کدخبر: 107424

ماجرای تبدیل ذرت آلوده به الکل

آن طور که مسئولان سازمان اموال تملیکی می‌گویند تاکنون نتیجه بررسی‌ها در رابطه با امکان تبدیل ذرت‌های آلوده به الکل اعلام نشده است، اما هرگونه اقدامی در این رابطه به طور حتم از طریق صنایع دفاع انجام خواهد شد که با توجه به پیشرفته بودن دستگاه‌ها امکان منهدم‌سازی سم موجود در این ذرت‌ها را دارد.

جامعه ماجرای تبدیل ذرت آلوده به الکل

ماجرای ذرت‌های آلوده از ورود تدریجی محموله‌ای از ذرت از سال ۱۳۹۵ آغاز شد که در جریان بررسی از سوی سازمان ملی استاندارد وجود سم افلاتوکسین در آن محرز و به دستور رئیس‌جمهوری جلوی ترخیص و واردات آن به داخل کشور گرفته شد.

در این سال‌ها حواشی بسیاری در رابطه با تعیین تکلیف ذرت‌های آلوده وجود داشت، اما در نهایت اواخر سال گذشته تصمیم بر این شد تا ذرت‌ها که برای تعیین تکلیف به سازمان اموال تملیکی واگذار شده بود، به کشورهای غیرهمسایه صادر شود.

بر این اساس سازمان اموال تملیکی اعلام کرد که حدود ۱۲۵ هزار تن ذرت را تحویل گرفته و در اقدامی که برای فروش به کشورهای غیر همسایه داشته بخشی از آن به یک تاجر ایرانی فروخته شد تا بتواند طبق شرایط تعیین شده آن را صادر کند.

اما در امسال و با توجه به نیازی که کشور به الکل به دلیل شیوع ویروس کرونا داشت در ماه‌های اخیر رئیس‌جمهوری دستور داد تا در صورت امکان این محموله ذرت به الکل تبدیل شود که چندی پیش سازمان اموال تملیکی اعلام کرد بررسی‌ها در این رابطه آغاز شده است.

آخرین پرس و جویی که از سازمان اموال تملیکی در رابطه با وضعیت تبدیل ذرت‌ها به الکل انجام شده از این حکایت دارد که هنوز نتیجه آزمایش‌ها به این سازمان اعلام نشده است.

عضو هیات مدیره و معاون بهره‌برداری و فروش سازمان اموال تملیکی - پیش از این سه نمونه از ذرت‌های آلوده که حدود ۱۵۰۰ تن بود به شرکت‌های تولید الکل اصفهان منتقل شد تا تحت نظارت استانداردی مورد بررسی و آزمایش قرار گیرد، ولی تاکنون اصفهان نتیجه بررسی و آزمایشات خود را اعلام نکرده است.

معاون بهره‌برداری و فروش سازمان اموال تملیکی گفت: با توجه به مشخص نبودن نتایج بررسی‌ها در نهایت به شخصی که ذرت‌ها را فروخته بودیم اعلام کردیم که این ذرت‌ها برای تبدیل به الکل در داخل کشور باید با نظارت عالیه وزارت صنایع دفاع انجام شود.

وی افزود: با توجه به این که صنایع دفاع دستگاه‌های پیشرفته‌ای در اختیار دارد می‌تواند با روش‌های پیشرفته خود در رابطه با پاک‌سازی سم آفلاتوکسین از پسماندهای باقی مانده اقدام کند و از این بابت مطمئن باشیم که الکل تولید شده هیچ خطری برای مردم و مصرف‌کنندگان نخواهد داشت.

گفتنی است که بعد از واگذاری بخشی از ذرت‌ها برای فروش به کشورهای همسایه، حدود ۲۳ هزار تن آن صادر شده بود.

منبع: ايسنا

ارسال نظر