|
کدخبر: 193630

بایدن: طالبان عوض نشده!

بایدن می گوید اگر ترامپ توافق خروج را اعلام نکرده بود ، باز هم تلاش می کرد که از افغانستان خارج شود.

بین‌الملل بایدن: طالبان عوض نشده!

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا در گفتگو با‌ای بی سی گفت معتقد نیست طالبان  تغییر کرده باشد و این بر عهده شبه نظامیان است که با اقدامات خود تعیین کنند که آیا آن‌ها می‌خواهند توسط جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شوند یا نه. "

بایدن گفت: من فکر می‌کنم - بگذارید اینگونه بیان کنم: من فکر می‌کنم آن‌ها دچار نوعی بحران وجودی در مورد اینکه آیا آن‌ها می‌خواهند توسط جامعه بین المللی به عنوان یک دولت قانونی به رسمیت شناخته شوند هستند.

وی افزود: آن‌ها به این فکر می‌کنند که آیا غذا برای خوردن دارند، آیا دارای درآمدی هستند که بتواند از این راه درآمدزایی داشته باشند یا اقتصاد را اداره کنند. آیا می‌توانند جامعه‌ای را که در واقع می‌گویند برایشان اهمیت دارد، در کنار هم نگه دارند یا خیر. با این حال روی هیچ یک از این موارد حساب نمی‌کنم

بایدن اذعان کرد که پیش بینی نکرده بود که طالبان با خروج امن آمریکایی‌ها از افغانستان موافقت کنند.

بایدن بار دیگر تأکید کرد که خروج نیرو‌ها را کار درستی می‌داند و گفت که حتی اگر دولت ترامپ در فوریه سال ۲۰۲۰ به توافق صلح با طالبان در دوحه نرسیده بود، نیروهایش را بیرون می‌کشید.

او گفت: من سعی می‌کردم بفهمم که چگونه می‌توان نیرو‌ها را بیرون کشید، زمان مناسبی برای خروج از افغانستان وجود ندارد. پانزده سال پیش، ۱۵ سال آینده مشکلی ایجاد می‌شد. انتخاب اصلی این است آیا من باید پسران و دختران شما را برای همیشه به جنگ افغانستان بفرستم؟ ما بیش از یک تریلیون دلار خرج کردیم، ۲۰ سال. فرصت مناسبی برای خروج وجود نداشت.

وی درباره سقوط ناگهانی و بدون انتظار دولت افغانستان گفت: دولتی در افغانستان بود رهبر آن دولت سوار هواپیما شد و رفت فرار کرد شاهد فروپاشی نیرو‌هایی بودیم که به خوبی آموزش دیده بودند بیش از ۳۰۰ هزار سرباز مجهز به سلاح ترک خدمت کردند. این بود این همه انچه رخ داد است به همین سادگی رخ داد.

 

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...