|

بخوانید :

کدخبر: 244225

درگیری مسلحانه با انگیزه خصومت قبلی

با اعترافات متهمان پرونده قتل مسلحانه در مهرآباد مشهد مشخص شد که خط و نشان و چشم غره‌های چند جوان که از خصومت‌های قبلی نشئت گرفته بود، در آخرین قرار دعوا به جنایت مسلحانه رسیده است.

مدت‌ها بود که خصومت دیرینه بین چند جوان به کینه عجیبی گره خورده بود. هرکجا که چشم در چشم می‌شدند خط و نشان کشیدن‌ها نیز چاشنی اختلافات بیهوده آنان می‌شد تا جایی که برای یکدیگر شاخ و شانه می‌کشیدند و قرار دعوا می‌گذاشتند، اما هر بار این قرار‌های ترسناک به نتیجه نمی‌رسید و برخی از طرفین دعوا به محل قرار نمی‌رفتند. تا این که از حدود دو ماه قبل چشم غره‌های آنان رنگ خون گرفت و پیامک‌های ارسالی برای یکدیگر که با رجزخوانی‌های هولناک همراه بود، از یک حادثه تلخ حکایت می‌کرد که در حال وقوع بود.

بالاخره آن روز دلهره آور فرا رسید. بیست و نهم آذر بود که دوتن از طرفین قرار شبانه را در اطراف میدان مهرآباد در جاده میامی گذاشتند و هرکدام دیگران را به این نزاع غرورآمیز فراخواندند.

ساعت حدود ۲۳ بود که عاملان نزاع به محل قرار رسیدند و هرکدام در گوشه‌ای ایستاده بودند که پراید ۱۳۲ نیز به همراه سرنشینان در اطراف میدان متوقف شد، اما به محض این که برادر یکی از طرفین دعوا، پا را از درون خودرو بیرون گذاشت ناگهان صدای شلیک گلوله از سلاح وینچستر در فضای سبز اطراف میدان پیچید. دیگران تا به خود آمدند جوان ۲۷ ساله خون آلود نقش بر زمین شده بود.

با این شلیک هراسناک، رجزخوانی‌ها پایان یافت و عاملان آخرین قرار خونبار، بلافاصله از صحنه حادثه گریختند. طولی نکشید که با تماس‌های اطرافیان و رهگذران، نیرو‌های امدادی اورژانس از راه رسیدند و پیکر نیمه جان «حسن- م» را به بیمارستان شهید هاشمی نژاد رساندند، اما معاینات پزشکی نشان داد که جوان مذکور دچار مرگ مغزی شده است و دیگر امیدی به درمان وی نیست. این گونه بود که با اعلام نظر کادر درمانی، پیکر این جوان به بیمارستان منتصریه مشهد منتقل شد چرا که خانواده وی پس از گفتگو‌های پزشکان و بیان وضعیت بی بازگشت او، رضایت به اهدای عضو داده بودند

بنابراین در هزار و صد و سی امین عمل پیوند اعضا در بیمارستان مذکور، قرنیه‌های مرحوم «حسن- م» به بانک چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد و قسمتی از پوست وی نیز به بیمارستان امام رضا (ع) ارسال شد تا زندگی سه بیمار نیازمند عضو را نجات دهد.

 همزمان با خاک سپاری پیکر مقتول، ماجرای این جنایت مسلحانه به قاضی ویژه قتل عمد مشهد گزارش شد و بدین ترتیب از دوم دی ماه گذشته، تحقیقات برای شناسایی عاملان این نزاع مرگبار مسلحانه در دستور کار پلیس آگاهی خراسان رضوی قرار گرفت.

با صدور دستورات قاضی، گروه ویژه‌ای از کارآگاهان اداره جنایی آگاهی وارد عمل شدند و به رصد‌های اطلاعاتی پرداختند. ردیابی‌های کارآگاهان که با فناوری‌های نوین تجهیزات پلیسی همراه بود، سرنخ‌های این کلاف پیچیده را به یکی از روستا‌های شهرستان زاوه در نزدیکی تربت حیدریه کشاند چرا که تحقیقات میدانی کارآگاهان نشان می‌داد عاملان اصلی نزاع مسلحانه از اهالی آن روستا هستند که در مشهد ساکن شده اند.

