|
کدخبر: 151648

وزیر صمت: بی ثباتی قیمت مردم را عذاب می دهد

رزم حسینی گفت: درحال‌حاضر گرانی وجود دارد، اما مهم این است که گران فروشی یعنی بی‌ثباتی نرخ که مردم را رنج می‌دهد.

صنعت وزیر صمت: بی ثباتی قیمت مردم را عذاب می دهد

وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) روند تغییر قیمت‌ها در بازار خودرو، لوازم خانگی و پوشاک را کاهشی توصیف کرد و با تاکید بر اینکه کمبودی در بازار وجود ندارد، گفت: درحال‌حاضر گرانی وجود دارد، اما مهم این است که گران فروشی یعنی بی‌ثباتی نرخ که مردم را رنج می‌دهد.

علیرضا رزم حسینی در همایش برگزاری طرح ویژه بازرسی نوروز ۱۴۰۰ با بیان اینکه نظارت و بازرسی در بازار نشان می‌دهد بازار رها نشده و تاثیرگذار خواهد بود، گفت: روند قیمت‌ها کاهنده است و ثبات نسبی در بازار ایجاد شده است انتظار داریم با تامین مناسب کالا از سوی ما و وزارت جهاد کشاورزی این روند ادامه داشته باشد. به عبارت دیگر درحال‌حاضر تامین کالا صورت می‌گیرد اما در توزیع مشکلاتی وجود دارد که باید در بخش نظارت و بازرسی کنترل شود.

کمبود کالا نداریم

البته به گفته وی در مواردی با احتکار هم مواجه هستیم که سازمان تعزیرات حکومتی باید در این زمینه به کمک سازمان‌های بازرسی بیاید.

این مقام مسئول در ادامه تاکید کرد که در آستانه نوروز ۱۴۰۰، نسبت به تامین کالا اقدام شده و موجودی خوبی در زمینه کالاهای راهبردی در انبارها، بنادر، در حال ترخیص و یا در راه ورود به کشور هستند و مشکلی در زمینه کمبود کالا نداریم. بنابراین ضرورتی برای احتکار وجود ندارد، چرا که قیمت‌ها تعادل نسبی خود را دنبال می‌کنند. درحال‌حاضر شرایط تامین ارز هم خیلی بهتر شده و ثبت سفارش مرتبا انجام می‌شود.

از احتکار تعجب می‌کنم!

وی افزود: عده‌ای افراد سودجو کالاها را احتکار می‌کنند که سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت به آن رسیدگی می‌کند اما نظارت و بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیشتر مربوط به کنترل قیمت‌ها و نظارت مستمر بر روند بازار است. با توجه به موجوی کافی کالاها در انبارها و بنادر از احتکار شدن برخی کالاها تعجب می‌کنم.

رزم حسینی همچنین از فعالیت دو و سه شیفت کارخانه‌ها خبر داد و گفت: بنابراین امیدوارم روز به روز شاهد کاهش و متعادل شدن قیمت‌ها باشیم. درحال‌حاضر هم روند تغییر قیمت‌ها در بازار خودرو، لوازم خانگی و اقلام دیگری مانند پوشاک کاهنده است و به سمت نرخ واقعی پیش می‌روند که حاکی از انتظارات مثبت در اقتصاد ناشی از افزایش تولید است. تمرکز ما هم افزایش تولید و عرضه در بازار است.

منبع: ايسنا

ارسال نظر