|

بخوانید :

کدخبر: 277710

آخرین جزئیات درباره پهبادهای ایرانی در جنگ اوکراین

دوشنبه ادعای دیمیتری گوردون روزنامه نگار اوکراینی مبنی بر ساخت پهپاد ایرانی در خاک تاجیکستان را برای استفاده در جنگ اوکراین تکذیب کرد.

وزارت خارجه تاجیکستان در بیانیه ای ادعای روزنامه‌نگار اوکراینی  مبنی بر تولید هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی (پهپاد) درتاجیکستان که بعدا در اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرد را تکذیب کرد.

به گزارش آسیاپلاس، در این بیانیه آمده است: «ما تاکید می کنیم که جمهوری تاجیکستان تجهیزات نظامی به کشورهای ثالث صادر نمی کند. این بیانیه از دیمیتری گوردون روزنامه نگار اوکراینی که چنین اطلاعاتی را منتشر می کند، خواست که  در مورد صحت اطلاعات به دقت بررسی کند تا برای مخاطبان  قابل اعتماد باشد».

در این بیانیه آمده است: «ما همچنین به شما اطلاع می دهیم که طرف تاجیکستان هیچ درخواست یا پیامی در این مورد از «کی یف» در این زمینه دریافت نکرده است».

پیش از این بیانیه مشابهی ابتدا از سوی کمیته دولتی صنایع دفاعی ازبکستان مطرح شده بود که ادعای گوردون مبنی بر مونتاژ پهپادهای ایرانی در خاک ازبکستان را تکذیب کرد، سپس وزارت امور خارجه ازبکستان نیز بیانیه مشابهی را صادر کرد.

وزارت امور خارجه ازبکستان در آن بیانیه  اعلام کرد؛ مصاحبه ویدئویی دیمیتری گوردون، روزنامه نگار و وبلاگ نویس اوکراینی با لئونید نوزلین، تاجر اسرائیلی درباره مونتاژ پهپادهای ایرانی در خاک ازبکستان نادرست است.

تارنمای خبری فرغانه نیز نوشت که طی مصاحبه گوردون با لئونید نوزلین، تاجر اسرائیلی در ۲۶ اکتبر، ادعاهایی مبنی بر تولید پهپادهای ایرانی در ازبکستان مطرح شد.

این بیانیه مورد توجه علیشیر قدیروف نایب رئیس مجلس قانونگذاری  ازبکستان قرار گرفت. این سیاستمدار از وزارت امور خارجه و وزارت دفاع ازبکستان خواست تا "رسما این تهمت را رد کنند و گوردون را مجبور به عذرخواهی کنند. "

بعداً گوردون به خاطر ادعایش در مورد پهپادهای ایرانی از ازبک ها عذرخواهی کرد.

وی اظهار داشت که ازبکستان را با تاجیکستان اشتباه گرفته است. «در واقع منظور من نه ازبکستان بلکه تاجیکستان بود.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...