|
کدخبر: 173702

فوری/ قول روحانی درباره پیروزی ایران در مذاکرات وین

ما هیچ مذاکره‌ای انجام ندادیم مگر اینکه پایانش پیروزی بود و به مردم قول می دهم که پایان مذاکرات وین پیروزی ملت ایران است همین امروز قدم های بسیار بزرگی برداشتیم

سیاست داخلی فوری/ قول روحانی درباره پیروزی ایران در مذاکرات وین

روحانی با بیان اینکه ما مسئله مهمی داریم که مردم باید توجه کنند و آن اینکه دولت دوازدهم در شرایط پیچیده و مشکلی مسئولیت را بر دوش داشت که در صدسال گذشته مشابه آن را نمی‌بینیم، گفت: اگر جنگ اقتصادی را با کرونا ضمیمه کنیم می بینیم آنچنان شرایط کشور برای اداره کشور پیچیده بوده که با هیچ زمانی قابل مقایسه نیست و باید ظرف زمانی را درست شرح دهیم و بگوییم این امکانات با چه شرایطی و چه زمانی بوده است و اگر اینگونه نباشد واقعیت‌ها را تحریف کرده‌ایم.

روحانی افزود: خیلی مهم است که دولت طی سه سال و نیم گذشته با کمترین استفاده از نفت کشور را اداره کرده است و اینکه کشور بدون نفت اداره شده جزو تصوراتی بود که کسی فکر نمی‌کرد محقق شود و همه می‌گفتند بودجه بدون نفت آرزوی بلند مدت است اما این دولت بودجه بدون نفت را اداره کرد و در آمدهای جدیدی را برای کشور ایجاد کرد و این خیلی مهم است که کسی به این موضوع بپردازد که کشوری که همه منابعش را بریده‌اند و اتکای بودجه اش همیشه به نفت بوده چگونه کشور را اداره می‌کند.

رئیس جمهور ادامه داد: دولت صادرات غیر نفتی را جایگزین نفت کرد و این کار آسانی نبود و عمده صادرات غیر نفتی که دولت را کمک کرده فرآورده و پتروشیمی و فولاد بوده تا جای نفت را پر کند، گفت: از مقامات آمریکایی گفته بود فکر نمی‌کردیم ایران را تحریم کنیم و ایران صادر کننده بنزین شود و ما امروز صادرکننده بنزین و برق و گاز هستیم.

وی با بیان اینکه تمام کسانی که در صنایع معدنی ما در این ۳-۴ سال فعال بودند بار سنگینی را بردوش گرفتند، گفت: تحول عظیمیس در کشور ما رخ داده و هیچکس نمی‌گوید این تحول چگونه رخ داد و چقدر سرمایه‌گزاری و تلاش شد و چگونه صادر کردیم و زنجیره فولاد را به شمش رساندیم و از خام فروشی به صادرات شمش فولاد رساندیم.

روحانی ضمن بیان یانکه اینکه دولت یازهم و دوازدهم تصمیم می‌گیرد پتروشیمی را از تویلد ۵۶ میلیون تن به ۱۰۰ میلیون تن در سال برساند، کار شوخی نیست، تصریح کرد: دولت این ما را در شرایط سخت تحریم کرد و یک عامل شکست آمریکا این بود که در دوران تحریم تولید حرکت خود را ادامه د اد و در سال ۹۹ شاهد جهش تولید در ایران بودیم و جهش تولید که رهبر انقلاب فرمودند شعار نبود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه البته مردم در جنگ بوئدند و صدمه دیدند و با سختی زندگی کردند، گفت: حالا که می‌خواهیم تحریم را برداریم عده‌ای مرثیه می‌خوانند، اظهار داشت: نمی‌شود که آدم هم بگوید من به فکر مردم هستم و هم وقتی می‌خواهد تحریم برداشته شود گریه و زاری کند و مرثیه بخواند. مرثیه خوانی برای زندگی مردم توام با روضه خوانی برای برداشتن تحریم قابل جمع نیست و اگر به فکر مردم هستید برداشتن آن خوب است و چرا از وین ناراحت هستید و مرکزی هست که در آن مذاکره می‌کنند.

وی تاکید کرد: چه بخواهند چه نخواهند این دولت در این ۸ سال مذاکره ای نکرد جز اینکه از آن موفق بیرون آمد و این دولت با شرایط قبل فرق می‌کند و بعضی‌ها به مذاکره‌ای نرفتند جز اینکه قطعنامه‌ای علیه کشور گرفتند و آمدند. ما هیچ مذاکره‌ای انجام ندادیم مگر اینکه پایانش پیروزی بود و به مردم قول می‌دهم که پایان مذاکرات وین پیروزی ملت ایران است همین امروز قدم‌های بسیار بزرگی برداشتیم.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...