|
کدخبر: 316239

دارو / سازمان غذا ودارو / بازار دارویی

حذف ناگهانی ارز ۴۲۰۰ تومانی و ضربه به خانواده های شیرخوار

“پس از ۱۵ سال با سیاست‌های غلط، کشور با کمبود شیر خشک مواجه شد”، این اظهارات را رئیس سندیکای تولید داروهای انسانی، محمد عبدزاده، ارائه کرده است.

سلامت حذف ناگهانی ارز ۴۲۰۰ تومانی و ضربه به خانواده های شیرخوار

همچنین، رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک، هانی تحویل‌زاده، بیان کرده که به دلیل غفلت سازمان غذا و دارو و عدم نامه نگاری با بانک مرکزی برای تخصیص ارز به تولیدکنندگان، این کالای استراتژیک با کمبود شدید مواجه شد و وزارت بهداشت برای رفع کمبودها “ده میلیون قوطی شیرخشک با قیمت چندبرابری به کشور وارد کرد”.

اخبار رسیده حاکی از آن است که ممکن است این بازار دوباره دچار مشکل شود؛ رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک هانی تحویل‌زاده، می‌گوید ما اسیر تصمیمات خلق‌الساعه سازمان غذا و دارو شدیم و این سازمان «از سه هفته قبل به صورت ناگهانی و بدون اطلاع قبلی نرخ ارز دولتی از ۴۲۰۰ تومان را به ۲۸۵۰۰ تومان تغییر داد.»

این اتفاق درحالی رخ داده است که به گفته تولیدکنندگان، موجودی مواد اولیه در اکثر شرکت‌ها کافی نیست و تهیه ماده اولیه با نرخ جدید ۷ برابری فشار نقدینگی زیادی به آنها وارد می‌کند.

حذف ناگهانی ارز ۴۲۰۰ تومانی درحالی رخ داده که نزدیک به شش ماه خانواده‌ها درگیر کمبود شیرخشک بودند و برای تهیه یک قوطی شیرخشک باید چندین داروخانه را زیر و رو می‌کردند، اما حالا با واردات شیرخشک، داروخانه‌ها ملزم شدند بر اساس سقف تعیین شده و ثبت کدملی در سامانه نظارتی (تیتک) شیرخشک توزیع کنند.

طبق گفته رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک «هفته پیش بانک مرکزی اعلام کرد با رسیدن هر محموله‌ای به گمرک شرکت‌ها دو ماه وقت دارند نسبت پرداخت مابه‌التفاوت ارز اقدام کنند» که این اقدام هم فشار نقدینگی بالایی به شرکت وارد می‌کند.

از سوی دیگر نباید این موضوع را هم نادیده گرفت که وصول شدن پول از آن داروخانه هفت الی هشت ماه زمان خواهد برد. قیمت‌گذاری دستوری سازمان غذا و دارو از یکسو و حذف ناگهانی ارز دولتی باعث نگرانی تولیدکنندگان شده است. از همین رو تحویل‌زاده می‌گوید «هشدار می‌دهم اگر این روند ادامه پیدا کند دوباره با مشکل شیرخشک مواجه می‌شویم.»

منبع: دیده بان

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها