|
کدخبر: 187696 سهیل فرزین

رییس اتاق بازرگانی البرز در گفتگو با گسترش نیوز:

دولت رئیسی بخشنامه جدید ندهد!

رضایی گفت: بعضی از بخشنامه ها و تصمیمات یک شبه مانند سدی در در برابر صادرکنندگان قرار گرفت و موجب شد که قدرت تصمیم گیری و برنامه ریزی از آنها گرفته شود.

تجارت دولت رئیسی بخشنامه جدید ندهد!

دولت سیزدهم از اواسط مرداد ماه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. از همین رو فعالان تجاری و اقتصادی کشور چشم به راه هستند تا سیاست های جدید وارد شریان تجاری کشور شود تا بلکه فضای کنونی تجارت خارجی کشور دستخوش تغییر شود.

اما مهم ترین کمکی که دولت رییسی می تواند به بخش خصوصی فعال در حوزه صادرات کشور داشته باشد چیست؟ خبرنگار سرویس تجارت گسترش نیوز در همین رابطه گفتگویی را با پرهام رضایی رییس اتاق بازرگانی البرز و نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و هند ترتیب داده و نظر وی را در این خصوص جویا شده است که در ادامه مطالعه خواهید کرد. با گسترش نیوز همراه باشید.

رضایی در ابتدای این گفتگو با بیان اینکه مانع زدایی از مسیر فعالان صنعتی و تجاری کشور مهم ترین عامل رشد در این حوزه ها است، گفت: ممانعت از صدور بخشنامه های خلق الساعه و توجه ویژه به بخش خصوصی نیز می تواند در این زمینه کمک شایانی به حوزه صنعت و اقتصاد  کشور داشته باشد.

پرهام-رضایی

سد دولت دوازدهم در برابر صادرکنندگان

وی افزود: متاسفانه سیاست های ارزی که دولت دوازدهم در برابر صادرکنندگان در پیش گرفت به عنوان سدی در برابر عملکرد این فعالان تجاری کشور قرار گرفت و آنها را با چالش های بزرگی مواجه کرد. در همین راستا صادرکننده برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات خود با چالش مواجه است. سیاست هایی که بانک مرکزی در این زمینه اتخاذ کرد نیز موجب شد که بسیاری از صادرکنندگان با سابقه و خوشنام نیز عطای صادرات را به لقایش ببخشند چرا که در موضوعات بازگشت ارز و استفاده از ارز صادراتی خود با مشکل روبرو شدند.

رییس اتاق بازرگانی البرز در ادامه گفت: تعرفه های صادراتی و وارداتی نیز کارشناسی شده نبودند و موجب بروز برخی چالش ها و مشکلات شدند. میزان تولید داخل کشور کافی نبوده و با تعرفه گذاری های بالا مشکلات جدیدی به وجود آورد. بعضی از بخشنامه ها و تصمیمات یک شبه مانند سدی در در برابر صادرکنندگان قرار گرفت و موجب شد که قدرت تصمیم گیری و برنامه ریزی از آنها گرفته شود.

این فعال اقتصادی کشور با اشاره به روی کار آمدن دولت سیزدهم در مرداد ماه گفت: نشست با تشکل ها، انجمن ها و اتاق های بازرگانی بهترین کمکی است که دولت آقای رییسی می تواند به فعالان بخش خصوصی کشور داشته باشد تا  از لحاظ کارشناسی بتوان کمک های خوبی به انجمن های تخصصی فعال در حوزه های مختلف  کشور کرد تا تراز تجاری کشور به خوبی مدیریت شود. این موضوع موجب خواهد شد که میزان تولید کشور و به تبع آن صادرات کشور نیز افزایش پیدا کند.

چالش های موجود در برندسازی صنعتی کشور

رضایی در بخش دیگری از صحبت های خود به چالش های موجود در مسیر برندسازی در تولیدات داخلی اشاره کرد و گفت: به طور قطع برای برندسازی، در مرحله اول سیستم بانکی کشور باید به دنیا وصل باشد. ما نمی توانیم کالایی را برند کنیم و در مارکتینگ کشورهای خارجی فعالیت کنیم اما موفق نشویم پول آن را مستقیم به کشور وارد کنیم. امروزه در تمام دنیا صرافی ها تقریبا منسوخ شده اند. در روش های امروزی پول به صورت مستقیم به حساب فروشنده واریز می شود. عدم ارتباط بانکی ما با دیگر کشورهای دنیا موجب شده تا وقفه ای در چرخه صادرات و برندسازی کشور ایجاد شود.

وی همچنین به ظرفیت بالای صادراتی کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: به طور قطع ما نتوانستیم از این ظرفیت بزرگ استفاده کافی و وافی را داشته باشیم و به عقیده من ما تا کنون کمتر از ۵۰ درصد این بازار را کسب کرده ایم. برای اینکه این میزان را افزایش دهیم باید ارتباط خود را با اتاق های بازرگانی مشترک با کشورهای همسایه تقویت کنیم. با فعالان تجاری این حوزه ها نشست های b۲b داشته باشیم تا پل ارتباطی میان کشورما با این کشورها ایجاد شود. تمام کشورهای همسایه ایران مصرف گرا هستند. بنابراین ما می توانیم بازار خوبی را در این کشورها داشته باشیم اما متاسفانه نتوانسته ایم از فرصت ها استفاده داشته باشیم. متاسفانه کشورهایی مانند ترکیه گوی سبقت را از ما ربوده اند و وارد این بازارها شده اند و سهم بازار بیشتری را به خود اختصاص داده اند.

چرا واکسن کرونای هندی به ایران نرسید؟

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و هند در پایان به واردات واکسن کرونا از کشور هند به ایران اشاره کرد و گفت: تصمیم بر این بود که ایران از کشور هند چند میلیون دوز واکسن کرونا دریافت کند اما سیاست های کشور هند بر این بود که به علت نیاز به واکسن برای واکسیناسیون داخلی فعلا از صادرات واکسن ممانعت به عمل بیاید.

  • والا خودرو ارسالی در

    آقای رئیسی ممنون که گرونش کردی پراید ۱۱۰ تومنی شد ۱۴۰ تومن الا برکت الله

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...