|
کدخبر: 158544

احتمال تغییر در وضعیت ترددهای نوروزی

احتمال تغییر وضعیت ترددهای نوروزی با افزایش یا کاهش شهرهای قرمز اخطار به رانندگانی که پلاک خود را می‌پوشانند

رئیس پلیس راهور ناجا تکلیف مردم برای رفتن یا نرفتن به سفرهای نوروزی را تشریح کرد و افزود: ممکن است با افزایش یا کاهش شهرهای قرمز وضعیت تردد تغییر کند.

سردار کمال هادیانفر رئیس پلیس راهور ناجا امروز در نشست خبری اظهار کرد: تکلیف مردم در سفرهای نوروزی، بر اساس آنچه دیروز ابلاغ شد، این است که مردم به شهرهای قرمز و نارنجی سفر نکنند. همچنین تردد شبانه در همه شهرهای قرمز، نارنجی، زرد و آبی ممنوع خواهد بود اما ممکن است بر اساس افزایش یا کاهش شهرهای قرمز وضعیت ممنوعیت تغییر پیدا کند، شاخصه اصلی ما چهار رنگی است که توسط وزارت کشور ابلاغ می‌شود.

وی درباره پوشاندن پلاک توسط برخی رانندگان برای عدم جریمه در تردد شبانه، گفت: افرادی که پلاک خود را می‌پوشانند، هم جریمه خواهند شد و هم وسیله‌نقلیه آنها توقیف می‌شود.

سردار هادیانفر عنوان کرد: در روزهای پایانی سال همیشه شاهد ترافیک بودیم، امسال نیز با توجه به شیوع کرونا شاهد افزایش بیشتر ترافیک هستیم.

او افزود: در بحث کرونا بیش از ۸ میلیون و ۶۹ هزار اعمال قانون را انجام دادیم که چهار میلیون و ۸۱۸ هزار اعمال قانون قطعی شده و بقیه آن در حال بررسی است.

وی گفت: در بحث تردد جاده‌ای، از ابتدای اسفند امسال تا روز گذشته(شنبه) نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳ درصد افزایش تردد داشتیم.

سردار هادیانفر اظهار کرد: بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا، ورود به شهرهای قرمز و نارنجی برای پلاک‌های غیربومی ممنوع خواهد بود همچنین پلاکهای بومی نیز نمی‌توانند از شهرهای مذکور خارج شوند.  

رئیس پلیس راهور افزود: اینکه شهرهای مسافرپذیر مشمول محدودیت خواهند شد یا نه در جلسات روزهای آتی مشخص می شود.

سردار هادیانفر افزود: ۸۵ درصد شهرها وضعیت آبی و زرد دارند. از این رو پیش‌بینی می‌کنیم شاهد کاهش ۱۰ تا ۱۵ ترددهای جاده‌ای باشیم. البته همه موضوعات به مصوبات ستاد ملی کرونا در ممنوعیت یا عدم ممنوعیت ترددها بستگی دارد.

وی گفت: پلیس راهور چهار ماموریت مدیریت ترافیک، تسهیل در عبور و مرور، کاهش تصادفات و سوانح رانندگی و ارائه خدمت سریع و آسان را در ۲۳۸ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور و ۴۵۷ کیلومتر معابر درون‌شهری برعهده دارد.

رئیس پلیس راهور ناجا افزود: در ۱۱ ماه گذشته سال جاری بیش از ۳۶ میلیون خدمت را به مردم ارائه دادیم که شامل ۵۲ درصد خدمتی است که کل نیروی انتظامی به مردم ارائه می‌دهد.

به گفته وی، پلیس سهمی ۱۹ درصدی در کاهش تصادفات دارد و بقیه آن سهم دیگر دستگاه‌ها است.

سردار هادیانفر با اشاره به اقدامات اساسی صورت گرفته در سال ۹۹ توسط پلیس راهور ادامه داد: ۶۲ میلیون شماره به پلاکها اختصاص دادیم که ۵۲ میلیون از این شماره‌ها به صورت شماره یا فیزیک خرج شده اما ۳۲ میلیون پلاک در شماره گذاری‌ها به اسم افراد از یک تا ۵۰۰ پلاک بلااستفاده بود که با مصوبه هیئت وزیران، پلاکهایی که یک سال از تاریخ استفاده آنها گذشته باشد به افراد دیگر واگذار می‌شود و دیگر آن پلاک به فرد قبلی اختصاص نخواهد یافت.

رئیس پلیس راهور ناجا عنوان کرد: از سال ۹۸ بحث ممنوعیت شماره‌گذاری خودروهای لوکس و آمریکایی به استثناء خودروهای دارای مجوز قانونی را پیگیری کردیم.

وی گفت: در سال جاری سقف مبلغ توقیف وسیله‌نقلیه از یک به سه میلیون افزایش یافت اما ابلاغ کردیم که در ایام نوروز خودروهایی که حتی سه میلیون تومان خلافی دارند و خانواده همراه آنها است، توقیف نشود.

رئیس پلیس راهور ناجا ادامه داد: از ابتدای سال جاری تا امروز ۲۱۱ هزار دستگاه موتورسیکلت رسوبی ترخیص و به مالکان آنها واگذار شده البته سن فرسودگی برابر قانون است و این طرح تا پایان سال ادامه دارد.

وی با بیان اینکه مجموع تصادفات فوتی، جرحی و خساراتی در ۱۱ ماهه سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۵.۲ درصد کاهش یافته، یادآور شد: در سال جاری، در ۲۰ مورد از موضوعات، در همه شاخصه ا میزان رضایت‌مندی مردم از پلیس راهور افزایش یافته است.

سردار هادیانفر گفت: در جمع نوشماره خودرو در ۱۱ ماهه سال جاری نسبت به سال گذشته ۶.۶ درصد و در بحث نقل و انتقال خودرو در مدت مذکور نسبت به سال گذشته ۴.۳ درصد کاهش داشتیم.

رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه ۳۰ درصد کل ناوگان کشور فرسوده است، تاکید کرد: در سال جاری در بحث صدور گواهینامه ۳۰ درصد افزایش داشتیم همچنین بیش از ۹۳ مجوز مدیریت و ۴۴۳ مجوز مربی‌گری آموزشگاه‌های رانندگی در سال جاری ابطال شد و تعداد ۱۰۴ آموزشگاه مجوز فعالیت دریافت کردند.

سردار هادیانفر در بخش دیگری از صحبتش از افزایش ساعات کاری مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک خبر داد و گفت: از فردا تا آخر سال ساعات کاری واحدهای شماره‌گذاری و تعویض پلاک تا ساعت ۱۷ افزایش پیدا می‌کند، حتی روز پنجشنبه آخر سال نیز تا ساعت ۱۷ خدمات به هموطنان ارائه خواهد شد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر