|
کدخبر: 135162 شروین اشیدری

اختصاصی گسترش‌نیوز از نشست خبری قطعه سازان:

مطالبات قطعه سازان به ۳۰ هزار میلیارد تومان رسید

امروز نشست خبری اعضا هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو برگزار شد.

خودرو مطالبات قطعه سازان به ۳۰ هزار میلیارد تومان رسید

علی نادری، عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان اظهار کرد: بخش اول که در صنعت خودروسازی به شدت مهم است به بحث دولت مربوط می‌شود. قوانین پیچیده برای صنعت خودرو مشکل ایجاد کرده است. با شیوع کرونا و تشدید تحریم می‌طلبید وزارت صمت منسجم کار می‌کرد و هر ۲ ماه یک بار سکان این وزارتخانه در دست یک نفر است.

وی ادامه داد: اصلی‌ترین مشکلی که در این حوزه وجود دارد بحث قیمت‌گذاری دستوری است. نرخ دستوری باعث زیان خودروساز و قطعه ساز شده و سود آن در جیب دلالان می‌رود. تا الان این مسئله حل نشده و در هیچ جای دنیا سراغ مداریم که دولت هم نرخ و هم مدیران را در زمینه خودرو تعیین کند.

نادری اظهار کرد: نرخ کارخانه خودروسازان کمترین میزان رشد را داشته است. پژو پارس سال گذشته ۷۸ میلیون بود و به ۱۲۱ میلیون رسیده است. اگر بخواهیم با دلار مقایسه کنیم از ۱۱ به ۲۷ هزار تومان رسیده است.

این عضو هیات مدیره انجمن گفت: در بحث خودروسازان همه ما می‌دانیم سرمایه گذاری‌های غیر مولد در این زمینه صورت گرفته است. در نتیجه کمبود نقدینگی وجود داشته و خودروسازان نیز نتوانستند نرخ را به حد کافی افزایش دهند. بخش عمده‌ای از زیان خودروسازان توسط قطعه سازان متحمل می‌شود و خسارت زیادی به ما رسیده است. بسیاری از قطعه سازان دچار ورشکستگی شده‌اند. مطالبات به بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی در پایان اشاره کرد: ما در فضایی قرار گرفته‌ایم که چه تیراژ پایین و چه بالا رود ما همچنان دچار گرفتاری‌های زیادی هستیم. تحریم‌های داخلی بیشتر از خارجی به ما فشار آورده است. مشکل اساسی قطعه سازان نقدینگی است.

 

نویسنده: شروین اشیدری

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...