|
کدخبر: 171751

ماجرای ممنوع الخروجی بابک زنجانی از زبان کاندیدای انتخابات

وزیر نفت احمدی نژاد می گوید: و می گوید: بابک زنجانی را من ممنوع الخروج کردم.

سیاست داخلی ماجرای ممنوع الخروجی بابک زنجانی از زبان کاندیدای انتخابات

رستم قاسمی که اخیرا اعلام کاندیداتوری درانتخابات ۱۴۰۰ کرده است گفتگوی تفصیلی انجام داده که بخش هایی از آن را می خوانید:‌

نام شما در کیفرخواست پرونده بابک بوده و در کنار وزیر صمت، رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد، شما مجوزی برای دادن نفت به او امضا کردید. به تازگی جهانگیری در کلاب هاوس گفت که با یک ورقه A۴ که چهار وزیر امضا کرده بودند میلیون ها بشکه نفت به او دادند. چقدر این ادعاها را راجع به خودتان قبول دارید؟ 

وقتی نفت در سال ۹۰  تحریم شد اساسا دیگر نفت از ایران نمی خریدند حتی از یک شرکت ایرانی یا شرکت خارجی که حتی یک نفر با گذرنامه ایرانی از اعضای هیئت مدیره اش باشد، نمی خریدند. براساس مجوزهایی که شورای عالی امنیت ملی داده بود ما در کشورهای مختلف مجبور بودیم شرکت هایی را به نام خارجی ها ثبت کنیم و به نام این شرکت ها نفت ایران به فروش می رسید. بابک زنجانی به این شرکت ها مراجعه می کرد و نفت می خرید و بر اساس گزارشی که شرکت نفت داده بود ایشان نفت خریده و پرداخت کرده بود. وقتی این گزارش برای من آمد اولا از مقامات ذی ربط استعلام کردم و دوم این که تنها نوشته من در پرونده بابک زنجانی این است که با ضمانت معتبر داخل پرانتز ال سی نفت به فروش برسد به او. ال سی معتبرترین ضمانت تجارت بین المللی امروز و گذشته است و دوستان وزارت نفت هم این کار را انجام می دهند. بابک زنجانی از بانکی در مالزی ال سی می گیرد این بانک در آن روز سهام عمده اش متعلق به یکی از بزرگ ترین بانک های ایران بود که شاید حدود ۸۰درصد سهامش را در اختیار داشت. بابک زنجانی می آید این ال سی را که می دهد بانک را از بانک ایرانی می خرد و خودش می شود صاحب بانک و صاحب ال سی. همزمان این بانک هم به تحریم می رود و شرکت ها و خود بابک زنجانی هم به تحریم می روند. به محض این که مطلع شدیم زنجانی این بانک را خریده به وزارت اطلاعات نامه دادیم تا او را ممنوع الخروج کنند. در اواسط سال ۹۱ این نامه را نوشتم و همزمان تیمی تعیین کردیم که اموال بابک زنجانی در داخل و خارج کشور شناسایی شود. این که مجازات شود کار قوه قضاییه است اما مهم ترین اقدام که باید به جای سیاسی کردن پرونده بابک زنجانی اتفاق می افتاد این بود که تلاش می کردند پول های او را برگردانند که شدنی بود. وقتی رفت زندان و پرونده سیاسی  شد کسی پیگیری نکرد. مسئله دیگر این که در پرونده بابک زنجانی که بالای یک متر ارتفاع دارد و بیست و چند جلسه دادگاه علنی هم داشته هیچ کارمند وزارت نفت متهم نشد کسانی بودند اما بعد از این که بی گناهی آن ها ثابت شد الان هیچ کارمند وزارت نفت در این پرونده متهم نیست. آقای جهانگیری هم باید به جای این حرف ها ،پاسخ عملکرد هشت سال حکومت خودشان را بدهند. ما اقداماتی کردیم در دوره تحریم که ممکن است اشکالاتی داشته باشد که این دولت هم حتما داشته است، نامه ای هم که ایشان می گوید برای همان بانکی نوشتند که متعلق به بانک ایرانی بود که در مالزی ثبت شده بود. آن روز ما این بانک را متعلق به بانک ایرانی می دانستیم که این نامه را امضا کردیم.

آقای زنگنه همیشه گفته اند ما نگذاشتیم در تحریم ها بابک زنجانی های جدید تولید شوند. شما اگر دوباره وزیر نفت شوید چنین اجازه ای را به بابک زنجانی و امثال این ها می دهید؟

اجازه بدهید پیش برویم زیرا خیلی از اتفاقات بعدا روشن می شود البته زنگنه انسان با تجربه ای است و کارهای خوبی کرده اما فروش نفت در دوره بنده در سال های ۹۰ و ۹۱ بیش از ۱۵۸میلیارد دلار بوده است. در شرایط تحریمی سخت که بسیج شده بودند تا یک بشکه نفت نتوانیم بفروشیم بالاخره ریسکی داشته است.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...