به همین دلیل و گزارش محل اختفای عاملان جنایت به دادستان زاوه، دستورات برای دستگیری متهمان این پرونده جنایی صادر شد و بدین ترتیب گروه تخصصی کارآگاهان دایره قتل عمد پلیس آگاهی خراسان رضوی عازم شهرستان زاوه شدند.

آنان با رصد‌های اطلاعاتی و محاصره غافل گیرانه متهمان فراری موفق شدند شش تن از متهمان به شرکت در نزاع مسلحانه منجر به قتل را شناسایی و دستگیر کنند. این گزارش حاکی است با انتقال متهمان به اتاق بازجویی در پلیس آگاهی خراسان رضوی، همه آن‌ها حضور خود را در آخرین محل قرار مرگبار انکار کردند. این اظهارات موجب شد تا تحقیقات به شیوه فنی و تخصصی زیر نظر سرهنگ، ولی نجفی (رئیس دایره قتل عمد آگاهی) ادامه یابد.

در همین حال اسناد و مدارک موجود و ردیابی‌های اطلاعاتی حضور چهار تن از آنان را به اثبات رساند و این گونه هرکدام از آنان به نقش خود در ماجرای این جنایت تکان دهنده اعتراف کردند، اما بررسی‌های بیشتر بیانگر آن بود که عامل اصلی شلیک مرگبار در خط و نشان‌های آخرین دعوا همچنان فراری است و در مکان نامعلومی زندگی مخفیانه‌ای دارد.

با لو رفتن این ماجرا، قاضی شعبه ۲۰۸ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد با صدور قرار‌های قانونی برای متهمان دستگیر شده، دستورات خاصی را نیز برای شناسایی مخفیگاه متهم فراری پرونده صادر کرد. با این دستور قضایی، تحقیقات میدانی کارآگاهان وارد مرحله جدیدی شد و آنان با ردزنی متهم موفق شدند او را در یک گلخانه واقع در ۳ کیلومتری جاده کنه بیست مشهد شناسایی کنند. «سعید. خ» که در آن مکان به زندگی مخفیانه خود ادامه می‌داد، ناگهان در حلقه محاصره کارآگاهان قرار گرفت و در یک عملیات ضربتی به چنگ قانون افتاد.

با انتقال این متهم ۳۱ ساله به دایره قتل عمد پلیس آگاهی خراسان رضوی، بازجویی‌ها از وی در حضور مقام قضایی شروع شد تا این که وی به ناچار لب به اعتراف گشود و به این جنایت وحشتناک اقرار کرد. به دنبال اعترافات صریح متهم و دیگر همدستانش ساعت ۹ صبح روز گذشته تعدادی از متهمان اصلی پرونده به محل وقوع قتل هدایت شدند تا جزئیات این نزاع مسلحانه را شرح دهند.

«سعید. خ» در حالی که سلاح وینچستر مشکی رنگ را به دست گرفته بود، در حضور قاضی دکتر صفری به شلیک مرگبار اشاره کرد و گفت: آن شب قرار بود من فقط تیرهوایی شلیک کنم، اما هنگامی که دیدم یکی از آن‌ها به سمت من می‌آید سه تیر به سویش شلیک کردم و سپس از صحنه حادثه گریختم. بعد هم متوجه شدم که او در بیمارستان جان باخته است.

این گزارش حاکی است در پی اعترافات متهمان که هر کدام به نقش خود در این جنایت تکان دهنده اعتراف کردند، قاضی ویژه قتل عمد مشهد دستور انتقال آنان به زندان را صادر کرد تا این پرونده جنایی دیگر مراحل قانونی خود را طی کند.

منبع: روزنامه خراسان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...