|
کدخبر: 174643

قدرت دست دزدان است؛ تهدید به جای فرار! / فیلم

همانطور که در این ۲ فیلم مشاهده می‌کنید دزدان به جای فرار در میان ازدحام مردم آنها را تهدید و خونسردانه سرقت هایشان را به اجرا می‌گذارند.

حجم ویدیو: 17.37M | مدت زمان : 00:02:21
حوادث

 

نخستین فیلم برای صبح روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت امسال است که ۳ سارق خشن با در دست داشتن چاقو و نیمچه قمه به سراغ پسر جوانی در نزدیکی میدان قزوین می‌روند و ۲ نفر از دزدان با تهدید اقدام به سرقت کیف، گوشی موبایل و وسایل همراه پسر جوان می‌کنند.

قدرت نمایی دزدان در خیابان

در صحنه سرقت چند مغازه دار و مردم برای کمک به پسر جوان به سمت سارقان می‌روند که یکی از دزدان با در دست داشتن چاقو بزرگی به سمت مردم حمله می‌کند و شاهدان ماجرا در برابر این قدرت نمایی، تهدیدها و فحاشی‌ها عقب نشینی می‌کنند و دزدان به راحتی وسایل همراه پسر جوان را به سرقت می‌برند

یکی از سارقان حتی در زمان فرار برای شاهدان ماجرا کری خوانی می‌کند و آنها را تهدید می‌کند و دزدان با خونسردی کامل پس از سرقت و در حالی که مردم شاهد سرقت آنها هستند سوار بر موتور پا به فرار می‌گذارند.

این شیوه سرقت با توجه به تهدیدهای سارقان چاقو به‌دست باعث بروز ناامنی برای مغازه داران و اهالی این محل شده است و دزدان به راحتی دست به زورگیری‌های خشن می‌زنند.

دومین فیلم از جولان دزدان خشن

دومین فیلم برای شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ است که در بلوار ابوذر خیابان پیروزی رخ داده است.

این حادثه ساعت ۳ ظهر در نزدیکی پل دوم صورت گرفت که در فیلم مشاهده می‌کنید مردی در حال صحبت با گوشی موبایل‌اش است که بعد از عبور از مغازه موتور فروشی، ۲ جوان سوار بر موتور که از پشت او را تعقیب می‌کردند وارد کادر دوربین مداربسته می‌شوند و مرد مغازه دار با توجه به رفتارهای ۲ جوان موتور سوار احتمال می‌دهد که آنها سارق باشند.

مرد مغازه دار بعد از خارج شدن از مغازه اطمینان پیدا می‌کند که ۲ جوان زورگیر هستند که با فریادهای دزد دزد مرد موبایل به‌دست را هوشیار می‌کنند و یکی از سارقان که از موتور پیاده شده بود با فرار طعمه‌اش وقتی خود را در این سرقت نافرجام می‌بیند با چاقوی بزرگی که در دست داشت به سمت مرد مغازه دار که مانع سرقت او شده بود حمله می‌کند.

زورگیر خشن به جای فرار از صحنه سرقت نافرجامش به سمت شاهدان حمله می‌کند و قصد داشته آنها را با چاقو هدف ضربات چاقو قرار دهد که مرد مغازه دار داخل مغازه سوپرمارکتی می‌شود و در را می‌بندد تا زورگیر خشن او را هدف قرار ندهد.

زورگیر خشن که به فکر انتقام بود همانطور که در فیلم مشاهده می‌شود ابتدا تابلوی جلوی مغازه سوپرمارکت را تخریب می‌کند و سپس با چاقو ضرباتی به صندلی موتوری که در جلوی مغازه موتور فروشی بود می‌زند و سپس اقدام به تخریب موتورسیکلت می‌کند.

سارق چاقو به‌دست در زمان سوار شدن بر موتور همدستش و فرار از صحنه سرقت نافرجامش صاحب مغازه موتور فروشی را تهدید می‌کند که دوباره به محل سرقتش بازمی گردد و انتقام سرقت نافرجامش را می‌گیرد.

