|
کدخبر: 137087

اختصاصی گسترش نیوز در گفت و گو با سخنگوی گمرک:

قیمت صادراتی خودروهای ایرانی / یک سمند به ترکیه فرستادیم!

ایران نیز مانند سایر کشورها صادرات خودرو دارد. اما کدام محصولات صادر می شوند و قیمت آنها چقدر است؟

خودرو قیمت صادراتی خودروهای ایرانی / یک سمند به ترکیه فرستادیم!

این روزها هرچند با شیوع کرونا کشورهای مختلف روی صادرات حساب زیادی باز می کنند. صادرات خودرو هم جزو آن مواردی است که می توان از طریق آن درآمد خوبی به دست آورد. در ایران شرایط در خصوص صادرات خودرو کمی پیچیده است. آن چه بیشتر درباره آن بحث می شود واردات خودرو است که مدت هاست به دلیل مشکلات مختلف از جمله تامین ارز بسته شده است. اما آیا ایران به کشورهای مختلف خودرو صادر می کند؟ از این طریق چقدر درآمد توانسته ایم کسب کنیم؟

در این میان نکته مهم این است که چندی پیش کلیات طرحی با نام ساماندهی صنعت و بازار خودرو در مجلس تصویب شد. در این طرح به واردات خودرو نیز اشاره شده بود و شرطی برای آن قرار دادند. بر اساس این طرح واردات خودرو می تواند انجام شود در صورتی که در قبال آن صادرات خودرو یا قطعه صورت گیرد. در این صورت مشکلات مرتبط با تهیه ارز نیز برطرف خواهد شد.

برای بررسی بیشتر موضوع جزئیات را از روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک جویا شدیم.

لطیفی

صادرات ۵.۷ میلیون دلاری

لطیفی در خصوص وضعیت صادرات خودرو اظهار کرد: در سال ۹۸ حدود هزار و۳۰۰ دستگاه خودرو به ارزش پنج میلیون و ۷۲۲هزار و ۷دلار به ۹کشور صادر شده است.

وی در رابطه با این که کدام خودروها از ایران صادر می شوند اظهار کرد: خودروی ساینا بیش از ۹۰ درصد سبد  صادرات خودرو در سال ۹۸ را به خود اختصاص داده است و پراید، تیبا،کوئیک ، سمند،پارس ،۲۰۷، هایما ، دنا و ...مابقی سهمی کمتر از۱۰درصد را در بر می گیرند.

یک سمند به ترکیه فرستادیم!

لطیفی ادامه داد: لازم به ذکر است که در میان کشورهایی که به آن ها صادرات داریم به آذربایجان فقط ساینا صادر کردیم. در مورد عراق فقط ساینا و تعدادی تیبا و به کشور ترکیه نیز فقط یک خودرو که  آن هم سمند سورن بوده صادرات داشتیم. امارات نیز در میان کشورهایی که به آن ها صادرات داشتیم قرار دارد اما فقط یک جیپ قدیمی ۶ سیلندر مدل ۱۹۵۸ به این کشور صادر کردیم.

قیمت صادراتی خودروها

سخنگوی گمرک در پاسخ به این سوال که قیمت خودروهای صادراتی چقدر است؟ به گسترش نیوز گفت: متوسط قیمت صادراتی خودروهای سمند و پارس ۷ هزار است. در خصوص ساینا و دنا نیز قیمت آن ها به ترتیب ۴۵۰۰ و ۱۴ هزار دلار است.

به گزارش گسترش نیوز؛ اگر بخواهیم قیمت صادراتی این خودروها را با نرخ آزاد دلار (حدود ۲۶ هزار تومان) حساب کنیم در این صورت سمند و پارس ۱۸۲ میلیون تومان خواهند شد. ساینا ۱۱۷ و دنا ۳۶۴ میلیون تومان می شود. این اعداد از قیمت کارخانه درباره محصولات ایران خودرو و سایپا کمتر است.

 • ملکی ارسالی در

  قیمت های نوشته شده به دلار دروغ بزرگ و ب رای گرمی بازار داخلی است ضمنا اگهداینط وریه خوب پس همه داخلی ها صادر کنند و و اردات را آزاد نمایند ببینند مردم کدام را خواهند خرید

 • مردم ارسالی در

  هههههههههه
  خندیدم.......
  دلت ون خوشه.؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟😒😒😒

 • تقی ارسالی در

  چه دروغ بزرگی. کدام کشور خارجی حاضر هست 14000 دلار برای دنا بده در صورتی که ماشی ن های بسیار بسیار بهتری وجود داره که با ابن قیمت بخرند. والا صادر کنید اگر راس م یگید اما واردات خودرو آزاد کنید بدون گمر ک مردم خودشون این دروغ بزرگ دنا 14000 دل اری و بهتون نشون میدن با خرید ماشین های لوکس به قیمت 207 و دنا بالای 400 میلیونی شما

 • مهدی ارسالی در

  یعنی الان ساینا 117 از کارخونه ارزونتره چیه میخواهید جا بندازید که به خارجی ها ا ین قیمت میدن پس مردم خودم به قیمت بالای خودرو اعتراض نکن تازه صادراتی قطعا با کی فیت بالا مونتاژ میشه

 • zame ارسالی در

  چه قدر خودشو گرفته
  بادولار26تمنی حساب میکنه
  خوب اگه دولار4200حساب کنی
  مردم دارن دو سه برابر به این خودرو ها پول میدن واردات ازاد کنید بعد ببیند

 • حسن ارسالی در

  خر خودتونید کره خر هم خودتونید
  انسان مگر چقدر قرار است زندگی کند هزار سال نیست که ..چرا انقدر سر هم کلاه میزاریم

 • ناشناس ارسالی در

  🤣🤣🤣طنز پردازی تومافیای خودروهای ایرانی.۱ ۴۰۰۰دلاااااار

 • مجی ارسالی در

  حرف که کنتور نمیندازه هر زری دلتون می خو اد بزنید خودروهای ایرانی داخله کشور اذرب ایجان که همسایه ماست همین دنا رو زیر 6 یا 5 هزار دلار سمند رو نزدیک 2 هزار یا 3 هزار میدین سایت مفت خور اینجا کره شمال ی نیست که اینجا ایرانه یه سرچ بزن تو این ترنت یه زره زبان بلد باشی میفهمی الان عر صه ارتباط هست گاگول

ارسال نظر