|
کدخبر: 144273

تحریم ها جلوی تولید لوازم خانگی را نگرفت

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: تحریم‌ها نه فقط نتوانسته جلوی تولید را بگیرد، بلکه فرصت‌های بی‌نظیری نیز برای صنایع ایجاد کرده است.

شهر خبر تحریم ها جلوی تولید لوازم خانگی را نگرفت

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: امروز و با خروج خارجی‌ها از بازار لوازم خانگی کشورمان، تولید راه افتاده، بسیاری از کارخانجات به صورت سه‌شیفت کار می‌کنند و میزان بیکاری در این بخش در مقایسه با دوران پیش از تحریم‌ها کمتر شده است.

«حمیدرضا غزنوی» با اشاره به افتتاح طرح‌های جدید تولید لوازم‌خانگی کشور، افزود: درحالی که انتظار می‌رفت تحت تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا و تحریم‌های ظالمانه، صنعت لوازم‌خانگی همچون برخی دیگر از صنایع دچار مشکلات متعدد شود، اما بهره‌برداری از طرح‌های مذکور نشان داد چراغ این صنعت خاموش نشده و پرفروغ‌تر از گذشته روشن است.

وی بیان‌داشت: تحریم‌ها نه فقط نتوانسته جلوی تولید را بگیرد، بلکه فرصت‌های بی‌نظیری نیز برای صنایع ایجاد کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد نخبگان در ارائه تحلیل‌ها به این موضوعات نیز توجه کنند، زیرا اگر تحلیل‌ها درست باشد، محاسبات اشتباه انجام نداده و تصمیمات اشتباه اتخاذ نمی‌شود.

این مقام صنفی خاطرنشان‌کرد: پیش از تحریم‌ها، بیش از ۶۰ درصد بازار لوام‌خانگی کشور در اختیار شرکت‌های خارجی بود که علاوه بر تضعیف صنایع داخلی، در موضوع اشتغال نیز با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کردیم.

وی ادامه‌داد: امروز اما در بسیاری شهرک‌های صنعتی بیکاری نداریم و یکی از مشکلات واحدهای صنعتی، تامین نیروی کار مورد نیاز شده است.

غزنوی با اشاره به طرح‌های افتتاح شده از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت در استان اصفهان، افزود: در یکی از برنامه‌ها، خط جدید تولید تلویزیون با عمق ساخت داخل بالاتر راه‌اندازی شد که طی آن همه بردهای الکترونیک مورد نیاز از ابتدا تا انتها در داخل ساخته می‌شود.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ادامه‌داد: ساخت بردهای الکترونیکی یاد شده در مقیاس اقتصادی انجام می‌شود که از این نظر، ایران دومین کشور خاورمیانه خواهد بود که به این سطح از فناوری در تولید تلویزیون می‌رسد و در مرحله بعد، تولید «ماژول» در دستور کار خواهد بود.

ماژول که بالاترین ارزش را در بین قطعات متشکله تلویزیون دارد، تنها توسط سه برند بزرگ در جهان تولید می‌شود.

تامین ارز، مشکل اصلی تولید

در این زمینه، دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور نیز گفت: ‌مشکل اصلی این روزهای تولید با وجود همه تلاش‌های بانک مرکزی، تامین و تخصیص ارز است که در این صورت، مشکل اشتغال نیز حل خواهد شد.

«محمدرضا شهیدی» افزود: پس از خروج خارجی‌ها از بازار کشورمان، هرچند در ابتدا برخی شرکت‌ها از جمله شرکت‌هایی که با دو برند مطرح کره‌ای همکاری می‌کردند با مشکلاتی در تولید و اشتغال مواجه شدند، اما این روزها خود را بازیافته و با قدرت مشغول تولید هستند.

بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۲ میلیون و ۸۰۱ هزار و ۱۰۰ دستگاه انواع یخچال و ‌فریزر، ماشین لباس‌شویی و تلویزیون از ابتدای امسال تا پایان آبان‌ماه است.

در هشت ماه گذشته، یک میلیون و ۳۳۴ هزار و ۳۰۰ دستگاه یخچال و فریزر در کشور تولید شد که در هم‌سنجی با پارسال رشد ۲۹.۲ درصدی نشان می‌دهد.

مطابق این آمارها، در هشت ماهه امسال ۶۶۵ هزار و ۲۰۰ دستگاه ماشین لباس‌شویی توسط کارخانجات داخلی تولید شد.

تولید یاد شده در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۵۸.۲ درصدی داشته است.

تولید انواع تلویزیون در این مدت با رشد ۶۲.۵ درصدی پیشتاز شد و به ۸۰۱ هزار و ۶۰۰ دستگاه رسید.

منبع: ایرنا

ارسال نظر