سارقان در گذشته برای اجرای نقشه‌های خود در خیابان‌های خلوت دست به سرقت می‌زدند تا کسی آنها را در صحنه سرقت مشاهده نکند اما دزدان امروزه با در دست داشتن چاقو و قمه در خیابان‌های شلوغ و بدون اینکه ترسی از مردم و شاهدان ماجرا داشته باشند دست به سرقت می‌زنند.

جالب اینکه دزدان وقتی در برابر مردم قرار می‌گیرند بجای فرار از صحنه سرقت با چاقو و قمه به سمت مردم حمله می‌کنند و با خونسردی و با تهدید سرقت هایشان را به اجرا می‌رسانند و حتی در پایان و لحظه فرار اهالی منطقه و مغازه داران را تهدید می‌کنند که همین امر باعث ایجاد ناامنی جامعه شده است.

خلاء قانونی در جرایم خرد

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل دادگستری و حقوقدان، در این خصوص گفت: جرائم خرد به اندازه‌ای زیاد شده که طی سال‌های اخیر معضلات زیادی را برای دستگاه قضایی ایجاد کرده است. بعد از زندانیان مواد مخدر بیشتر زندانیان مربوط به جرائم خرد هستند. در قانون جدید این جرائم در دسته جرم‌‌های قابل بخشش قرار گرفته است.

وی افزود: افرادی که مرتکب جرائم خرد می‌شوند غالبا آدم‌هایی با وضعیت اقتصادی بسیار بد هستند که پس از دستگیری با خواهش و تمنا و پس از بازگرداندن مال مسروقه از شاکی رضایت می‌گیرند. در گذشته زمانی که شاکی رضایت می‌داد، این قبیل افراد گرفتار بودند و قاضی آنها را محکوم می‌کرد اما به موجب قانون جدید پس از رضایت شاکی جنبه عمومی این قبیل جرائم ساقط شده و مجرم بخشیده می‌شود.

این وکیل دادگستری با تشریح جزییات این قانون گفت: به واسطه این قانون سرقت‌های زیر ۲۰ میلیون تومان دیگر جنبه عمومی ندارد. جهان به سمتی در حال حرکت است که به این نتیجه رسیده مجازات‌ها دیگر قابلیت بازدارندگی ندارد.

اکبر فتح اللهی نوشهر وکیل پایه یک دادگستری در خصوص جرم ایجاد رعب و وحشت در جامعه به رکنا گفت: قمه کشی و ایجاد رعب و وحشت در جامعه جرم محسوب شده و از نظر قانونی فرد به ۲ تا ۶ سال زندان محکوم می‌شود.

پلیس در عملیات‌های گسترده و پرونده‌های مختلفی موفق به دستگیری سارقان و تبهکاران می‌شوند اما دزدان پس از مراجعه به مراجع قضایی با قرار وثیقه آزاد می‌شوند و این سطحی نگری قوانین در برخورد با سارقان باعث شده تا دزدان نسبت به گذشته جسورتر شده و در هنگام سرقت با تهدیدها و شرارت هایشان ایجاد ناامنی در شهر کنند.

البته باید به نبود گشت‌های کافی پلیس در خیابان‌های پایتخت اشاره داشت تا دزدان فرصت مناسبی برای سرقت‌های خود پیدا نکنند که می‌توان در این مرحله به کمبود نیروی انسانی پلیس در پایتخت توجه ویژه‌ای داشت.

اینکه سرقت‌های خرد در جامعه افزایش پیدا کرده به دلایل مختلفی از قبیل وضعیت اقتصادی مربوط می‌شود اما عوامل پیشگیرانه از قبیل برخورد جدی قوه قضاییه با سارقان می‌تواند نقش مهمی در ایجاد امنیت و کاهش بروز جرائم در جامعه شود

 

  • بهمن ارسالی در

    اونوقت اگه یه باغیرت بادزدا درگیربشه واو ن دزده صدمه ببینه ،قاضی(همون قانون) بابا ی این فرد باغیرت رودرمیاره.اگه یه ماموره م مجبوربه دخالت بشه وهمون اتفاق بیفته،با زم همونه.عجب مملکتیه .

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...