|
کدخبر: 132823

بازار بزرگ رضا برای مبارزه با کرونا چه کرده است؟

یکی از سخت‌ترین و چالش برانگیزترین نقاطی که کرونا با ورود به آن باعث ایجاد چالش‌های بهداشتی و اقتصادی بسیاری شد پاساژها و مراکز خرید مسقف بودند. این مجموعه‌های تجاری از یک سو به خاطر فضای بسته خود به عنوان نقطه شیوع کرونا شناخته می‌شوند و از سوی دیگر به خاطر حجم قابل توجه فعالیت اقتصادی و شاغلین در آن با چالش‌های گسترده اقتصادی رو به رو هستند.

برای بررسی دقیق‌تر چالش‌های پیش روی این مراکز به بازار بزرگ رضا رفتیم. بازار بزرگ رضا در خیابان 15 خرداد شرقی و در قلب بازار تهران قرار دارد و یکی از مراکز خرید مهم پوشاک در تهران است. این مرکز خرید به دلیل قرارگیری در خیابان پانزده خرداد، از همان ابتدای ساخت تا به امروز، تحت عنوان بازار رضای 15 خرداد در بین مردم و کسبه شناخته می شود و محبوبیت خاصی بین مردم دارد.

قرارگیری بازار بزرگ رضا در قلب بازار و فروش پوشاک باعث شده تا این مجتمع تجاری تا قبل از شیوع کرونا روزانه به طور متوسط بین 5 تا 7 هزار بازدید کننده داشته باشد، مسئله‌ای که مدیریت آن در دوران کرونا را به یک چالش جدی تبدیل می‌کند، به خصوص برای این مجتمع که در سال 1391 شمسی گواهی نامه بهترین و کارآمدترین مدیریت مراکز تجاری را کسب کرده و مایل است استاندارد خود را حتی در دوران کرونا حفظ کند.

سامان طهماسبی، مدیر بازار بزرگ رضا در گفت‌وگو با سلام نو با تشریح اقدامات این مرکز تجاری در دوران کرونا گفت: ما نه در چند هفته اخیر بلکه از همان ابتدای شیوع کرونا سعی کردیم به صورت گام به گام اقدامات مناسب را در جهت مبارزه و جلوگیری از شیوع این ویروس انجام دهیم.

وی ادامه داد: در روزهای ابتدایی پیجر پاساژ به طور پیوسته ضرورت استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی و نکات بهداشتی را تکرار می‌کرد تا همه این نکات در ناخوداگاه فروشندگان ثبت و برای مشتریان یادآوری شود و فضای ذهنی مناسب استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده مهیا شود.

مدیر بازار بزرگ رضا در ادامه گفت: در گام بعدی که هم زمان با گام نخست انجام شد به تمام ۵۸۰ واحد تجاری خود دو بسته پنج عددی ماسک رایگان استاندارد دادیم که معادل ۵۸۰۰ ماسک می‌شود. بعد هم ۱۸۰۰ عدد شیلد به تمام متصدیان و فروشندگان مغازه داده و استفاده از آن برای همه اجباری شد.

وی با اشاره به پیشگام بودن این مجموعه در رعایت نکات بهداشتی گفت: تمام این اقدامات پیش از آن که استفاده از ماسک در مجامع عمومی اجباری شود رخ داد و ما تلاش کردیم تا مسائل بهداشتی را در بالاترین سطح خود رعایت کنیم.

طهماسبی با اشاره به مشارکت فروشندگان بازار در غربالگری روزانه گفت: در مرحله بعد با کمک کارکنان بازار سعی کردیم غربالگری متصدیان و فروشندگان را انجام دهیم. با اعلام در گروه‌های مجازی و فضای پاساژ موفق شدیم هرکسی که مشکوک به کرونا می‌شد را به سرعت شناسایی و از کار معاف کرده و بازگشتش را منوط به ارائه گواهی معتبر پزشکی و درمان کرونا کردیم. بعد از رفتن و بعد از بازگشت همکاران محیط کار آنان نیز ضدعفونی می‌شد.

مدیر بازار بزرگ رضا با اشاره به اقدمات دیگر این مجموعه گفت: در مرحله بعد با توجه به شیوع بیماری و این که امکان آلودگی در فضای شهری بالاست تونل‌های ضد عفونی کننده‌ای مهیا کردیم که هر کس بخواهد وارد بازار شود، اعم از مشتری یا متصدی، باید از آن عبور کند. بعد از عبور از این تونل‌ها، که از محلول‌های دابل ام و هایژن در آن استفاده شده، دمای بدن سنجیده می‌شود و دمای بدن هر کس بالاتر از حد معمول باشد از ورودش به بازار جلوگیری می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه هر کسی که شرایط بهداشتی لازم را نداشته باشد اجازه ورود به بازار را نخواهد داشت گفت: حتی اگر ببینیم مشتری به هر دلیلی در برابر استفاده از ماسک مقاومت می‌کند ماسک رایگان در اختیار او می‌گذاریم اما اجازه ورود بدون ماسک را نمی‌دهیم و این مسئله را مدت‌ها پیش از اجباری شدن ماسک مد نظر قرار دادیم.

طهماسبی در انتها با اشاره به این که این مرکز تجاری مانند بسیاری دیگر از مراکز تجاری از روز نخست در صف اول مبارزه با ویروس کرونا بوده گفت: ما حتی مورد تقدیر سامانه 4030 قرار گرفتیم اما متاسفانه گاها شاهد کم لطف‌هایی به مراکز تجاری هستیم که خشک و تر را با هم می‌سوزاند که این باعث افزایش فشار روانی به همکاران ما در این دوران سخت می‌شود.

 

 

ارسال نظر