|
کدخبر: 124561

خبر خوش پوتین درباره واکسن کرونا

واکسن کرونا تنها درمانی است که برای ویروس کرونا متصور هستیم. واکسنی که برای تولید آنها ماهها زمان صرف شده است و میلیاردها دلار هزینه در بر داشته است. حال پوتین در جلسه سازمان ملل از واکسن روسی و اطمینان دولت در مورد کارایی آن صحبت کرد.

سیاست خبر خوش پوتین درباره واکسن کرونا

بدون شک مهم‌ترین موضوع این روزهای زندگی تمام مردم دنیا، زمان عرضه واکسن کرونا و میزان اثرگذاری این واکسن است. واکسنی که می‌تواند به این روزهای سخت اقتصادی پایان دهد و دوباره مردم را به رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها و مراکز خرید بکشاند. واکسنی که هم ناجی سلامت مردم دنیا است و هم اقتصاد جهان را به سمت رونق بیشتر هدایت خواهد کرد.

 روسیه نخستین کشوری بود که در روز ۱۱ اوت امسال خبر از تایید واکسن کرونا داد و ولادیمیر پوتین هم نخستین مقام رسمی کشوری بود که با تایید این خبر در مورد عرضه انبوه آن به کشورهای متقاضی صحبت کرد. اما اهمیت این مسئله آنقدر زیاد است که حتی در اجلاس سازمان ملل متحد هم در این زمینه صحبت شده است.

به گزارش سی تی وی نیوز کانادا، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری کشور روسیه به صورت ویدیو کنفرانسی در اجلاس سازمان ملل شرکت کرده است و در سخنرانی خود در مورد واکسن کرونای روسی و اطمینان از کارایی آن صحبت کرد.

پوتین از موفقیت روسیه در تولید نخستین واکسن کرونا صحبت کرد؛ با وجود اینکه هنوز سومین مرحله از آزمایشهای بالینی آن به پایان نرسیده است. پوتین در این سخنرانی تاکید کرد کشورش با هر کشوری که تمایل داشته باشد برای عرضه واکسن و فناوری‌های لازم برای تولید آن همکاری می‌کند ولی تا زمانیکه تمامی مردم کشورش واکسینه نشوند، نمی‌تواند واکسن را به دیگر کشورها صادر کند.

ولادیمیر پوتین در ادامه سخنرانی خود گفت: «ما آماده‌ایم تا تجربیات خود در زمینه تولید واکسن را با دیگر کشورها در میان بگذاریم.» او با اشاره به این مطلب که روسیه آمادگی دارد واکسن کرونا را به کشورهای متقاضی عرضه کند، افزود: «واکسن روسی کرونا واکسنی قابل اعتماد، ایمن و اثر بخش است و می‌تواند ناجی اقتصاد دنیا و حافظ سلامت انسانها باشد.»

مقامات عالی رتبه روسیه واکسینه شده اند

با وجود اینکه سومین مرحله از آزمایشهای بالینی واکسن روسیه در جریان است، ولی خبرهایی در مورد واکسیناسیون مقامات عالی رتبه این کشور به گوش می‌رسد. مسکو تایمز در این زمینه نوشت: «وزیر دفاع روسیه و شهردار مسکو در زمره افرادی هستند که واکسن را دریافت کرده‌اند و بدنشان در برابر ویروس ایمن شده است. از طرف دیگر یکی از دختران پوتین هم این واکسن را تزریق کرده است و جز یک روز تب و کمی خستگی عارضه دیگری نداشته است. بسیاری از مقامات رسمی دیگر و سهم زیادی از کادر درمان روسیه هم واکسن را دریافت کرده‌اند و تا کنون هیچ عوارض جانبی نگران کننده‌ای در اثر تزریق واکسن مشاهده نشده است.»

بعد از اعلام مثبت بودن نتایج اولیه واکسن کرونا، اخباری در مورد دریافت سفارشهای خرید برای واکسن کرونا به گوش رسید.در ماه اوت امسال دولت روسیه اعلام کرد ۲۰ کشور برای خرید واکسن روسیه اعلام آمادگی کرده‌اند ولی در اواسط سپتامبر وزارت بهداشت این کشور خبر از دریافت سفارش برای خرید ۱.۲ میلیارد دوز از واکسن اسپوتنیک فایو داد. هند و مکزیک از مشتریان اصلی واکسن روسی هستند. این دو کشور در جریان این همه گیری با نرخ بالای ابتلا و شمار بالای قربانیان روبه‌رو شده‌اند و هم اکنون میزبان سومین فاز از آزمایشهای بالینی واکسن اسپوتنیک فایو هم هستند.

مطالعات روسیه در زمینه کرونا ادامه دارد

در جلسه سازمان ملل متحد، رئیس‌جمهوری کشور روسیه به این نکته اشاره کرد که کشورش به مطالعه در زمینه بیماری کرونا و ایجاد سیستم‌های آزمایش کرونا و ارائه داروها و روشهای درمانی موثر برای مبتلایان ادامه می‌دهد و تا کنون توانسته است به موفقیت هایی هم دست پیدا کند. وی ادامه داد: «کشور ما نقشی مهم و فعال در تلاش برای مبارزه با کرونا ایفا کرده است. نقشی مهم در منطقه و نقشی مهم در کل جهان و آماده است به کشورهایی که بیشترین آسیب را در نتیجه همه گیری کرونا متحمل شده اند، کمک برساند.»

او حتی به شمار بالای افراد مبتلا به ویروس کرونا در سازمان ملل هم اشاره کرد و به آنها پیشنهاد داد تا با استفاده از واکسن کرونای روسی بدن خود را در برابر ویروس مقاوم کنند. پوتین در انتهای سخنرانی خود گفت: «ما آماده‌ایم تا به تمامی کارکنان سازمان ملل واکسن کرونا را تزریق کنیم و اطلاعات لازم برای مقابله با ویروس را در اختیار آنها قرار دهیم.»

گلوبال نیوز در مورد واکسن تولید شده در کشور روسیه نوشت: «مقامات روسی آنقدر به واکسن اسپوتنیک فایو اطمینان دارند که تمامی مسئولیتهای قانونی مرتبط با عرضه انبوه واکسن را بر عهده گرفته‌اند. این در حالیست که شرکت‌های داروسازی بزرگی مانند آسترازنکا به تمامی دولتهای غربی که قبل از تکمیل سومین فاز از آزمایشهای بالینی واکسن را خریداری کرده اند، تاکید کرده است که مسئولیت قانونی تزریق عمومی واکسن بر عهده دولتها است و در صورت بروز هر مشکلی، آنها هیچ خسارت یا غرامتی نخواهند پرداخت.»

 

 

منبع: بازار

ارسال نظر