|

بخوانید :

کدخبر: 170098

واکنش خطیب زاده به خبر تبادل زندانیان بین ایران و امریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خبر تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا را تأیید نکرد.

بین‌الملل واکنش خطیب زاده به خبر تبادل زندانیان بین ایران و امریکا

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد.

وی به سفرهای منطقه‌ای ظریف به قطر، عراق، عمان و کویت اشاره کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: شنبه شب هیأت ایرانی مذاکره کننده در وین برای برخی مشورت‌ها در پایتخت‌ها بازگشتند و در حال رایزنی‌ها در تهران هستند.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: کمیسیون مشترک برجام از روز جمعه کار خود را مجدداً از سر می‌گیرد.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره خبر منتشر شده مبنی بر تبادل زندانی بین ایران و آمریکا گفت: زندانیان یک موضوع انسانی بوده و هست و همواره در دستورکار ایران بوده و جدا از گفت‌وگوها و مسیرهای دیگری که در حوزه برجام و دیگر مسیرها بوده پیگیری شده است. همچنان در دست پیگیری است. این گزارش ها از منابع آگاه تأیید نمی‌شود همانطور که قبلاً هم گفته شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره هفت میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در جریان مذاکرات وین آزاد شود نیز گفت: سیاست ما همان سیاستی است که همیشه گفتیم و همه اینها باید در یک جا آزاد شوند.

وی درباره مناسبات ایران و عربستان نیز گفت: تغییر لحن و تغییر گفتمان قطعاً به کاهش تنش‌ها کمک زیادی خواهد کرد و زمانی که به تغییر رفتار منتهی نشود نتیجه عملی نخواهد داشت. آمادگی گفت‌وگوها را در هر سطح با عربستان داشته و داریم. منطقه و ملت‌های دو کشور نتیجه و ثمره این گفت‌وگوها را خواهند دید.

این دیپلمات ارشد ایرانی همچنین گفت: وزارت خارجه ماموریت محور است. در وین در همین چارچوب حرکت شده است. در وین هر سه کارگروه کارهای جدی را انجام دادند و دو متن به صورت اولیه داریم هم در قسمت هسته‌ای و هم رفع تحریم‌ها. وقتی متون به مرحله نگارش می‌رسد یک مقداری دقت می‌خواهد و براساس دقت جلو می‌رویم. تعجیل نداریم و اجازه نخواهیم داد گفت‌وگوها در چارچوب کمیسیون برجام فرسایشی شود. برجام نه یک کلمه بیش و نه کم باید اجرایی شود. در کمیسیون مشترک برای همه شرکا روشن کردیم و در هر دو حوزه در همین مسیر در حال حرکت هستیم.

وی درباره اظهارات انگلیسی‌ها مباحث حقوقی با تهران در خصوص مسیر آزادی خانم نازنین زاغری نیز گفت: گفت‌وگوهای حقوقی بین ما و انگلیس در این خصوص در جریان نیست. قوه قضاییه باید در خصوص پرونده و موضوع اظهارنظر کند. دولت انگلیس در موضوعات مختلف نظراتش را به ما اعلام کرده و ما هم پاسخ‌های شفاف و روشن را داده‌ایم.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...