‌دهد.

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به تعطیلی بیش از ۵۰ درصد معادن کشور گفت: بخشی از تعطیلی معادن به دلیل تامین مالی، زیرساخت ها، عیار پائین، مباحث فنی تولید، کمبود میزان ذخایر و بخشی هم به سیاست گذاری‌ها و مباحثی همچون خام فروشی مربوط می‌شود.

وی افزود: تعداد زیادی از این معادن را می‌توان با برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری مناسب دوباره به چرخه تولید باز گرداند.

شکوری ضمن برشمردن چالش‌های بخش معدن از قبیل حمل‌ونقل، مسائل مالی، تحریم‌ها و غیره یادآورشد: یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیشروی فعالان در حوزه معدن به نظر می‌رسد «نگاه منفی که دولت و حاکمیت نسبت به معدن دارد» آنهم با عنوان کردن خام فروشی.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر