|
کدخبر: 204208

نحوه صحیح شستن بالش

همه ما بخشی از ساعات شبانه روز را در حال استراحت هستیم. این مدت زمان برای برخی از افراد بیشتر بوده و برخی دیگر زمان کمتری را برای این کار صرف می کنند. تمام این مدت، سر فرد روی بالش قرار داشته و در صورت وجود آلودگی، به بدن او منتقل می شود. همین نکته بیانگر اهمیت نظافت و بهداشت بالش می باشد.

سبک زندگی نحوه صحیح شستن بالش

هر چقدر هم که شما از رختخواب و بالش خود مراقبت کرده و بهداشت آن را رعایت نمایید، باز هم مواردی وجود دارد که باعث آلودگی سطح آن می شود. سلول های مرده پوست، ترشحات پوست در طول شب، گرد و غبار، چربی بدن، عرق و ... از جمله مواردی هستند که باعث آلودگی بالش شما می شوند. علاوه بر این، ممکن است شما در رختخواب خود درس خوانده، مطالعه کرده و یا خوراکی خورده باشید. همچنین ممکن است با لباس های بیرون وارد رختخواب خود شده و یا بخشی از لباس های بیرون خود را روی بالش و رختخوابتان رها کرده باشید. در تمام این موارد، شما آلودگی های محیطی را به رختخواب خود وارد کرده و بالش را در معرض آلودگی قرار داده اید.

شستن بالش با ماشین لباسشویی

ساده ترین راه برای شستن بالش، استفاده از ماشین لباسشویی می باشد. تنها کافی است که دو بالش را داخل ماشین لباسشویی به صورت صاف و در کنار یکدیگر قرار دهید. سپس با روشن کردن ماشین لباسشویی، فرایند شستشو را آغاز کنید. این روش نه تنها سرعت انجام کار را افزایش می دهد، بلکه از به هدر رفتن انرژی، آب و مواد شوینده جلوگیری می کند. در پایان، بالش ها را در هوای آزاد و زیر نور مکستقیم خورشید قرار دهید تا کاملا خشک شوند.

بالش۲

الگوریتم شستشوی بالش در ماشین لباسشویی

برای این کار می توانید طبق دستورالعمل زیر عمل کنید:

 1. ماشین لباسشویی را با گرم ترین دمای آب روشن کنید. به یاد داشته باشید که تنظیمات ماشین لباسشویی را روی حالت بار سنگین تنظیم نمایید.
 2. صبر کنید تا آب در ماشین لباسشویی جاری شود. سپس به اندازه مناسب از پودر لباسشویی به آن اضافه کنید.
 3. در این مرحله می توانید نصف فنجان کربنات سدیم به آب اضافه کنید تا بالش ها کاملا سفید و تمیز شوند.
 4. چند قطره روغن اسطوخودوس به این ترکیب اضافه کنید تا بالش شما رایحه معطر به خود بگیرد.
 5. صبر کنید تا فرایند شستشو در ماشین لباسشویی تکمیل شود. در پایان، آن را داخل خشک کن قرار دهید تا رطوبت اضافی آن گرفته شود. به این ترتیب بالش مجدد پف کرده و ظاهر قبلی خود را باز می یابد.

روش شستن بالش با دست

در صورتی که به هر دلیلی قصد ندارید بالش ها را با استفاده از ماشین لباسشویی شستشو دهید، جای هیچ نگرانی نیست. می توانید آن ها را با دست بشویید. برای این کار بهتر است طبق مراحل ذکر شده اقدام نمایید:

 1. برچسب روی بالش را بخوانید تا از موارد احتیاط در زمان شستشو آگاه شوید.
 2. وان یا یک تشت بزرگ را از آب پر کنید.
 3. بالش ها را داخل وان انداخته و پودر لباسشویی را به آن اضافه کنید.
 4. کمی صبر کنید تا ترکیب آب و کف آماده شود. سپس بالش ها را شسته و آبکشی کنید.
 5. پس از شستن بالش، آن ها را در هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شوند.

شستن بالش فوم

بالش۳

بالش های فوم را به هیچ عنوان با ماشین لباسشویی شستشو ندهید. این کار باعث آسیب دیدن فوم شده و آن را غیر قابل استفاده می کند. برای تمیز کردن این بالش ها می توانید از یک دستمال مرطوب برای تمیز کردن سطح داخلی آن استفاده نمایید. در مواقع ضروری که قصد دارید سریعا این بالش ها را تمیز و خشک کنید، می توانید آن را نم دار کرده و به مدت 20 دقیقه در ماشین لباسشویی روی حالت خشک کن قرار دهید.

همچنین ممکن است بالش شما رویه جداگانه ای داشته باشد که قابلیت جدا شدن از آن را دارد. در چنین شرایطی می توانید رویه بالش را از آن جدا کرده و شستشو دهید. بخش داخلی بالش را نیز محکم تکان دهید تا گرد و غبارهای داخلی آن خارج شود.

توجه داشته باشید که برخی از بالش های فوم قابل شستشو هستند. در این صورت این نکته روی برچسب نصب شده روی آن ها درج می شود. چند نکته برای شستن این نوع بالش ها در نظر داشته باشید:

 • حتما از دستورالعمل درج شده روی برچسب پیروی کنید.
 • با توجه به این که احتمال پاره شده فوم خیس بیشتر است، بالش را با ملایمت شستشو دهید.
 • حتما روی بالش از روکش مخصوص استفاده کنید و هر ماه آن را تغییر دهید. این کار از انتقال آلودگی به بافت داخلی بالش جلوگیری می کند.

شستن بالش پر

بالش۴

تنها راه برای تمیز کردن بالش پر، خشکشویی است. بنابراین این کار را به متخصصان این حوزه واگذار کنید تا بالش شما برای مدت زمان طولانی تری قابل استفاده باشد. برای این که تعداد دفعات شستشوی بالش کمتر شده و در هزینه های خود صرفه جویی کنید، بهتر است روی بالش را با یک لایه روبالشی تمیز و مناسب پوشش دهید.

راه از بین بردن بوی بالش پر

ممکن است پس از گذشت مدتی از استفاده بالش پر، متوجه بوی نامطبوعی شوید که به خود گرفته است. برای رفع این مشکل، آن را در هوای آزاد و زیر تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید تا ضدعفونی شود. به این ترتیب اگر رطوبتی داخل آن باقی مانده باشد، از بین رفته و بوی نامطبوع داخل آن برطرف می شود.

چند نکته مهم

در زمان خرید بالش دقت کنید که قابل شستشو باشد. در صورتی که خودتان داخل بالش را پر می کنید، از الیاف هایی استفاده کنید که شستن آن ها ساده تر است. ابتدا بالش را خوب بتکانید تا هیچ گرد و غباری روی آن باقی نماند. سپس بهترین روش شستشو برای آن را انتخاب کنید.

پیش از آغاز کار، بالش را بررسی کنید تا لکه چربی یا هر نوع لکه دیگری روی آن نباشد. در صورت وجود لکه، ابتدا آن را تمیز کرده و پس از پایان لکه گیری، نسبت به شستشوی بالش اقدام کنید. برای این کار می توانید از انواع محصولات لکه بر استفاده نمایید. پودر لکه بر سپید یکی از بهترین نمونه های موجود در بازار است که در انجام این کار می تواند به شما کمک کند.

توصیه می شود که بالش ها را جدا از سایر لباس های خود بشویید. لباس ها در طول شبانه روز با سطوح و محیط های بیرونی متنوعی در تماس هستند و به همین علت احتمال تجمع آلودگی روی آن ها بیشتر می باشد. از طرف دیگر، نظافت بالش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین علت بهتر است بالش ها را جدا از بقیه لباس های خود بشویید.

به هیچ عنوان قبل از خشک شدن کامل بالش ها، از آن ها استفاده نکنید. این کار باعث جمع شدن الیاف داخل آن شده و بافت داخلی بالش را از بین می برد.

نویسنده: رپورتاژ

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها