|
کدخبر: 170314

هشدار هواشناسی به ۱۲ استان

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور و تدام بارش‌ها تا شنبه هفته آینده نسبت به وقوع سیلاب ناگهانی و صاعقه در ۱۲ استان هشدار داد.

جامعه هشدار هواشناسی به ۱۲ استان

براساس پیش بینی سازمان هواشناسی امروز در ۱۰ استان احتمال بارش تگرگ وجود دارد و همچنین برای ۱۱ استان دیگر نیز در روز جاری بارش پراکنده باران پیش بینی شده است. علاوه بر این احتمال وقوع سیلاب ناگهانی و صاعقه در ۱۲ استان تا روز شنبه وجود درد.

براساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی، امروز سامانه بارشی در استان‌های سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اصفهان، یزد، سیستان و بلوچستان، یزد، هرمزگان و نیمه شمالی فارس فعال است که پیامد آن رگبار، وزش باد شدید موقتی، رعد و برق و درمناطق مستعد بارش تگرگ است.

در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، البرز، مرکزی، همدان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و شمال خوزستان بارش پراکنده، وزش باد شدید موقتی و رعد و برق نیز پیش بینی شده است.

فردا هم سامانه بارشی در استان‌های سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اصفهان، یزد،‌ سیستان و بلوچستان، یزد، هرمزگان، شمال و شرق فارس فعال است و سامانه بارشی دیگر در این روز وارد کشور می‌شود. فعالیت این سامانه در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران و دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روزهای پنجشنبه،‌ جمعه و شنبه بارش در شمال غرب،‌ سواحل دریای خزر، دامنه‌های جنوبی البرز،‌شمال شرق،‌بخش‌هایی از شرق،‌ جنوبی شرق و مرکز کشور پیش بینی می‌شود.

همچنین امروز افزایش نسبی ۵ تا ۸ درجه در سواحل دریای خزر و از فردا تا آخر هفته کاهش ۸ تا ۱۲ درجه‌ای دما در سواحل دریای خزر و اردبیل روی می‌دهد.

سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت: سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، نیمه شرقی اصفهان، نیمه شمالی کرمان، سیستان و بلوچستان.

چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت: آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان رضوی، نیمه جنوبی کرمان، سیستان و بلوچستان، شمال و شرق هرمزگان.

اثر مخاطره: احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، جاری شدن روان آب موقت در مسیل‌ها، آب‌گرفتگی معابر، صاعقه و برق گرفتگی.

احتمال وقوع تگرگ در مناطق مستعد، وزش باد شدید موقتی و خیزش گردوخاک، شکستن درختان، احتمال آسیب به سازه‌های سست.

توصیه: خودداری از تردد وتوقف در کنار رودخانه‌ها و مسیل‌ها، امتناع از کوهنوردی و عدم چرای دام در ارتفاعات و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها به ویژه در ساعات بعدازظهر و شب، تحکیم سازه‌های موقت و سست، عدم عبور از جاده‌های آب‌گرفته. 

منبع: رکنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...