|
کدخبر: 135039

زنان منظم تر از مردان رانندگی می‌کنند

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طبق آمار زنان در رانندگی منضبط‌تر از مردان هستند، گفت: ۲۵ درصد متوفیان سوانح رانندگی را بانوان تشکیل می‌دهند.

پویش اجتماعی بانوان امروز در هفته ایمنی حمل‌ونقل، در وزارت راه و شهرسازی و در قالب ویدئوکنفرانس در دانشگاه الزهرا (س) آغاز به کار کرد.

در این مراسم، شهرام آدم‌نژاد اظهار کرد: ما برای کاهش اثرات تصادفات رانندگی به ویژه کاهش کشته‌ها نیازمند اقدامات گسترده هستیم.

او ادامه داد: ۲۰ سال پیش تعداد ۲۸ هزار کشته و یک‌میلیون مصدوم سالانه در سوانح رانندگی داشتیم، اما با انجام اقداماتی از سال ۸۲ نظیر اجرای استانداردهای بین‌المللی، آموزش، ارتقای ایمنی راه، بهبود وضعیت تجهیزات، بهبود ارتقای وضعیت ناوگان، شخصی و عمومی و کنترل و نظارت توسط سیستم‌های هوشمند، آمار سوانح کاهش یافت و تلفات تصادفات به ۱۷ هزار کشته و ۶۰۰ هزار مصدوم در سال رسید.

رئیس کمیسیون ایمنی راه‌ها با بیان اینکه طرح جامع نقشه راه ایمنی راه‌ها دنبال شد، گفت: نقشه راه تهیه شد و در حوزه نظارت و کنترل، تغییرات بنیادی دادیم، آدم‌نژاد افزود: درباره ایمنی راه‌ها و رفع نقاط پرحادثه و ارتقای شبکه عبور و مرور نیازمند اصلاح مختصات هندسی بودیم. برخی ویژگی‌های ناوگان باید تغییر کند و خودروسازان باید در حوزه ایمنی توجه خاص داشته باشند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حوزه تصادفات، زنان، کودکان و معلولان نیازمند توجه بیشتر هستند، گفت: در همکاری مشاور وزیر راه‌و شهرسازی در امور زنان، دانشگاه الزهرا(س) و جمعیت طرفدار ایمنی راه‌ها، پویش بانوبان مورد توجه قرار گرفت.

آدم‌نژاد گفت: داده‌های حمل‌ونقلی نشان می‌دهد خانم‌ها نسبت به آقایان در رانندگی منضبط‌تر هستند و بیشتر مقید به قواعد هستند، البته در واکنش به رفتارهای رانندگی این موضوع متفاوت است.

او با اشاره به اینکه در هفته ایمنی حمل‌ونقل قرار داریم، گفت: امروز روز یادمان قربانیان سوانح رانندگی است. همچنین روز چهارشنبه رئیس‌جمهور در این حوزه پیامی خواهد داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: درامسال بانوان به عنوان همراهان و ما دران آسیب‌دیدگان سوانح رانندگی مورد توجه خاص قرار گرفتند و پویش زنان علیه سوانح رانندگی امسال راه‌اندازی شد. در واقع زنان به عنوان کاربران اصلی، کاربران همراه و کاربران ناظر مورد توجه قرار گرفتندآدم‌نژاد افزود: ۲۵ درصد متوفیان سوانح رانندگی را زنان تشکیل می‌دهند.

او گفت: فعالان ایمنی راه‌ها بر این امر صحه می‌گذارند که هر وقت از بانوان در زمینه آگاهی‌بخشی کمک گرفته شده، نتایج مثبتی داشته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: کشوری که ۱۷ هزار کشته دارد و ۶۰۰ هزار مصدوم حاصل از سوانح رانندگی دارد، نیازمند اقدامات گسترده است که ارتقای آگاهی در این حوزه ضروری است.

او افزود: باید در زمینه آگاهی و آموزش که منجر به افزایش مهارت می‌شود، توجه خاص داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: امیدواریم روند کاهشی تصادفات با ارتقای ایمنی ادامه یابد، البته کاهش تصادفات امسال بخشی به دلیل محدودیت‌های تردد و بخشی هم به علت اقدامات مثبت همه اعضای کمیسیون ایمنی راه‌ها و پلیس راه بوده است

منبع: برنا

ارسال نظر