|
کدخبر: 154669

خودروسازان نگران واردات هستند یا مسئولان؟

جدی، عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس عنوان کرد: باید برای سرپانگه داشتن صنعت خودروسازی به صورت تدریجی زمینه رقابت را برای خودروسازان فراهم کنیم.

خودرو خودروسازان نگران واردات هستند یا مسئولان؟

علی جدی ایده آل عرضه خودرو را وجود رقابت در تولید و بازار و حذف نرخ دستوری دانست و در عین حال گفت: متأسفانه گرفتار صنعت خودرویی هستیم که در دهه‌های گذشته به شیوه‌های عرضه موجود عادت داشته است و نتوانسته است خود را به بازارهای جهانی عادت بدهد.

وی با بیان اینکه ممکن است اگر بخواهیم صنعت خودرو را وارد فاز رقابتی کنیم، این صنعت زمین بخورد و خودروسازان نتوانند به تولید ادامه دهند، عنوان کرد: سناریو دیگر این است که به صورت تدریجی زمینه رقابت را برای خودروسازان فراهم کنیم. درواقع به نوعی با برخی از اقدامات از جمله فروش خودرو در بورس قصد داریم خودروسازان را از فضای سنتی گذشته دور کنیم و شرایط رقابتی را در فروش خودرو ایجاد کنیم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر ضرورت ایجاد فضای رقابتی از عدم وجود راه‌حل‌های مشخص در این زمینه گفت و بیان کرد: یک نوع فضای رقابتی ایجاد رقابت در بین تولیدکنندگان داخلی است و در کنار آن واردات برخی از خودروهای خارجی را داشته باشیم. همچنین باید تولیدکنندگان بخش خصوصی را وارد رقابت و عرصه تولید خودرو کنیم.

وی با تصریح بر اینکه واردات خودرو باید نقش تنظیم گری داشته باشد، اظهار کرد: خودروسازان و قطعه سازان خیلی نگران واردات نیستند اما برخی از مسئولان گمان می‌کنند اگر واردات ممنوع باشد می‌تواند به تولید کمک کند و باعث تقویت آن شود.

منبع: بازار
  • امینی ارسالی در

    خدا لعنت کند باعًًث گرانی خودرو را که الان ۳ سال ما نمیتونیم یک پراید هم حتی بخریم

ارسال نظر